Hnutí ANO bude prosazovat změnu. Téma otevřelo především po kauze bývalého poslance Dominika Feriho
„Určitě. To téma otevřely po tom skandálu poslance TOP 09 Dominika Feriho naše poslankyně Barbora Kořanová a paní profesorka Helena Válková, která je odbornice na legislativu. Rychle připravily návrh na změnu zákona, který se ale už nestihl projednat, takže se k tomu určitě budeme chtít vrátit v novém období. Ta kauza nasvítila na problém, jak složité může být pro ženu se bránit sexuálním predátorům. Ne vždy totiž může žena použít fyzickou sílu nebo křičet na celé kolo, například z důvodu, aby neohrozila jiné osoby poblíž (děti). Poté jsou ale ty zákony vůči takto poškozeným ženám poněkud neúčinné, a to chceme změnit,“ uvedl pro REFRESHER premiér Andrej Babiš.
Pro Piráty je toto téma zásadní. Zároveň se chtějí zasadit o větší podporu a destigmatizaci obětí
„Ochranu obětí sexuálního i domácího násilí, spravedlivé tresty za znásilnění a osvětu považujeme za zásadní téma. Řadu měsíců jsme připravovali k této oblasti programový bod, který by zajistil efektivní podporu a pomoc obětem a umožnil jim dovolat se spravedlnosti, která jim náleží. K problematice sexuálního násilí jsme také v červenci iniciovali kulatý stůl, kterého se zúčastnili experti i expertky na tuto problematiku, zástupci Ministerstva spravedlnosti a politických stran. Změnu legislativy je třeba připravit kvalitně a v široké společenské i politické shodě,“ míní předseda Ivan Bartoš, jehož strana na nové definici pojmu znásilnění pracuje již delší dobu.
„Současná právní úprava bohužel neumožňuje postihnout všechny případy, kdy došlo k nedobrovolnému pohlavnímu styku. Jde třeba o situaci, kdy je oběť paralyzována strachy nebo je v šoku, pláče, prosí, ať ji pachatel nechá, ale nebráni se. Podporujeme proto rozšíření definice znásilnění tak, aby reflektovala tyto reálné situace. Rozhodně není cílem zavádět písemný souhlas, ostatně to tak není v žádné ze zemí, které definici změnily. Je ale důležité, aby bylo ve společnosti standardem, že sex má být oboustranně dobrovolná činnost. A pokud o tom panují jakékoliv pochybnosti, je nutné se o tom přesvědčit. O konkrétní podobě úpravy legislativy budeme ještě jednat s experty a dalšími politickými stranami. Stále bude platit, že obviněný nemusí nic dokazovat, to zůstává úkolem státního zastupitelství. Nic se také nezmění na tom, že je člověk nevinný, dokud soud neprokáže jeho vinu,“ pokračuje Bartoš.
Pro Piráty je důležitá i podpora a destigmatizace obětí. „Klíčová je pro nás rovněž podpora a destigmatizace obětí, lepší osvěta a boj proti zažitým mýtům. Většina obětí totiž dnes nevyhledá vůbec žádnou pomoc a jen asi 5 % ohlásí čin na policii. To chceme změnit. Zároveň žádáme, aby vláda revidovala, jakým způsobem jsou orgány činné v trestním řízení vzdělávány v problematice specifik trestných činů a jak tyto poznatky aplikují v praxi, zejména při ukládání trestů,“ dodal předseda Pirátů.
Občanské hnutí Přísaha se na tuto problematiku nezaměřuje. Domnívá se však, že náš trestní řád je zastaralý
Občanské hnutí Přísaha nám na tuto otázku neodpovědělo a ani v jeho volebním programu nelze najít pasáže, které by se nové definici pojmu znásilnění věnovaly.
Co v něm ale lze najít, je nespokojenost s trestním řádem, který je podle předsedy strany Roberta Šlachty zastaralý. „Naše právo se řídí trestním řádem z roku 1961, reálný život, a hlavně zločin je však často už zdaleka jinde. Obhájci často používají sofistikované obstrukce, spravedlnost se relativizuje několikaletým zpožděním,“ píše Šlachta.
Zároveň také uvádí, že závažným případům není věnována dostatečná pozornost a některá soudní rozhodnutí jsou sporná. „Závažné soudní kauzy často soudí soudci bez znalosti dané problematiky, jsou závislí na znaleckých posudcích, které však mohou být zkreslené. Při závažných kauzách je to velký problém,“ míní Šlachta.
TOP 09 v čele s předsedkyní Markétou Pekarovou Adamovou bude podporovat změnu
„Ano. Podporuji změnu trestněprávní definice znásilnění v souladu s mezinárodními závazky tak, aby i pohlavní styk bez souhlasu jedné se stran byl považován za trestný čin. Součástí řešení tohoto problému musí být vedle edukace, správné sexuální výchovy ve školách i osvěty mezi dospělými také redefinice znásilnění v trestním právu. Pokud s aktem nesouhlasí oba, jde o znásilnění i pokud je překonaný odpor “jen“ verbální, jde o znásilnění. A stejně by na to měla nahlížet i legislativa,“ říká Markéta Pekarová Adamová.
Podle KDU-ČSL je nutná i edukace a léčba. Na tom se shoduje většina stran
„Je to složitější téma, kde je pak otázkou, zda a jak bude možné takovou úpravu vymáhat. Jednoznačně je třeba nejen v legislativní rovině udělat více opatření, aby se jakékoliv násilí eliminovalo. Není to jen otázka represe, ale prevence, výchovy, léčby a podobně,“ řekl pro REFRESHER předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
„Zasadíme se o změnu definice znásilnění v trestním zákoníku tak, aby byl znásilněním každý sexuální akt, ke kterému dojde bez souhlasu všech zúčastněných,“ říká předsedkyně Zelených Magdalena Davis
„Určitě. Zasadíme se o změnu definice znásilnění v trestním zákoníku tak, aby byl znásilněním každý sexuální akt, ke kterému dojde bez souhlasu všech zúčastněných. Nutnost toho kroku ukázalo i dění na jaře tohoto roku. Podpoříme urychlenou ratifikaci Istanbulské úmluvy a zlepšení vzdělávání v oblasti genderově podmíněného násilí, včetně posilování schopnosti policie a justice tyto případy řešit účinně a s citlivým přístupem k obětem,“ podporují změnu definice znásilnění Zelení.
V ČSSD budou bojovat za změnu definice
Předseda strany Jan Hamáček nám na otázku sice neodpověděl, ale z dohledatelných zdrojů lze vyčíst, že i sociální demokraté budou bojovat za redefinici pojmu znásilnění.
„Chceme opustit naši zastaralou definici trestného činu znásilnění, kdy je tam zásadní použití fyzického násilí či výhrůžka. Pro definici znásilnění by stačilo jasné vyjádření nesouhlasu,“ řekla poslankyně Kateřina Valachová.
„To je velmi citlivá věc. Pokud máme jít tímto směrem, budeme muset najít precizní formulaci, která bude odpovídat běžnému životu. Asi těžko půjdeme cestou písemných souhlasů se sexuálním stykem. Musíme najít řešení, které splní zadání, ale bude také praktické,“ odpověděl pak Hamáček na otázku, zda podpoří úpravu, že každý pohlavní styk bez souhlasu jedné ze stran bude považován za trestný čin.
Starostové a nezávislí v tom mají jasno. „Naší ambicí je změnit legislativu tak, abychom těmto činům začali předcházet,“ říká předseda Vít Rakušan
„Dosažení rovných práv mužů a žen je jedním z cílů politiky Starostů i Pirátů. Oběťmi genderově podmíněného a domácího násilí jsou podle statistik i expertů převážně ženy a považujeme za nutné tento fakt brát v potaz, pokud chceme problematiku efektivně řešit, obětem pomoci či násilí předcházet. V posledních měsících jsme na toto téma otevřeli odbornou diskuzi a naší ambicí je změnit legislativu tak, abychom těmto činům začali předcházet,“ uvedl předseda strany Vít Rakušan.
ODS nemá jasno. Zvyšování trestů prý není prevence
V ODS na tuto problematiku nemají ustálený názor a posbírali jsme tak pro tebe různá vyjádření poslanců občanských demokratů. „Otázka zní, zda má dojít k některým dílčím úpravám trestního práva v otázce trestu, definice, a tak dále, anebo jestli se má jít tou jakoby velmi radikální cestou, kterou navrhuje paní kolegyně Kořanová, to znamená bavit se o úplné redefinici znásilnění,“ řekl Marek Benda.
„Já mám obavu, proto taky říkám, byl bych na úpravu legislativy minimálně opatrný, o těch věcech se samozřejmě dá mluvit, mimochodem bezbrannost už tam dneska je a už je soudy nějakým způsobem vykládána, aplikována, pokud ta osoba je skutečně bezbranná. S tím souhlasem já bych byl zatím teda proti,“ zaujal spíše odmítavý postoj.
Poslankyně Jana Černochová by spíše prosazovala prevenci znásilnění. „Zvyšování trestů prevence není,“ řekla ve Sněmovně.
SPD chtějí přísnější tresty za znásilnění. Staví se ale proti potřebě kontrolovatelného souhlasu
„V hnutí SPD jsme obecně pro zpřísnění trestů za znásilnění. Je potřeba zpřísnit sazby za znásilnění, aby byly skutečně odrazující. Na druhou stranu je důležité posouzení každého případu individuálně soudem a je nutné odmítnout pokusy aktivistů, kteří chtějí prohloubit kontrolu nad soukromým životem lidí a zavádět systém kontrolovatelných souhlasů se sexuálním kontaktem,“ řekl předseda hnutí SPD Tomio Okamura ve Sněmovně.