Mezinárodní vědecký tým získal na výzkum finanční podporu pět set tisíc eur.
Nizozemský onkolog Rob Pieters představil svůj výzkum v oblasti léčby leukémie u dětí. Uvedl, že chemoterapie není z určitého důvodu u dětí do jednoho roku zcela úspěšná. Nyní vzniká mezinárodní tým, který se pokusí pro takto malé děti najít účinnější léčbu.
Více než dvanáct milionů korun na výzkum
Jak uvádí TASR, rozdílná poškození či abnormality struktury DNA určují, jak děti s leukémií reagují na chemoterapii. Tato poškození zároveň úzce souvisí s věkem, ve kterém je dítěti rakovina diagnostikována. Děti do jednoho roku nereagují podle Pieterse na chemoterapii zcela úspěšně. V tak útlém věku se totiž vyskytuje specifická forma poškození DNA, která způsobuje agresivní leukémii.
Některé abnormality struktury DNA způsobují podle výzkumníka velmi agresivní formu leukémie, která nereaguje na chemoterapii, proto musí onkologové u těchto pacientů využívat jiné způsoby léčby. Účinnou se podle něj ukázala například imunoterapie – druh léčby rakoviny, při které se využívá pacientův vlastní imunitní systém a protilátky, které cíleně působí v rakovinných buňkách.
Pietersův kolega Ron Stam povede nově vznikající mezinárodní tým, který bude vysoce rizikovou leukémii u malých dětí zkoumat a pokusí se pro ně najít nejvhodnější léčbu. Nizozemští onkologové spojí síly se svými kolegy a kolegyněmi ve Velké Británii, Itálii a Španělsku. Kromě hledání vhodného léku se týmy zaměří také na výzkum, jehož cílem bude snížit riziko návratu rakoviny po léčbě. Díky programu Fight Kids Cancer získali vědci na svůj výzkum pět set tisíc eur, v přepočtu tedy více než dvanáct milionů korun.