Sněmovnou jen před pár dny prošla novela, která upravuje pohřebné 5 000 korun i otcovskou dovolenou pro tatínky, kteří přišli o svá miminka. Právě o ztrátě miminek jsme si povídali se třemi ženami, které si touto tragickou událostí prošly.
Tři ženy se Refresheru svěřily s tím, jak se vyrovnávaly se ztrátou dítěte. Jejich výpověďmi navazujeme na článek o pohřebném a otcovské dovolené, které zahrnuje novela, jež jen před pár dny prošla Poslaneckou sněmovnou. Jak se ženy, které si prošly ztrátou miminka, staví k pohřebnému? A proč je podle nich důležité, aby se i otec mohl vyrovnat se ztrátou potomka?
Otcovská dovolená a pohřebné
V polovině října jsme psali o chystané novele, která upravuje práva rodičů, již přijdou o miminko. Jen během porodu ročně v Česku zemře na 570 dětí. Rodičů, kteří o miminko přijdou samovolným potratem, je mnohem více. Právě na základě jejich příběhů navrhla poslankyně Marie Jílková (KDU-ČSL) novelu, podle které by nově mohli mít i muži nárok na vyrovnání se se ztrátou miminka, a pohřebné 5 000 korun by mohli čerpat i ti, kteří o potomka přišli samovolným potratem.
Ačkoli novela zatíží státní rozpočet, neboť roční náklady na otcovskou dovolenou pro pozůstalé tatínky by se podle odhadů mohly pohybovat kolem šesti milionů korun, podle Jílkové je lepší zaplatit si za preventivní opatření než řešit dopady, které mohou po nezpracovaných traumatech vznikat.
„Vždy se dá říci, že je něco ještě důležitějšího, ale ve výsledku tyto peníze ušetříme na tom, že se tatínkové nepropadnou do psychických problémů, nebudou mít sníženou výkonnost v práci atd. Je to prevence zhoršení stavu, který by mohl následovat a který by stát stál mnohem více peněz. Zaplatíme si preventivní opatření, kdy otcové dostanou prostor postarat se sami o sebe a situaci prožít, neodsouvat ji,“ uvedla Jílková pro Refresher s tím, že duševní zdraví by se nemělo odsouvat na druhou kolej.
„Měli jsme pocit, že miminko tolik nekope. Doktorka nám řekla, že už necítí srdeční tep.“
Co se dozvíš po odemknutí?
- Jakou zkušenost měly s potratem Renáta, Petra a Tereza.
- Jak k nim přistupovali lékaři a lékařky.
- Co by se mělo změnit, aby jejich zkušenost byla méně obtížná.
- Jak jsou muži opomíjeni.