Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
30. října 2022 16:00
Čas čtení 7:58
Tereza Šnajdrová

Je mi líto, že jsme se nepoznaly. Tři ženy o ztrátě miminka

Je mi líto, že jsme se nepoznaly. Tři ženy o ztrátě miminka
Zdroj: REFRESHER/Eliška Kubů
REFRESHER DUŠEVNÍ ZDRAVÍ MUŽSKÉ ZDRAVÍ ŽENSKÉ ZDRAVÍ
Uložit Uložené

Sněmovnou jen před pár dny prošla novela, která upravuje pohřebné 5 000 korun i otcovskou dovolenou pro tatínky, kteří přišli o svá miminka. Právě o ztrátě miminek jsme si povídali se třemi ženami, které si touto tragickou událostí prošly.

Tři ženy se Refresheru svěřily s tím, jak se vyrovnávaly se ztrátou dítěte. Jejich výpověďmi navazujeme na článek o pohřebném a otcovské dovolené, které zahrnuje novela, jež jen před pár dny prošla Poslaneckou sněmovnou. Jak se ženy, které si prošly ztrátou miminka, staví k pohřebnému? A proč je podle nich důležité, aby se i otec mohl vyrovnat se ztrátou potomka?

Doporučeno
V Česku ročně při porodu zemře 570 miminek. Otcové zatím nemají nárok vyrovnat se se ztrátou V Česku ročně při porodu zemře 570 miminek. Otcové zatím nemají nárok vyrovnat se se ztrátou 17. října 2022 6:00
Spojili jsme se se třemi ženami, které přišly o miminko. Výzva byla směřována také na muže, žádný se nám ale svěřit nechtěl.

Otcovská dovolená a pohřebné

V polovině října jsme psali o chystané novele, která upravuje práva rodičů, již přijdou o miminko. Jen během porodu ročně v Česku zemře na 570 dětí. Rodičů, kteří o miminko přijdou samovolným potratem, je mnohem více. Právě na základě jejich příběhů navrhla poslankyně Marie Jílková (KDU-ČSL) novelu, podle které by nově mohli mít i muži nárok na vyrovnání se se ztrátou miminka, a pohřebné 5 000 korun by mohli čerpat i ti, kteří o potomka přišli samovolným potratem.
 
Ačkoli novela zatíží státní rozpočet, neboť roční náklady na otcovskou dovolenou pro pozůstalé tatínky by se podle odhadů mohly pohybovat kolem šesti milionů korun, podle Jílkové je lepší zaplatit si za preventivní opatření než řešit dopady, které mohou po nezpracovaných traumatech vznikat.
 
„Vždy se dá říci, že je něco ještě důležitějšího, ale ve výsledku tyto peníze ušetříme na tom, že se tatínkové nepropadnou do psychických problémů, nebudou mít sníženou výkonnost v práci atd. Je to prevence zhoršení stavu, který by mohl následovat a který by stát stál mnohem více peněz. Zaplatíme si preventivní opatření, kdy otcové dostanou prostor postarat se sami o sebe a situaci prožít, neodsouvat ji,“ uvedla Jílková pro Refresher s tím, že duševní zdraví by se nemělo odsouvat na druhou kolej.
 

„Měli jsme pocit, že miminko tolik nekope. Doktorka nám řekla, že už necítí srdeční tep.“
Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 123964 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Jakou zkušenost měly s potratem Renáta, Petra a Tereza.
  • Jak k nim přistupovali lékaři a lékařky.
  • Co by se mělo změnit, aby jejich zkušenost byla méně obtížná.
  • Jak jsou muži opomíjeni.
Domů
Sdílet
Diskuse