V Česku ročně při porodu zemře 570 miminek, avšak otcové nemají nárok na dovolenou, během níž by se mohli se ztrátou dítěte vyrovnat. To chtějí změnit lidovci v čele s poslankyní Marií Jílkovou.
V Česku ročně při porodu zemře 570 miminek, a ačkoli ženy po takové tragické události mohou čerpat mateřskou dovolenou, mužům čerpání otcovské dovolené doposud umožněno není. O změnu se nyní pokouší poslankyně Marie Jílková (KDU-ČSL), která prosazuje novelu, podle níž by muži v případě ztráty potomka mohli využít otcovskou dovolenou. I oni totiž potřebují čas na to, aby se se ztrátou miminka vyrovnali. Změny Jílková chystá i v oblasti pohřebného, o kterém mnohdy nevědí jak rodiče mrtvého miminka, tak ani lékaři.
Nárok na vypořádání se se smrtí miminka by se mohl rozšířit
Poslankyně Marie Jílková (KDU-ČSL) pracovala na novele zákona o státní podpoře rodičů, která byla koncem září předložena sněmovně. Novela se týká podpory rodičů, kteří přijdou o své miminko, a to i v případě, že se jedná o smrt během porodu. Doposud platí, že pokud rodinu taková tragédie potká, matka může čerpat mateřskou dovolenou, aby se se situací vyrovnala. Jenže otcové tuto možnost nemají.
„Pro živě narozené děti je teď standardní, že pokud tatínek chce, může si zažádat o dva týdny poporodní otcovské péče, aby se s dítětem sžil, viděl, co to obnáší, a byl mamince podporou,“ řekla pro Refresher Jílková. Zároveň však dodala, že když zákonodárci poporodní péči koncipovali, nezahrnovali do ní otce mrtvě narozených dětí.
Na tento nedostatek Jílkovou upozornila paní, která s ní svůj příběh sdílela v rámci poslaneckých dní. Z něj vyplynulo, že pokud se tatínkové chtějí vyrovnat se smrtí miminka, musí si vzít dovolenou, mají zažádat o ošetřování na ženu nebo jim zaměstnavatel může poskytnout neplacené volno. Z těchto důvodů muži ztrátu mnohdy odmítají řešit, nepřemýšlejí nad ní, a to může s delším časovým odstupem vyústit v psychické potíže, propadání závislostem nebo to může vyvolat rizikové chování.
Poslanci z KDU-ČSL proto prosazují aktualizaci, podle které by tatínkové mrtvých dětí měli nárok na otcovskou dovolenou, aby se i oni mohli se ztrátou vyrovnat. „Naše novela je tedy jednoduchá pomoc. Zahrneme do otcovské i tatínky, kteří se na miminko těšili, a nakonec nepřišlo,“ komentovala novelu Jílková.
Ačkoli k tomuto tématu Jílkovou přivedla návštěva jedné paní, poslankyně následně zjistila, že po změně volá i širší veřejnost. „Shodou okolností mám kamarádku, která se zabývá školením zdravotníků a učí je, jak pracovat s rodiči, kteří projdou touto ztrátou. O tomto nápadu jsem jí říkala a ona mě podpořila. Ze třetí strany se k tomu přidala Liga otevřených mužů, která propaguje otcovství a renesanci mužství. I ona směřovala na MPSV požadavek, aby se zavedla otcovská pro tatínky mrtvě narozených dětí. Slilo se to z různých stran a jsem ráda, že na tomto tématu panuje shoda,“ dodala.
Otcovské volno i pohřebné 5 000 korun
Kromě otcovské, díky které by měli tatínkové nárok na to vypořádat se se smrtí miminka, se snaží lidovci prosadit i další změny. Všimli si totiž nesouladu v pohřebném. „Ve chvíli, kdy se vám narodí mrtvé miminko nebo potratíte, tak máte podle zákona o pohřebnictví nárok na to, aby vám byly vydány ostatky dítěte. Dřív se s nimi zacházelo jako s biologickým odpadem, kdežto v roce 2017 se do zákona o pohřebnictví dostalo, že pokud rodiče chtějí, jsou jim ostatky vydány a můžou je pohřbít,“ popsala Jílková.
Jenže zákon o zdravotnických službách definoval, že za mrtvě narozené děti lze považovat pouze ty, které mají od 500 gramů výš a jsou starší 22. týdne. Děti, které zemřely s nižší váhou či v dřívějším týdnu, byly považovány za potrat. A zde nastává rozkol. Mrtvě narozeným dětem mohou rodiče vypravit pohřeb, za který mohou zpětně čerpat pohřebné 5 000 korun. Jenže u dětí, které jsou považovány za potrat, taková možnost není.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Dočíst článek
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 122988 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH.
Jak to funguje?Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.:
15 % zľava na nákup výživových doplnkov VOXBERG
, Měsíční předplatné ve Skillmea ZDARMA
nebo Kaliforňan miska dle vlastního výběru ZDARMA
Zobrazit všechny (9)
„Hranice mezi tím, co lékaři označí za potrat a co za mrtvě narozené dítě, je velmi tenká. Rodiče navíc vůbec nevědí o tom, že si mají ve zdravotní dokumentaci hlídat terminologii. Procházejí strašnou událostí a jejich myšlenky směřují jinam. Proto prosazujeme, aby o pohřebné bylo možné žádat i v případě potratu,“ řekla poslankyně.
Příspěvek na vypravení pohřbu miminka by tak nově mohli čerpat i ti rodiče, kteří o potomka přišli samovolným potratem. Stresová situace, v níž se rodiče při ztrátě nacházejí, je náročná sama o sobě a stává se, že se truchlící rodina nepodívá do výstupní zdravotní dokumentace, ve které je psáno, zda se jedná o potrat, nebo porod mrtvě narozeného dítěte.
Informovanost je nízká
Problémem je i nízká informovanost. Rodičů, kterým umře miminko v pozdních fázích, v průběhu porodu nebo těsně potom, je v republice kolem 500 ročně. Zdravotníci pak mnohdy nevědí, jak komunikovat s lidmi, kteří právě ztratili miminko. Ti zase netuší, jaké mají možnosti a především na co mají nárok ze zákona.
Rodiče podle Jílkové často nevědí, že mohou požádat o ostatky svého miminka a mohou mu vypravit pohřeb.
„Ocenila bych, kdyby rodiče byli více informováni o tom, že mají právo na vydání ostatků. Jsou případy, kdy jim zdravotníci ostatky odmítají vydat, protože nevědí, že změna zákona nastala, a to už je to 5 let. Měla by být všeobecná povědomost o tom, co je možné a co ne. Je tam lhůta 96 hodin, kdy rodiče můžou o miminko požádat. Byla jsem překvapená, že řada lékařů o tom nevěděla,“ doplnila poslankyně Jílková s tím, že tyto informace jsou sice dobře zpracované, ale laické ani odborné veřejnosti se nedostávají.
Odborníci novelu podporují
Novelu, o níž se ve veřejném prostoru v posledních dnech hojně mluví, podporují nejen občané a rodiče, kteří mají se ztrátou potomka zkušenost, ale také odborníci. Na její přípravě se přímo podílelo hned několik organizací a lidovci jsou nadšení, jak odborně se téma ve straně uchopilo.
„Nejvíce jsem komunikovala s týmem Perinatální ztráty u porodnice na Obilním trhu v Brně, kde se zaměřují právě na komunikaci s rodiči, kteří přijdou o miminko, a celkově se tomuto tématu věnují na webu perinatalniztrata.cz. Dále jsme spolupracovali s neziskovkou, která se stará o rodiče, a tou je Dítě v srdci. V neposlední řadě jsme novelu diskutovali i s dětskou sekcí České společnosti paliativní medicíny. A tito všichni ji podpořili,“ komentovala přípravu novely Jílková.
Jak sama řekla, s otevřenou náručí ji vítá i lékařka a předsedkyně Sekce dětské paliativní péče z České společnosti paliativní medicíny Mahulena Exnerová. „Pohřebné dosud existovalo pouze pro mrtvě narozené dítě vážící více než půl kila. Novela tuto definici rozšiřuje na dobu kdykoli po 12. týdnu těhotenství, bez ohledu na hmotnost. Rodiče dostanou od státu 5 000 korun na vynaložené náklady na pohřeb miminka,“ řekla.
Podporu Jílkové a především všem otcům vyjádřil také ředitel neziskové organizace Liga otevřených mužů Josef Petr. „Otcové tak dostanou možnost získat čas na zotavení se z náročné situace, která má zdrcující dopad na psychiku člověka. Tímto rozšířením by navíc došlo k malému, ale důležitému kroku na poli rovnosti žen a mužů. Otec je plnohodnotným rodičem a má mít nejen podobné povinnosti, ale také státem garantovaná práva jako matka dítěte,“ pochvaloval si možnost, že by tatínkové mohli čerpat otcovskou dovolenou.
Duševní zdraví především
Roční náklady na otcovskou dovolenou pro pozůstalé tatínky by se podle odhadů mohly pohybovat kolem šesti milionů korun. Vzhledem k situaci ve světě i v Česku nás zajímalo, zda tyto peníze nebudou chybět jinde. Podle Jílkové je ale lepší zaplatit si za preventivní opatření než řešit dopady, které mohou po nezpracovaných traumatech vznikat.
„Vždy se dá říci, že je něco ještě důležitějšího, ale ve výsledku tyto peníze ušetříme na tom, že se tatínkové nepropadnou do psychických problémů, nebudou mít sníženou výkonnost v práci atd. Je to prevence zhoršení stavu, který by mohl následovat a který by stát stál mnohem více peněz. Zaplatíme si preventivní opatření, kdy otcové dostanou prostor postarat se sami o sebe a situaci prožít, neodsouvat ji,“ uvedla Jílková pro Refresher.
Odhady, kolik peněz ročně by pak mohl stát investovat do pohřebného, neexistují. Nelze totiž říci, kolik lidí by pohřebné využilo.
Čísla sice neexistují, ale duševní zdraví by se nemělo odsouvat na druhou kolej. I proto Jílková doufá, že na novelu nebude veřejnost reagovat negativně. „Peníze na duševní zdraví, a obzvlášť po tom, co jsme si prošili náročným covidovým obdobím, nejsou špatně vynaložené peníze. Pro mě to jsou možná líp vynaložené peníze než na cokoli jiného, protože se tím staráme o sebe,“ řekla.
Když tuto inciativu otevřela, začaly jí navíc chodit e-maily od vzdálených známých, kterým také v minulosti zemřelo miminko. Jednalo se o těžkou situaci, během které se dotyčným málem rozpadl i vztah. Prevence a podpora rodičů by tak mohla přispět také k tomu, aby rodina tuto strašně kritickou situaci zvládla. Je to vlastně investice do nás, do lidí.
Novela by mohla začít platit už v prosinci tohoto roku
Jílková očekává, že novelu sněmovna schválí. Už v prvním čtení, které se konalo koncem září, se proti ní neobjevil žádný hlas. Stejně tomu pak bylo 5. října na Výboru pro sociální politiku, kde k novele opět nebyly žádné připomínky. Lze tak očekávat, že se jedná o téma, které je akceptovatelné napříč celou Poslaneckou sněmovou.
„Tato novela je v balíčku dalších změn, takže pokud by neprošla, bude to kvůli jiným změnám,“ dodala Jílková.
Nyní tedy záleží na tom, jak rychle novela projde sněmovnou, Senátem a přes prezidenta. Její účinnost je psaná tak, že by měla platit měsíc ode dne, kdy se vyhlásí ve sbírce. Je tak možné, že od prosince tohoto roku by tatínkové v případě úmrtí miminka měli nárok na otcovskou dovolenou. O pohřebné by pak mohli žádat i lidé, kteří samovolně potratili nebo jim byl proveden potrat ze zdravotních důvodů a jejich miminko váží méně než 500 gramů.