Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
Ilona Hobzová
26. ledna 2023 v 12:32
Čas čtení 2:44

Mobilizace a válka jsou sice tématem voleb, ale neděs se. Vysvětlujeme, co vlastně prezident může a nemůže dělat

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Mobilizace a válka jsou sice tématem voleb, ale neděs se. Vysvětlujeme, co vlastně prezident může a nemůže dělat
Zdroj: se souhlasem iniciativy Spolu silnější/Getty Images/Sean Gallup

Dýchej, není to tak dramatické. V tomto článku vyvracíme některé dezinformace a uvádíme na pravou míru prezidentské pravomoci.

Jedním z hlavních témat druhého kola prezidentské volby se (i vzhledem k probíhajícímu konfliktu na Ukrajině) stala válka. Lidem chodí falešné SMS zprávy o mobilizaci českých občanů, Andrej Babiš na svých billboardech slibuje, že Česko do války nezavleče, a dává ji do souvislosti se svým protikandidátem Petrem Pavlem.

Prezident musí postupovat v rámci celkové dělby moci

„Dobrý den, tady generál Pavel. Touto zprávou bych Vám chtěl poděkovat za hlas ve volební kampani na prezidenta. Poprosím Vás, abyste se dostavil na nejbližší pobočku AČR, kde budete vybaven potřebnou zbrojí pro mobilizaci na Ukrajině,“stálo ve falešné SMS, která přišla několika lidem a zabývala se jí i Policie ČR. Vše přiživily i billboardy Andreje Babiše, na nichž lidem slibuje, že nezavleče Česko do války. 

Ať už se stane prezidentem Babiš, nebo Pavel, přímý vstup do války není na pořadu dne. Je ale pravda, že válka na Ukrajině je tzv. „za humny“. Rozumíme tvým obavám.

Hlava státu jako taková má navíc pravomoci v tomto směru značně omezené.

Ústava ČR označuje válečný stav jako situaci, kdy je ČR napadena nebo je-li třeba plnit mezinárodní smluvní závazky o společné obraně proti napadení. Vyhlašuje jej Parlament České republiky, a to nadpoloviční většinou všech poslanců a všech senátorů. Parlament rozhoduje i o vyslání ozbrojených sil ČR a udílí souhlas s pobytem ozbrojených sil cizích států. V pravomocích prezidenta tyto kroky nejsou. 

18. listopadu 2024 v 16:30 Čas čtení 0:33 V Uherském Hradišti bylo v řece půl milionu v hotovosti. Naházel je tam pohřešovaný senior V Uherském Hradišti bylo v řece půl milionu v hotovosti. Naházel je tam pohřešovaný senior

Faktem je, že v případě válečného stavu má úloha prezidenta v rámci přípravy strategických plánů obrany a bezpečnosti ČR pouze konzultativní povahu. „Prezident neodpovídá za přípravu a zajišťování obrany státu; odpovědnost nese vláda. Prezident je pouze informován a konzultován ve věcech přípravy a zajišťování obrany státu nebo při realizaci opatření, jež mají prověřit systém zabezpečení obrany státu,“informuje ministerstvo vnitra.

Je také důležité říct, že právo prezidenta vetovat parlamentem přijatý návrh zákona může být za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu suspendováno (tedy dočasně zbaveno). Tato suspenze prezidentova práva má ale podmínku. Musí ji přijmout vláda (ve zkráceném jednání) a platí opravdu jen při vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu.

Jaké pravomoci tedy prezident má? Coby vrchní velitel ozbrojených sil:

  • schvaluje základní vojenský řád
  • jmenuje a odvolává náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta
  • propůjčuje čestné nebo historické názvy vojenským útvarům, propůjčuje bojové zástavy
  • stanoví průběh základní nebo náhradní služby a vojenských cvičení, úpravu některých právních poměrů vojáků v záloze nebo vojenského kázeňského práva

Babiš trvá na svém, podle Pavla zneužívá strach lidí 

Může, či nemůže tedy prezident zavléct Česko do války? V úplném extrému podle ústavního právníka Jana Kudrny z Katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy k tomu může přispět. Třeba právě tím, jakou politiku dělá navenek. „To znamená, jestli bude spíše smířlivý a bude volit diplomatické jednání, anebo jestli bude v určitém momentu spíše nesmířlivý a postaví Českou republiku do nějaké aktivnější role a většího zapojení do určité politické situace, případně konfliktu. Samozřejmě tam prezident hraje svoji roli a konkrétně válka je samozřejmě už ten konečný krok. Všechno podstatné se ale odehraje předtím,“uvedl pro iRozhlas.

8. listopadu 2024 v 13:00 Čas čtení 2:32 Tohle jsou nejhůře placené pracovní pozice u nás. Koukni, kolik si vyděláš jako uklízeč*ka nebo v kuchyni Tohle jsou nejhůře placené pracovní pozice u nás. Koukni, kolik si vyděláš jako uklízeč*ka nebo v kuchyni

„V lednu a únoru jsme viděli opakovaná prohlášení, že jsme ve válce, a já si myslím, že nejsme ve válce. Když jsem řekl, že bych inicioval jednání o míru u nás v Praze a nebylo by to první, protože v roce 2010 se potkal prezident Obama a Medveděv a mluvili o odzbrojení... My chceme a já chci, aby válka skončila a přestali umírat lidé, a pan Pavel říká, že trvalý mír je iluze,“řekl Babiš v jedné z debat ke svým billboardům. 

Pavel v reakci na Babišova slova uvedl, že jde o zneužití strachu občanů z války a využití pro svůj politický cíl. „Je to podlé a v kampani by se to dít nemělo,“ řekl Pavel a dodal, že kampaň je nefér pro vojáky. „Je to k nim neuctivé a vojáci nemají za cíl někoho vtahovat do války a jsou tu proto, aby udržovali mír,“ uvedl.

Domů
Sdílet
Diskuse