Armáda USA našla v Atlantském oceánu zbytky čínského špionážního balonu, který sestřelila 4. února. Mezi nalezenými součástkami jsou i senzory, které měly sloužit ke shromažďování zpravodajských informací.
Americká armáda vylovila z Atlantského oceánu elektronické součástky toho, co označuje za čínský špionážní balon. Mezi nalezenými fragmenty jsou i senzory, které mají sloužit ke shromažďování zpravodajských informací. K sestřelení došlo 4. února u pobřeží Jižní Karolíny. Informují o tom BBC či The Guardian.
„Členové posádky dokázali na místě vyzdvihnout důležité fragmenty, včetně všech hlavních senzorů a dalších elektronických součástek, stejně jako rozměrné části struktury,“ citovala armádní prohlášení Česká televize s odvoláním na agenturu Reuters.
Čínský balon vstoupil do vzdušného prostoru USA 28. ledna. Po týdnu pozorování rozhodl americký prezident Joe Biden o sestřelení objektu.
Čína obvinění ze špionáže odmítá
Peking sestřelení balonu odsoudil a uvedl, že se jednalo o civilní objekt, který měl sloužit k meteorologickému výzkumu. „USA musí provést důkladné vyšetřování a podat Číně v této věci vysvětlení,“ uvedl v pondělí mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin.
Nešlo o jediný létající objekt, který se v posledních týdnech nad severoamerickým vzdušným prostorem objevil. Jeden byl sestřelen 10. února nad Aljaškou. O den později kanadský premiér Justin Trudeau oznámil, že americké stíhačky sestřelily další neidentifikovaný objekt nad Yukonem.
Pentagon uvedl, že žádný z těchto objektů nepředstavoval hrozbu útoku.