Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
24. března 2023 16:12
Čas čtení 6:43
Ilona Hobzová

Dostala jsem nářez na tréninku se sparťankami. A pochopila jsem, proč si fotbalistky zaslouží stejné peníze jako chlapi

Dostala jsem nářez na tréninku se sparťankami. A pochopila jsem, proč si fotbalistky zaslouží stejné peníze jako chlapi
Zdroj: REFRESHER/Dávid Marcin
REFRESHER AC SPARTA PRAHA FOTBAL ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Z kancelářské židle rovnou na strahovský stadion? Měla jsem co dělat. Pro fotbalistky jde o rutinu. I profesionálky totiž musí mít, na rozdíl od mužského fotbalu, vedle mičudy i jinou práci na plný úvazek.

„Jasně, půjdu. To bude super,“ odpověděla jsem nadšeně, když mi editorka předložila svůj návrh pokrýt trénink jednoho z fotbalových týmů nejvyšší soutěže žen. Trénink Sparty se měl konat jen pár dní před historickým derby se Slavií na pražské Letné. Říkala jsem si, že bude fajn zkušenost podívat se, jak jeden z nejlepších ženských týmů u nás trénuje a připravuje se na důležitý zápas. V té chvíli jsem ale ještě nevěděla, co mě čeká. 

Představa? Přežít a neudělat (si) ostudu

„Počkej, ty chceš, abych si sama zkusila trénink?“ zeptala jsem se editorky později. Moje představa postávání v uctivé vzdálenosti od hřiště a následné novinářské rutiny tradiční reportáže, ve které popíšu, jak se mi trénink z diváckého pohledu líbil, se rozplynula. Pocity nadšení a žurnalistického zápalu z toho, že si vyzkouším něco nového, se mísily se stupňujícím se strachem. 

„Jak moc byste se chtěla zapojit do tréninku, jaká je vaše představa?“ zeptal se mě Vojtěch Přibyl z oddělení komunikace, se kterým jsem si před samotným tréninkem psala, abychom vše naplánovali. Je těžké odpovídat na něco, o čem jste dosud neměli vůbec žádné povědomí. Jak dlouho trénink trvá? Z čeho se skládá? Poběží se na začátku na „rozehřátí“ pět koleček okolo hřiště? Jak moc budu muset kopat do míče, což je věc, kterou jsem až na výjimky během základní školy nikdy nedělala? Moc otázek, málo odpovědí.

Doporučeno
Český olympijský vítěz znovu pod palbou kritiky. Jeho tým vyhrál prestižní běžecký závod za podivných okolností Český olympijský vítěz znovu pod palbou kritiky. Jeho tým vyhrál prestižní běžecký závod za podivných okolností 17. května 2023 14:26

Moje základní představa byla: ve zdraví to přežít. Musím se totiž přiznat, že to není tak dávno, co jsem prodělala onemocnění covid-19 a pozorovala jsem, že se dost podepsalo na mé fyzické kondici. Bylo mi jasné, že co do výdrže nemůžu jako kancelářská myš, která si občas jen tak pro sebe sem tam doma zacvičí, konkurovat elitním hráčkám. A že nikdo nečeká, že jim tam novinářka z Refresheru předvede nějaké fotbalové triky.

Sparta, fotbal
Zdroj: REFRESHER/Dávid Marcin

Přesto se mě s blížícím se tréninkem zmocňovala stále větší nervozita. Z toho, že někomu něco pokazím, že budu svým neumětelstvím překážet nebo že si zkrátka uříznu ostudu. Promlouvala ze mě moje povaha perfekcionisty a člověka se sklony k obsedantně kompulzivní poruše, který si přehrává katastrofické scénáře ještě předtím, než se vůbec něco stane. 

Když boty prolomí ledy

Žádná katastrofa se ale nekonala. Už proto, že jsem si od první chvíle v Tréninkovém centru Sparty na Strahově připadala, jako bych tam chodila denně. Nervozita ze mě spadla už na recepci, kde mě spolu s fotografem vyzvedla vedoucí týmu Adéla Pivoňková. Kromě půjčeného dresu k tréninku mi nabídla i tykání, na hřiště jsem tak šla mnohem uvolněnější.

Příjemná atmosféra pokračovala i tam. Samozřejmě že „vetřelkyně“ v botách, které byly pro fotbalový trénink naprosto nevhodné, vzbuzovala na některých tvářích překvapení. Nekonalo se ale žádné ukazování prstem a posměchy. Holky si takzvaně „jely svoje“ a atmosféra byla uvolněná.

Doporučeno
Odbory brojí proti vládním úsporám. Rodina s dítětem přijde ročně až o 178 tisíc, varují Odbory brojí proti vládním úsporám. Rodina s dítětem přijde ročně až o 178 tisíc, varují 16. května 2023 13:00

Možná až příliš, chvílemi vládla na hřišti docela anarchie, míče i hráčky poletovaly sem a tam, křičelo se jeden přes druhého. To už ale zasáhl někdo z trenérského týmu a trénink mohl začít. 

Začátek tréninku, kdy jsem ještě nevěděla, co mě čeká.
Začátek tréninku, kdy jsem ještě nevěděla, co mě čeká. Zdroj: REFRESHER/Dávid Marcin

Byly to právě moje tenisky, díky kterým se mi podařilo nejvíce prolomit ledy. Jak už jsem zmínila – byly sice sportovní, ale běžecké. Na fotbal se rozhodně nehodily. Kopačky jsem však ve sbírce neměla, tak jsem zvolila to nejvhodnější, co jsem měla. Třešničkou na dortu byl bohužel fakt, že byly jiné značky než té, která Spartu obléká. „Máte na trénink parádní boty,“ řekl mi se značnou dávkou ironie v hlasu hlavní trenér Martin Masaryk ve chvíli, kdy už jsem společně se všemi hráčkami a také kondičním trenérem Erikem Flámikem stála v kruhu a čekala, co se bude dít.

Vyzkoušej předplatné
za 9
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 133403 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se naučíte po odemknutí?

  • Braly mě holky na tréninku? 
  • Přežila jsem? 
  • Jaké osudy mají špičkové fotbalistky Sparty? 
  • Kdy se můžeš těšit na napínavé derby Sparta versus Slavie? 
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.