Rodinný dům jako vystřižený z magazínu se nachází na jižním svahu Ještědského hřebene v nadmořské výšce 600 metrů, díky čemuž nabízí nádherné výhledy na scenérii Českého ráje.
Moderní architektura v lůně přírody? Čeští architekti z ateliéru SAD nás přesvědčili o tom, že tato kombinace může fungovat na jedničku s hvězdičkou. Navrhli prosklený železobetonový dům s fasádou z portugalského korku, který se dívá z Ještědského hřebene na Český ráj a velkoryse se otevírá místním loukám a specifickému horskému prostředí.
Rodinný dům v katastrálním území obce Šimonovice leží v nadmořské výšce 600 metrů, díky čemuž nabízí nádherné výhledy na scenérii národního parku. Náklady na realizaci tohoto projektu uprostřed přírody se vyšplhaly na zhruba 16 milionů korun.
Užitná plocha představuje 153 čtverečních metrů, zatímco pozemek má skoro 1700 čtverečních metrů, které pokrývá zeleň a pastviny.
Výhled a propojení vnitřních prostor s okolní krajinou byly jedním z hlavních motivů při tvorbě návrhů. Půdorys domu má obdélníkový tvar, přičemž část střechy objektu je určená k parkování vozidel. Úroveň přízemí i hlavní plochy zahrady je přibližně 4,5 metru pod úrovní silniční komunikace.
Hlavní vstup do domu se nachází na západní straně. Přístup je po terénním schodišti podél kamenné stěny. Kompaktní hmota domu je na východním štítu zcela otevřena a její prosklená stěna je zešikma ustoupena za obrysovou hranu, díky čemuž je maximalizována plocha výhledu a vznikla také zastřešená terasa. Všechny místnosti v přízemí včetně koupelny se skrz prosklené otvory na jižní straně otevírají směrem do krajiny.
Co se týče materiálů, architekti vsadili na již zmiňovaný železobeton v kombinaci s portugalským korkem, který doplňují keramické cihly, falcové hliníkové plechy či liberecká žula.
Interiér se nese na vlnách moderního minimalistického designu se špetkou Skandinávie, což podtrhují zejména kontrasty surových stěn s měkkými doplňky a dřevěnými kusy nábytku. „Interiérový design domu společně s vnitřní dispozicí místností vznikl možná spíše jako samotný dům. Světlo, prostor, čistota interiéru a barevná jednoduchost mě zavedly především do studia značek Konsepti a Ligne Roset, ze kterých je postaven základ vybavení vnitřního nábytku,“ řekla spoluautorka celého projektu, architektka Iveta Zachariášová.
Detailní galerie snímků z exteriéru i interiérových prostor je prací šikovného týmu fotografů BoysPlayNice.