Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Tento příběh trochu připomíná romantizovaný scénář anime. Odmalička jej japonská animovaná tvorba bavila a nyní žije svůj sen, když se jeho kresby z papíru dostávají doslova pod kůži. René Müller je totiž anime tatérem.
Každému z nás se občas dostane nějaká knížka, seriál nebo film pod kůži. V přemíře nových titulů, streamovacích platforem, televizních kanálů a filmových produkcí si musí vybrat opravdu každý. Fanoušky jednotlivých sérií a děl poté můžeme rozdělit na různé tábory například podle toho, jak moc souzní s herci, příběhem nebo celou značkou. Takto to funguje ve všech žánrech.
A když říkáme ve všech, tak samozřejmě i v manze nebo anime, což jsou dva umělecké žánry, které jsou v posledních letech z hlediska oblíbenosti na konstantním vzestupu. Sice se stále nejedná o mainstream, přestože se výrazně zapisují do světové kinematografie, ale je vidno, že čím dál více diváků a čtenářů jim přichází na chuť. Dokonce tak moc, že jsou ochotni si své oblíbené postavy, momenty nebo ikonické výjevy nechat doslova vpíchnout pod kůži.
S tím dokážou pomoci i lidé v Česku. Japonskou animovanou tvorbu zná velmi dobře pražský tatér, který vyniká komiksovým zpracováním motivů slavných i méně známějších anime a manga titulů. Jmenuje se René Müller neboli Renmulltattoo, člen studia Woodhill tattoo, který se sám netají tím, že by rád pomohl tuzemské „anime revoluci“ a jednou provždy vymazal z hlav kritiků veškeré stigma vůči této tvorbě.
Osmadvacetiletý tatér a bez jakékoliv nadsázky i umělec, jenž na Instagramu vystupuje pod přezdívkou Renmulltattoo, se k tetovacímu strojku dostal tradiční cestou přes kreslení na papír. Jeho láska k japonské animované tvorbě vzkvétala již od dětství, proto akorát spojil své dvě oblíbené činnosti do jedné.
„Když se mi nějaká postava nebo moment zalíbily, prostě jsem to nakreslil. V té době to samozřejmě nebylo žádné umění, ale jenom jednoduché dětské obrázky,“ zasvěcuje nás do úplných začátků. „Můj táta umí kreslit, živil se několik let kreslením portrétů, ale odmala jsem ho skoro nevídal, takže těžko říct, jestli to mělo na mě nějaký vliv,“ mluví o minulosti velmi otevřeně.
Nezapomínejme na to, že kultura umění má široký záběr. Seriál Refresher Art ti každý týden představuje práci jednoho mladého umělce či umělkyně, kteří se věnují tradičním i netradičním odvětvím umění. Najdeš zde kreativce věnující se malbě, literatuře, sochařství a tvorbě uměleckých výrobků, ale také například péči o vlasy, digital artu, tetování či videu.
René se nějakou dobu spokojil pouze s kresbou. Neměl důvod to měnit. Jenže, jak už to bývá, do hry přišla náhoda a jeho perspektiva se změnila. „Nikdy by mě nenapadlo, že zrovna tohle budu dělat,“ přesvědčuje nás, když nám vypráví o vůbec prvním zážitku, během něhož někomu něco vytetoval.
„Jednou jsem byl na návštěvě u kamarádů, kteří mi dali do ruky nekvalitní levný strojek. Rozhodli jsme se, že si jakože ze srandy uděláme tattoo party. Ten večer jsem udělal jen dvě úplně malá a jednoduchá tetování, která teda byla hrozná, ale pak už jsem v podstatě nepustil strojek z ruky,“ směje se při vzpomínce na začátky. Jak sám tvrdí, od té doby chtěl jen víc a víc tetovat.
K prvnímu serióznímu tetování pak došlo na ne zrovna obvyklém místě. „Bylo to u babičky na gauči,“ líčí René, „kde jsem kamarádovi tetoval úplně černou postavu No Face z Cesty do fantazie. Dost u toho trpěl a já v podstatě nevěděl, co dělám, takže to bylo těžký. Ale i tak mě to strašně bavilo.“ Když se René při vzpomínce znovu směje, sami si uvědomujeme, od čeho máme kamarády a proč je fajn, že jsou.
Každý charakter má svůj příběh
Když se někdo chce k Renému objednat na tetování do Woodhill tattoo, které vlastní tatér Woody, přichází již s myšlenkou, které anime by na sobě rád viděl. Myšlenkový proces je potom vcelku prostý.
„V podstatě to mám stejně jako v dětství, když jsem si kreslil ty svoje blbůstky na papír. Koukal jsem na nějaký film nebo anime, a když se tam stala nějaká skvělá scéna, chtěl jsem ji zachytit. A tak to mám do teď, akorát je pak můžu i tetovat,“ jednoduše nám vysvětluje. Příběhově si ty momenty, které zvěčňuje do kůže, nijak nepřibarvuje.
„Vždy je tetuji tak, jak jsou. Maximálně je trochu poupravím nebo oříznu, aby motiv seděl na ruku nebo nohu. Mám velkou úctu k autorům mangy a nedovolil bych si sám cokoliv vymýšlet. Pokud někdo chce vytetovat konkrétní motiv, není problém se na tom domluvit, pokud je z mangy nebo anime,“ zakládá si na své značce.
Každá z postav má za sebou nějakou cestu, což jí dává jisté vlastnosti a charakter. René chce tyto skutečnosti ve svých dílech zachovat. „Myslím si, že každá postava má své jedinečné pocity a chování, a proto je skvělé to tam zdůraznit,“ kýve hlavou. A je mu prakticky jedno, jaký subžánr tetuje. Někdo má rád akčňáky, někdo třeba něco ostřejšího nebo dospělejšího.
On sám na svůj Instagram sdílel i tetování žánru ecchi nebo proslulého hentai (žánru hentai jsme věnovali samostatný článek, který najdeš pod odkazem zde). Údajně se kvůli tomu setkal i s negativními ohlasy. „Najdou se lidi, kterým se to nelíbí, ale i tak mají většinou právě tyto ‚sprosté‘ práce dost úspěch. Komu se to líbí, může si to nechat vytetovat, a ten, kdo nechce, prostě nemusí. A není nutné se nad tím pohoršovat, protože každý má vlastní tělo a může si na něj tetovat to, co chce on. Nikdo nemá právo vám do toho mluvit,“ vzkazuje.
Postava, kterou bych opravdu tetovat nechtěl, je Danzo z Naruta, říká renmulltattoo
Vůbec mluvit někomu do vkusu není vhodné. René si sám pamatuje na dětství a jaký měl problém mezi kamarády za to, že se mu japonská animovaná tvorba líbila. „Od dětství jsem miloval anime Naruto a tak to i zůstalo, hlavně Pain Arc, War Arc,“ odpovídá, když se jej ptáme na nejoblíbenější seriál a mangu.
„Je to prostě srdcovka, která člověka neomrzí ani po letech,“ zmiňuje. „Z mangy mám nejradši Berserk, díky těm neskutečným kresbám autora. Taky je to hodně emočně silný příběh,“ dodává.
Možná i proto, jak moc má rád Naruta, se u něj vytvořila nechuť k jedné konkrétní postavě ze série. „Jsou postavy, které mám víc a míň rád, ale reálně asi jediná postava, kterou bych fakt nechtěl tetovat, je Danzo z Naruta. Podle mě ta postava neměla jedinou dobrou vlastnost, a proto ji nemám rád,“ přiznává.
Když se ptáme na jiná komiksová a animovaná prostředí, zde je hranice vlastně otevřená. „Občas, když někdo chce postavu například z MCU nebo DCU, tak s tím nemám problém, protože to mám taky rád. Ale spíš se soustředím na anime,“ mluví i o západní animaci. S japonským anime jde však ruku v ruce tzv. manhwa, méně známý termín pro komiksovou tvorbu v Jižní Koreji. Tak nás zajímalo, co s těmito motivy.
„Zatím jsem žádné netetoval, ale kdyby mi o takový motiv někdo napsal, určitě bych neměl problém ho vytvořit. Jako první věc bych si ale danou věc musel přečíst, protože to tak dělám se vším, co neznám a mám to tetovat,“ nepodceňuje přípravu.
Ve spojení s tetováním zaměřeným pouze na anime nás taky zajímalo, jestli se jedná o činnost s alespoň uspokojivým výdělkem. René uvedl, že jeho výdělek pochází výhradně z práce na tetováních s motivy této subkultury. Vzhledem k tomu, že se jiným motivům věnuje jen okrajově, předpokládáme, že asi ano.
Inspirace Járou
Renmulltattoo je však při své práci inspirován i dalšími vlivy, které mají s animovaným filmem mnohem méně společného. Dříve mohl nabrat múzu například při cestách na skateboardu, jenže ty musel vzhledem k četnosti zakázek omezit. Tolik k tomu, jak je u nás anime populární.
Proto jsou další inspirací i lidé kolem. „Nejvíc asi můj tatér, který mi občas dával rady a pomáhal mi v začátcích. Dál určitě již zmíněný Woody, jeho práci opravdu obdivuju a jsem rád, že můžeme být kolegové,“ říká. Zmiňuje však i tatéry ze zahraničí inkyago nebo Jamese Trana alias visualamora, jejichž anime motivy jsou pro něj taktéž inspirující.
Že by se někdy věnoval jiné umělecké tvorbě, než je tetování, úplně nepřemýšlel. „Hudbu například miluju, ale živit bych se tím nechtěl. V tetování mám rád i kontakt s lidmi, to, že si s nimi můžu povídat o anime a všem možném. Upřímně už si neumím představit dělat cokoliv jiného,“ má jasnou vizi.
Jednou z ní je například soutěž o tetování, kterou baví své sledující. V nejbližší době se na jeho instagramovém profilu objeví možnost zasoutěžit si nejen o tetování, ale i o mangu od Crew Komiks a také péči o tetování od art fuel tattoo. „Na podzim se chystám na svoji první soutěž v tetování na Tattoo Expo Haná, kam se může kdokoliv přijít podívat, pokecat s námi nebo se případně nechat potetovat,“ zve.
Z dlouhodobějších snů jsou to taková klasická přání, která se jednodušeji přejí, než dělají. „Chci to posouvat dál a dál a třeba jednou zkusit s kérkami procestovat svět,“ sní René. A na závěr má pro čtenáře vzkaz, přání a varování v jednom.
„Budu moc rád, když bude co nejvíc lidí umění tetování podporovat. Vždycky je ale dobré si tetování dopředu promyslet, protože je to záležitost na celý život. Taky byste neměli soudit jiné lidi za jejich tetování,“ uvádí nejprve. „Fanouškům anime bych chtěl vzkázat, abyste se nestyděli, že ho máte rádi, a pokud se vám za to někdo vysmívá, tak jen neví, o co přichází,“ loučí se.