I když ti včera třeba nebylo přáno a k žádnému ohni tvé kroky nevedly, máme pro tebe docela zajímavou podívanou. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) totiž zveřejnil satelitní snímek republiky, na němž jsou vidět všechny ohně ke 30. dubnu.
Předsváteční 30. duben, respektive lépe noc ze 30. dubna na 1. května se již tradičně pojí se zapálenými vatrami a první velkou noční akcí roku. Tzv. filipojakubská noc se pojila s lidovým zvykem, který se do Česka dostal vlivem německých zemí.
Dnes spíše spočívá v pálení velkých ohňů, kolem kterých panuje zábava. Pálení tak ztratilo svou dříve náboženskou a rituální funkci, kdy se lidé „chránili před čarodějnicemi“, které v rámci vymezeného časového úseku měly být nejvíce aktivní.
Neznamená to však, že by lidé zapomínali na symbol tohoto „obřadu“, tedy zakládání ohňů, což bylo letos samo o sobě vidět až z vesmíru. Upozornil na to ČHMÚ.
„Nestává se každý rok, aby zrovna dnes v noci bylo jasno. Letos máme ale štěstí, a tak se můžeme pokochat ohni hořícími v krajině. A to nejen zblízka, ale i pohledem polární družíce Metop3,“ uvedl ústav na Twitteru. Jak je patrné z družice, nejvíce ohňů bylo vidět ve středu republiky, konkrétně na Vysočině, ve východních Čechách, v jižních Čechách, na východě středních Čech a v severních Čechách. Morava, Slezsko a západ Čech tolik „nehořel“.
Že se pálí ohně zejména v Německu, je na mapě taktéž vidět. Pokud by tě zajímalo, ve kterých městech a okresech v České republice se pálilo nejvíc, můžeš se podívat na detailní mapu, kterou taktéž sdílel ČHMÚ na Twitteru.