8. května si připomínáme konec 2. světové války. 9. května si v rámci Dne Evropy lidé v EU připomenou zrození sjednocené Evropy, které symbolizuje i motto Unie „Sjednocení v rozmanitosti“. Shrnutí k 9. květnu přináší TASR.
8. května nemusíš do školy a v České republice si připomínáme konec druhé světové války. Tento den se nazývá Den vítězství a v minulosti jsme v našich končinách tento svátek slavili pod názvem Den osvobození či Den osvobození od fašismu. Slavil se až 9. května. V některých postsovětských státech se tak slaví dodnes, nicméně v Československu se v roce 1991 začal slavit o den dříve. Je to proto, že 8. května 1945 ve 23:01 hodin středoevropského času vstoupila v platnost kapitulace německých vojsk.
Jak na svém webu uvádí Ministerstvo zahraničí, v 2. světové válce zahynulo podle odhadů zhruba 60 milionů lidí, ze dvou třetin se jednalo o civilní oběti.
9. květen
„Světový mír nelze zachovat, aniž bychom nevyvinuli tvůrčí úsilí úměrné nebezpečím, která jej ohrožují,“ prohlásil Schuman v projevu, který vešel do historie jako Schumanova deklarace. Tento dokument se považuje za „rodný list“ EU.
Smlouvu o založení ESUO podepsaly 18. dubna 1951 v Paříži Francie, Spolková republika Německo, Itálie, Belgie, Nizozemsko a Lucembursko. Vzniklo první z celé řady evropských společenství, která se postupně přetransformovala do Evropské unie. Za oficiální Den Evropy byl 9. květen vyhlášen v roce 1985 na vrcholné schůzce představitelů EU v Miláně. V Česku si Den Evropy připomínáme již 5. května, na výročí vzniku Rady Evropy (1949).
Evropská unie je v současnosti společenstvím 27 demokratických států. Je prostorem sdílení společných hodnot, které jsou neodmyslitelnou součástí evropského způsobu života. Unie neustále řeší i nové výzvy a krize. Pomáhala například členským zemím zmírňovat dopady celosvětové pandemie koronaviru a v období vojenské agrese Ruska proti Ukrajině je také pilířem bezpečnosti Evropanů.