Umělé cévy
S krví úzce souvisí i další významný český objev, který přišel o více než stovku let později. S vynálezem umělých cév přišel vědecký tým chirurga Milana Krajíčka a dodnes se vylepšuje na Technické univerzitě v Liberci (odtud pochází i řada průlomových poznatků v oblasti vývoje nanovláken).
Krajíček představil první umělé cévy impregnované kolagenem, které se dnes používají naprosto běžně. Jeho vynález tehdy ale změnil směr celé oblasti medicíny a navazující práce mohou původní objev posunout ještě o krok dál.
V roce 2016 představil tým pod vedením Davida Lukáše cévní náhrady vyrobené právě z nanomateriálu. Ten má skvělé mechanické vlastnosti, není pro člověka toxický, je možné jej sterilizovat, a cévy proto dokáží zabránit vzniku krevních sraženin a trombóz. Liberecké umělé cévy jsou tedy cenné například při léčbě infarktů.
Kontaktní čočky
Přestože Otto Wichterle platí za vynálezce kontaktních čoček, jeho velký objev vznikl až v době, kdy byly dostupné. Problém těchto skleněných (případně plastových) čoček bylo značné nepohodlí, a lidé proto stále upřednostňovali staré dobré brýle.
Wichterleho stroj ze stavebnice Merkur pomohl vyrobit značně příjemnější gelovou variantu čoček, které byly ve srovnání se svými předchůdkyněmi měkčí, pohodlnější a rychle se staly oblíbenými. Značný úspěch zaznamenaly nejprve ve Spojených státech amerických. I proto se Amerika snažila Wichterleho patent odkoupit.
Paradox tehdejší doby je, že svůj průlom nemohl kvůli konfliktům s tehdejším režimem realizovat ve své domovině a musel patent odprodat do zahraničí za zlomek jeho skutečné hodnoty.