Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub Refresher+ už od 0 Kč 😱
Čteš poslední stranu článku:
Foto: Miliardy na plátně. Podívej se na 5 nejdražších obrazů na světě

3. Hráči karet

Umělec: Paul Cézanne

Prodaná cena: 250 milionů dolarů (5,9 miliardy korun)

Jak a kdy se obraz prodal: Soukromý prodej, 2011

hráči karet
Zdroj: Wikimedia/volně k užití

Než se v roce 2015 uskutečnil prodej Nafea Faa Ipoipo, celosvětový rekord si drželo dílo, které si nyní představíme. Jedná se o sérii olejových maleb nazvanou Hráči karet. Francouzský postimpresionista Paul Cézanne totiž v 90. letech 19. století namaloval sérii pěti slavných obrazů, jež znázorňovaly různé variace mužů, kteří sedí u stolu a hrají karty. Díla se od sebe lišila velikostí a počtem zobrazených postav.

Doporučeno
Proč by si první dáma zasloužila vlastní rozpočet? Shrnujeme, co její role obnáší Proč by si první dáma zasloužila vlastní rozpočet? Shrnujeme, co její role obnáší 9. října 2024 v 7:00

Jeden z obrazů koupila v roce 2011 katarská královská rodina Card Players od řeckého miliardáře George Embiricose. Její výše se odhaduje na 250 milionů dolarů (5,9 miliardy korun). 

2. Výměna

Umělec: Willem de Kooning 

Prodaná cena: 300 milionů dolarů (7,1 miliardy korun)

Jak a kdy se obraz prodal: Soukromý prodej, 2015

interchange
Zdroj: Wikimedia/volně k užití

Vzpomínáš si na amerického investora Griffina, který si zakoupil 5. nejdražší obraz na světě? Ve stejném roce – tedy v roce 2015 – ho zaujal také obraz Výměna. Autor Willem de Kooning jej vytvořil v roce 1955 a o šedesát let později vyrostla jeho hodnota na astronomickou částku. Griffin totiž slavnou olejomalbu odkoupil od nadace Davida Geffena za 300 milionů dolarů (7,1 miliardy korun). 

Nejen že se jedná o druhý nejdražší umělecký obraz, ale dosáhl i na titul dosud nejvyšší známé částky obrazu, jehož prodej se odehrál mimo aukce. Jeden z nejdražších obrazů světa je v současné době zapůjčen Institutu umění v Chicagu.

De Kooninga si dějiny umění spojují s abstraktním expresionistickým hnutím. Jeden z malířů Franz Kline ho přesvědčil, aby přešel od často prudkých tahů štětcem k rychlým gestům a začal malovat abstraktní městské krajiny, ačkoliv původně maloval spíše postavy žen. 

1. Salvator Mundi (Spasitel světa)

Umělec: Leonardo da Vinci

Prodaná cena: 450 milionů dolarů (10,6 miliardy korun)

Jak a kdy se obraz prodal: Aukce v Christie's New York, 2017

Salvator Mundi
Zdroj: Wikimedia/volně k užití

Salvator Mundi (Spasitel světa) od italského renesančního malíře Leonarda Da Vinciho se podle aukční síně Christie's v New Yorku stal nejdražším obrazem, který se kdy vydražil. Aukce se odehrála v roce 2017 a začalo se na částce 70 milionů dolarů. Původně se odhadovalo, že se prodá za 100 milionů dolarů, ale po 19 minutách bylo rozhodnuto, že to bude víc. Konečná částka činila 450 milionů dolarů (10,6 miliardy korun). Totožnost kupce však aukční síň nezveřejnila.

Doporučeno
Co bys udělal*a, kdyby ti někdo dal 100 tisíc? Tenhle průzkum ukázal, jak gen Z v Česku umí s penězi Co bys udělal*a, kdyby ti někdo dal 100 tisíc? Tenhle průzkum ukázal, jak gen Z v Česku umí s penězi 30. září 2024 v 17:30

Dílo, které má zobrazovat Ježíše Krista v renesančním oděvu, je však spojováno s řadou kontroverzí. Kromě astronomické ceny se pochybuje o autenticitě obrazu, někteří kritici dokonce tvrdí, že to vypadá jako cvičná malba jednoho z Leonardových žáků. Ježíš na obraze má totiž podle nich chabé rysy a čelní kompozici popisují jako strnulou a nepodobnou Leonardovým charakteristickým krouceným pózám. Kde je skutečná pravda, se už ale nejspíš nedozvíme.

Čti na předchozí straně
Dočetl jsi celý článek
Strana 2 z 2
Domů
Sdílet
Diskuse