Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Sekundy či minuty po vyfocení zemřeli lidé na snímcích skutečně tragickou smrtí.
S sebou měli jen minimum potravin, a protože celé týdny nepřicházela žádná pomoc, rozhodli se pro kanibalismus. Nejhorší na tom bylo, že museli konzumovat těla svých mrtvých přátel a členů rodiny.
V dalším případě se parta mladíků rozhodla přiblížit k medvědovi grizzlymu, kterého si chtěli vyfotografovat. Na každém snímku byl predátor ke skupině blíž a blíž. Utíkat začali až příliš pozdě. Jejich fotografie zaznamenávají poslední momenty před tragickými úmrtími.
V sérii historických fotografií se pokaždé zaměřujeme na snímky, za kterými se skrývají působivé příběhy.
Fotili si jen 30 metrů vzdáleného medvěda grizzlyho (2014)
Americký student Darsh Patel byl 21. září 2014 se svými čtyřmi kamarády na túře v přírodní rezervaci Apshawa Preserve v New Jersey. Cestou narazili na dvojici lidí, která je upozornila na to, že je pronásleduje medvěd, uvádí NJ.com.
Dvaadvacetiletý student a jeho přátelé se ale zachovali skutečně nerozvážně a místo toho, aby změnili směr, šli přímo za medvědem. Záběry z Patelova mobilu přitom potvrzují, že byli od nebezpečného predátora vzdáleni jen přibližně 30 metrů, informoval The Guardian.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
Jak dopadl mladý student a co nám o útocích medvědů řekl šéf zásahového týmu ze Slovenska.
Proč se lidé na internetu vysmívali obětem automobilové nehody.
Jak se podařilo přežít skupině lidí, která se uchýlila ke kanibalismu.
Jak se zachovali rodiče mladého Rusa, který zemřel při parkouru.
U medvědů grizzly, na rozdíl od medvědů hnědých, kteří se vzácně vyskytují i u nás, hrozí, že na člověka zaútočí sami od sebe, protože ho vnímají jako kořist. „U nás se odehrávají výhradně defenzivní útoky, tedy takové, ke kterým dochází, když překvapíme medvěda na krátkou vzdálenost. Tehdy reaguje obranně, ale přitom je to útok. Grizzly se naopak může rozhodnout, že na vás zaútočí proto, aby vás snědl. Tehdy jde o takzvaný predační útok,“ vysvětlil nám v rozhovorušéf zásahového týmu pro medvěda hnědého Státní ochrany přírody Slovenské republiky Michal Haring.
Z fotografií Darshe Patela víme, že se medvěd ke skupině stále přibližoval. Od grizzlyho začali mladíci utíkat až poté, co se k nim dostal na zhruba 4,5 metru. Čtyřem Patelovým přátelům se podařilo utéct, ale dvaadvacetiletého studenta grizzly zabil a části jeho těla zkonzumoval. Když na místo přijela po několika hodinách policie, nedaleko chlapcova těla našli medvěda, kterého následně zastřelili.
Lidé se vysmáli oběti, protože si dělala selfíčko (2014)
Američanka Collette Moreno se měla brzy vdávat. 20. června 2014 cestovala v autě se svou kamarádkou Ashley Theobald, která jí dělala řidičku. Společně si měly odpočinout v přírodní oblasti u Lake of the Ozarks v Missouri.
Šestadvacetiletá Moreno si během jízdy udělala s kamarádkou selfie fotografii, která se svého času stala virální. Za jízdy se před jejich auto dostal kamion, jehož výfukové plyny Moreno rozkašlaly. Jelikož byla šestadvacetiletá Američanka astmatičkou, její kamarádka se pokusila vůz co nejdříve předjet, píše Independent.
Po odbočení do druhého pruhu se však srazily s druhým automobilem. Ashley Theobald přežila s lehkými zraněními, ale Moreno zemřela. Zanechala po sobě nejen snoubence, ale i pětiletého syna.
Tragická nehoda by nebyla ve své podstatě ničím výjimečná, nebýt zmiňované selfie fotografie. Právě ta podle Cosmopolitanuspustila vlnu posměšků, když se mnoho lidí na internetu vysmívalo obětem a moralizovalo, že se během jízdy neměly fotit.
Fotografie ovšem vznikla osm minut před autonehodou, a tak neměla se samotným incidentem nic společného. Pozůstalí však museli trpět urážky od velkého počtu lidí, kteří nad ženami vynesli rozsudek, aniž by si o nehodě zjistili jakékoliv informace.
Kamarádi ho vyfotili jen vteřiny před smrtí (2013)
Rus Pavel Kašin patřil mezi profesionální parkouristy, jeho videa sledovaly statisíce lidí. Podle ad.nl byl v této disciplíně vnímán jako jeden z nejlepších. V červenci 2013 chtěl s kamarády na šestnáctipatrové budově v Petrohradě natočit jeden ze svých akrobatických kousků. Poslední fotografie z jeho života ukazuje, jak se pokusil udělat salto vzad.
Podle svědků tragické nehody ale Kašin po dopadu na nohy ztratil rovnováhu a spadl z výšky 60 metrů, uvádí portál All that’s interesting. Rodiče oběti souhlasili se zveřejněním fotografie svého syna v naději, že tím odradí lidi, kteří by podobným způsobem riskovali svůj život.
Umění bez jištění může skončit tragicky (1978)
Němec Karl Wallenda dlouhá léta uchvacoval lidi artistickými schopnostmi, při kterých v nadměrných výškách chodil po laně a drátě. Stejným způsobem se živila i většina členů jeho rodiny, se kterými vystupoval v cirkusovém sboru Great Wallendas. Mnozí se však při nebezpečných kouscích vážně zranili nebo zemřeli.
V roce 1962 chtěli Wallendovi stát na drátě tak, aby vytvořili tvar pyramidy, ale po nešťastném pádu na zem dva z nich zemřeli a jeden ochrnul, uvádí ABC7. Karl Wallenda si v tomto případě naštěstí „pouze“ zlomil žebra.
The high-wire walker Karl Wallenda, fonder of the "Great Wallendas" troupe, died today in 1978 when a gust of wind caused him to lose balance as he walked across a 750-foot cable between two hotels in Puerto Rico https://t.co/E0PXxsCTnlpic.twitter.com/sJJfTLk0Xw
— The New York Times Archives (@NYTArchives) March 22, 2019
O 16 let později ale pád z drátu ve městě San Juan v Portoriku nepřežil. New York Times v dobovém článku informoval, že Wallenda zřejmě spadl v důsledku poryvů větru, kvůli kterým ztratil rovnováhu. Po přezkoumání videozáznamuz tragédie se však někteří lékaři domnívali, že 73letý Wallenda mohl v důsledku nadměrného množství adrenalinu dostat srdeční zástavu. Následně spadl z výšky 30 metrů.
Neměli jinou možnost, než sníst své blízké (1972)
Uprostřed října roku 1972 se v Andách zřítilo letadlo s uruguayským ragbyovým týmem a členy jejich rodiny. Výše přiložená fotografie pasažérů vznikla před katastrofou, při které zemřelo 12 ze 45 lidí na palubě.
Třiatřicet přeživších během následujících 72 dní přežilo hrůzy, při kterých se kvůli obrovskému hladu uchýlili i ke kanibalismu. Na palubě letadla s sebou totiž měli pouze čokoládu, víno, plechovku s mušlemi, tři sklenice džemu a trochu sušeného ovoce s ořechy. Do týdne snědli všechny zásoby jídla a následně konzumovali také bavlnu a kůži ze sedadel.
První přeživší začali umírat na následky zranění a nočního mrazu. Skupina si rychle uvědomila, že v jejím okolí se nenacházejí žádné jiné zdroje potravy. Po přibližně devíti dnech se proto uchýlila ke konzumaci těl ostatních pasažérů, uvádí news.com.au.
Jako první začali jíst těla pilota a kopilota, protože byli jediní, které osobně neznali. Později se pustili i do členů rodiny a kamarádů ze školy. Většina zároveň souhlasila s tím, že pokud někdo zemře, ostatní ho mohou sníst.
Během dalších dní se na místo jejich stanoviště sesula lavina, která zavalila osm osob. Z jejich úmrtí se nemohl nikdo radovat, ale paradoxně tím přeživší získali další zdroj potravy. Ne všichni se však rozhodli uchýlit ke kanibalismu. Jedna žena, která odmítla jíst lidské maso, po šedesáti dnech po pádu letadla zemřela. Vážila jen 25 kilogramů.
Dva přeživší muži Nando Parrado a Roberto Canessa se přibližně ve stejném období rozhodli vyhledat pomoc, což se jim i koncem prosince podařilo. Samotný pád letadla přežilo 33 ze 45 lidí na palubě, před příchodem pomoci ale zemřelo dalších 17 lidí.
Kromě zdravotních potíží a prožitých traumat se obávali, jak budou rodiny pozůstalých reagovat na kanibalismus. V tomto případě však byli lidé ohleduplní. „Díky bohu, lidé byli velmi chápaví a podporovali nás. To, co jsme udělali, považovali za něco, co jsme museli udělat,“ řekl pro PeopleRobert Canessa.