Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
S příchodem nového školního roku jsme si připravili herní žebříček zaměřený na nejlepší hry z prostředí, se kterým máme zážitky úplně všichni.
Je čas usednout do lavic, proto jsme se ve výběru zaměřili na hry, které nás zavedou do školy nebo na akademickou půdu a které pro tebe zároveň můžou sloužit jako inspirace, jak si návrat ke školním povinnostem třeba trochu zpříjemnit. Čekají zde na tebe hry napříč žánry od akčních adventur, plošinovek, hororovek až po obří RPG tituly. Svého favorita by si tak měl vybrat snad každý hráč či hráčka. Nezapomeň nám napsat do komentářů, která hra tě nejvíce láká a na jaké tituly si máme posvítit příště.
Jeden z hitů letošního roku ve výběru her ze školního prostředí nemůže chybět. Hogwarts Legacy sice není bezchybná hra, ale rozhodně se jedná o nejlepší a nejambicióznější titul z kouzelného světa o Harrym Potterovi. Na milovníky a milovnice knižních děl o mladém čarodějovi zde navíc čeká nespočet drobných pomrknutí a detailů, které zřejmě zůstanou ostatním skryty, hru si ale dosyta užijí i ti, kteří třeba knížkám nebo filmům dosud až tolik neholdovali.
Pokud hraješ hry kvůli hlubokým, emociálním příběhům, tak Hogwarts Legacy tě asi zklame. Dějová linka a postavy jsou spíše průměrné – nenadchnou ani neurazí. Prim zde však hrají zábavný soubojový systém s průzkumem obřího světa plného čar a kouzel, lidi v nesnázích nebo roztodivná stvoření, kterým jdou po krku pytláci. Svět se pyšní opravdu skvělým designem a vybízí k tomu, abychom prozkoumali každou jeho píď.
V rámci postupování v ději budeš navštěvovat předměty, plnit úkoly od profesorů a profesorek, sbližovat se s kamarády a učit se nová kouzla, z nichž některá použiješ při soubojích a jiná třeba zase při překonávání různých enviromentálních překážek nebo řešení hádanek. A samozřejmě nechybí ani létání na koštěti nebo brázdění nebes na hipogyfovi. To je pro mnoho fanoušků a fanynek Harryho Pottera asi splněným snem.
Od recenzentů si hra vysloužila veskrze kladná hodnocení a zaznamenala i obrovský kasovní úspěch. Necelé dva měsíce po vydání se prodalo přes patnáct milionů kusů hry a titul na prodejích utržil jednu miliardu dolarů.
Bláznivá hack-and-slash akce Lollipop Chainsaw je poměrně zajímavým unikátem, titul totiž vznikl ve spolupráci herního designéra Góičiho Sudy a filmového režiséra Jamese Gunna.
Ve hře se ujímáme kontroly nad čerstvě osmnáctiletou středoškolačkou Juliet Starling, pro kterou se oslava narozenin promění v krvavou noční můru. Ve světě totiž vypukne zombie apokalypsa a naše hrdinka se musí vypořádat s hordami oživlých mrtvol – a jak název napovídá, jejím nejvěrnějším pomocníkem bude motorová pila.
Hratelnost je poměrně přímočará. Hrdinka stylově zabíjí takřka vše, co se jí postaví do cesty, od běžných nepřátel až po bossy, sbírá žetony a sem tam prohodí pár slov se svým přítelem. Tomu na začátku hry uřízla hlavu a teď ji nosí u pasu (podobně jako Kratos hlavu Mimira v God of War). Hra sice nebyla kdovíjak objevná nebo převratná, ovšem díky humoru, barvité grafice a chytlavé hratelnosti si svou fanouškovskou základnu našla a stala se i poměrně oblíbenou v cosplay komunitě.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dočteš po odemknutí?
Který herní titul způsobil největší pozdvižení, a dokonce i zákazy.
Co v Česku nemá takové jméno, ale na „herních Oscarech“ totálně zabodovalo.
Po kterém klenotu na poli RPG her sáhnout, když hledáš hru na stovky hodin pro dlouhé podzimní večery.
Jakou hru si vybrat, pokud ti jde o zážitek, který s tebou zůstane ještě dlouho po dohrání.
Zajímavostí je, že část estetiky ze hry Lollipop Chainsaw, kombinující krev a gore s roztomilými prvky, přenesl režisér James Gunn i do svého filmu Suicide Squad, kde jsou vraždy vnímány očima Harley Quinn tak, jak je vidí ona – v této scéně například z těl místo krve létají květiny a animovaní ptáčkové.
A teď něco z trochu jiného soudku. V Lost Judgement nehrajeme za náctiletého studenta jako v ostatních vybraných hrách, ale za soukromého detektiva Takayukiho Yagamiho. Toho jeden z případů přivede na střední školu, kterou sužuje problém se šikanou. Jak hluboko je zde násilí prorostlé a kam až chapadla šikany sahají? A je vůbec v našich silách spletitou situaci vyřešit? Ačkoliv školní pasáž je jen jednou z částí celé hry, jedná se o skutečně silnou příběhovou linku.
Právě za své seriózní zpracování ožehavých témat, na kterých by se leckdo jiný mohl spálit, si tvůrci z japonského Ryu Ga Gotoku Studia vysloužili chválu a uznání. Hra v recenzích zabodovala a nominována byla i na několik cen. Kromě emotivního příběhu ale vyniká i hratelností a soubojovým systémem, který vychází z mateřské série Yakuza (Like a Dragon). Pokud tě spin-off Lost Judgement minul, měl*a bys to napravit. Odměnou ti bude zážitek, který s tebou zůstane ještě dlouho po dohrání hry.
Strategická RPG série Fire Emblem od studia Intelligent Systems v našich končinách pravděpodobně nepatří mezi ty nejznámější, pozornost si ale zaslouží. Pokračování z roku 2019 s podtitulem Three Houses vypráví příběh o studentech na elitní škole Officers Academy, kde žáci tříbí své schopnosti v boji a kouzlech.
Na začátku hry si zvolíme postavu a podobně jako v Bradavicích si vybereme „kolej“, ke které budeme patřit. Během studia pak budeme navazovat známosti a přátelství, ale čeká nás taky bojová příprava, abychom mohli čelit hrozbě, která nad tímto světem visí.
Díky skvělému soubojovému systému v kombinaci s větvícím se příběhem založeným na hráčových rozhodnutích hra sklidila ovace a řadu nominací na prestižní ceny – na „herních Oscarech“ The Game Awards v roce 2019 dokonce zvítězila v kategorii pro nejlepší strategický titul roku.
Jedi Knight: Jedi Academy
Nebyla by to zábava, kdybychom ve škole místo počítání odmocnin sekali stormtroopery světelnými meči a stříleli z blasterů? A místo nudného ředitele školu vedl Luke Skywalker? Takhle nějak to totiž vypadá ve škole pro rytíře Jedi ve hře od studia Raven Software z roku 2003.
V titulu Jedi Knight: Jedi Academy přicházíme jako nový student (či studentka) na školu pro rekruty a začínáme výcvik, během kterého se naučíme ovládat kromě arsenálu zbraní i Sílu. Svou postavu si můžeme plně upravit, a jak už tomu ve světě Star Wars bývá zvykem, je jen na nás, zda dokážeme odolat vábení temné strany.
Po dvaceti letech od vydání už sice hra může být pro mnohé zastaralá, ale pro některé dnes již dospělé hráče či hráčky může mít velkou nostalgickou hodnotu a příchod prvního září může představovat ideální příležitost oprášit prachem zapadlý meč a vrátit se ke studiím na akademii Lukea Skywalkera.
Detention
Škola je někdy horor a v případě hry Detention od tchajwanského studia Red Candle Games to platí doslova. Hororová 2D adventura je zasazena do 60. let minulého století a ocitáme se v ní v útrobách odlehlé školy, kde společně uváznou žáci Wei a Ray. Nejsou zde ale sami. Školu totiž obývají zlá stvoření vycházející z tchajwanské kultury a mytologie nazývaná „lingered“. Abychom z této noční můry vyvázli živí, musíme řešit hádanky, objevíme tajemství spojená se zdejší školou a postupně budeme zjišťovat, co se tady vlastně stalo. A jak zjistíme, příběh je daleko hlubší, než se na první pohled může zdát.
Little Nightmares II
Pokračování úspěšné hororové plošinovky Little Nightmares zopakovalo sukces svého předchůdce a přineslo možná ještě napínavější prožitek než první díl. Tvůrci z Tarsier Studios u dvojky znovu potvrdili své kvality a jejich hra se těšila vřelé odezvě jak od recenzentů, tak i ostatních hráčů a hráček.
Druhá kapitola hry se odehrává ve škole, která je vyobrazena jako vysoká ponurá budova. Její chodby jsou potemnělé a zdánlivou opuštěnost chátrající školy umocňují zvuky kroků našeho drobného hrdiny. Ve skutečnosti ale není až tak docela prázdná, jak na první dojem působí. Lapit se nás totiž snaží děsivá učitelka s dlouhatánským krkem a výhrůžným pravítkem za zády. Je to teprve začátek hry, ale věz, že už tady ti místy projede nepříjemný mráz po zádech.
Hra si stejně jako první díl uchovává svou mrazivou atmosféru a stylizaci, které jsou společně se zapeklitými hádankami hlavním kouzlem hry. Pokud se ti líbila jednička, s druhým dílem rozhodně neprohloupíš.
Life is Strange
Po svém debutu Remeber Me z roku 2013 se francouzské studio Dontnod Entertainment topilo v problémech, jeho první hra totiž neuspěla v recenzích ani prodejích. Firma se tak vzdala své prvotní vize o tvorbě velkých AAA her s velkými týmy a místo toho své síly upnula na menší, epizodicky vydávanou adventuru Life is Strange. A vyplatilo se. Výsledkem totiž byla senzační hra se zajímavými mechanikami a silným příběhem, které se během prvního roku prodalo přes milion kusů a připravila půdu pro další pokračování.
V centru dění je osmnáctiletá studentka Maxine „Max“ Caulfield, která chodí na Blackwell Academy v Oregonu. Během jedné z přednášek ji zastihne katastrofická vize, ve které vidí tornádo mířící na město. Šokovaná uteče na toalety, kde se stane svědkyní vraždy. Krátce nato pak zjistí, že má schopnost vrátit čas. Co její vize znamenala? Jakou mají její schopnosti souvislost s katastrofickou vizí? A dokáže zničení města předejít? Life is Strange je silnou jízdou od začátku do konce a čím méně o příběhu před hraním víš, tím lépe. Věz, že na tebe čeká nezapomenutelný zážitek.
Persona 5 Royal od japonského týmu z P-Studio je klenotem na poli RPG her a povinností pro fanoušky či fanynky tohoto žánru. Příběh nás zavede na střední školu v Tokiu, do které náš protagonista nastupuje jako nový žák. Svůj domov totiž musel opustit kvůli křivému obvinění z napadení a teď žije na půdě v kavárně svého strýce, který se ho ujal. Musí sekat dobrotu, jinak mu hrozí, že skončí ve vězení.
Jednoho rána se ale stane něco podivného. Přes záhadnou mobilní aplikaci získá schopnost proniknout do skrytých míst neboli „paláců“ s lidmi naplněnými zlem, které může změnit k lepšímu. Náš hrdina tak se svými spolužáky a kamarády vytvoří uskupení Phantom Thieves, které si dá za cíl vkrádat se do srdcí zlotřilých dospěláků, zničit zlo v jejich nitru a přinutit je přiznat se ke svým činům. A to ať už se jedná o tyranizující učitele, prohnilé byznysmeny, nebo zkorumpované politiky.
Během dne přitom navštěvujeme školu, docházíme na předměty, studujeme na zkoušky a utužujeme přátelství se svými kamarády. To je důležitá součást hry, protože právě pouto s přáteli nám může pomoct i při bitvách v palácích. Soubojový systém je ohromně komplexní a je založen na tazích, takže dává prostor k promýšlení útoků a k taktizování. Při boji přitom využíváme takzvané Persony, tedy jakési personalizované manifestace lidské duše či psychiky.
Pokud se po hře rozhodneš sáhnout, můžeme vřele doporučit i rozšířenou verzi Royal, která přinesla oproti původní hře hned několik změn a vylepšení. V Royal se k Phatom Thieves přidá další člen, navštívíme nový palác i dosud neviděnou část města, prožijeme novou dějovou linku a mnoho dalšího. Ne náhodou si hra odnesla v řadě recenzí perfektní hodnocení. Jen se připrav na pořádnou nálož. Hra ti totiž může zabrat přes 100 hodin.
Bully
Studio Rockstar Games není známé jen díky sériím Grand Theft Auto nebo Red Dead Redemption. Na kontě má totiž taky velmi povedenou akční adventuru Bully, která hráče zavede na střední školu ve fiktivním městě Bullworth. Zde se ocitáme v kůži mladého dareby Jamese „Jimmyho“ Hopkinse, který se během školního roku snaží vystoupat po pomyslném žebříčku popularity, aby učinil přítrž šikaně, která je zdejším prostředím prorostlá.
Jak už ale bývá u studia Rockstar Games tak trochu zvykem, hra se neobešla bez notné dávky kontroverze. Kvůli tématu školní šikany, které hra zpracovává, se titul ocitl na pranýři a ozývaly se hlasy volající po jejím stažení z pultů. Podle některých totiž hra téma šikany příliš zlehčovala, a například v Brazílii byla dokonce celých deset let zakázána. Oficiálního vydání se v zemi dočkala až v roce 2016.
V recenzích se ale hře převážně dařilo a odnášela si veskrze kladná hodnocení. Původní verze hry na PlayStation 2 má na agregátoru recenzí Metacritic 87 bodů.