Jeden z největších českých internetových fenoménů se dostal na stříbrná plátna. Svatba Jiřího Káry měla v sobotu slavnostní premiéru v pražském kině Kavalírka.
Na tohle jsme čekali víc než čtyři minuty, ty magore, ale konečně jsme se dočkali. K potěšení všech nadšenců české internetové popkultury proběhla slavnostní premiéra remasteru legendární Svatby Jiřího Káry. V prostorách kina Kavalírka, vyzdobených reáliemi dokumentu, se prodával merch, vzduchem létaly hlášky, jen ten Stránskej vypr*anej ne a ne dorazit.
Jiří Kára se společně se svou ženou Blankou Divišovou a skupinkou kamarádů dostali na internet v roce 2000. Jejich svatba na úřadě na pražské Letné (dnes v místech stojí Obchodní centrum Stromovka přezdívané Kárák) původně zahrnovala jen úzký okruh nejbližších přátel, oddávajícího, matrikářky a pivo. Na internetu se ale proměnila v bezednou studnici hlášek, které se používají napříč věkem, genderem i sociálními skupinami. Na premiéře remasterované verze jsme se zeptali návštěvnictva i pořadatelského týmu, která z nich jim nejvíc přirostla k srdíčku.
„Já mám nejradši ty klasiky jako ‚můžeme si tady zahajlovat‘ nebo ‚hlavně že máš pivo‘, protože jsou nejvíc aplikovatelné na životní situace, kdy je člověk Jirku Károvi nejpodobnější,“ řekl Refresheru návštěvník Michal.
U Šárky zase zvítězila oblíbená fráze: „Dělej, už jste tady měli bejt čtyři minuty, ty magore!“ Používá ji prý hojně, především směrem ke kamarádce, která dle jejích slov často chodí pozdě. Pro univerzálnost tuto mutaci otázky „Už jste někde poblíž, přátelé?“ milují taky návštěvnice Kateřina a Šarka. I samotný pořadatel akce Parzival prý hlášku používá nejvíce.
Domi, která projekci navštívila s manželem, zase miluje „hlavně že máš pivo“, právě proto, že to na manžela může snadno použít. On sám to ale užívá stejně jako ona. Refresheru sdělili, že je Jiří Kára tak trochu inspiroval i při jejich svatbě, kterou měli pouze v kruhu nejbližších a na úřadě. Říct „ano, z celého srdce“ si ale Domi u oltáře říct netroufla.
„Ty jsi č*rák vydlážděnej! Používám to i v reálném životě, možná častěji, než by bylo zdrávo. Ale lidi jsem s tím naštěstí nikdy nenas*al,“ prozradil Refresheru Jakub. Mezi nejoblíbenější hlášky Martina zase patří: „Nemáš nějakej hřeben nebo pohráblo?“
„Ukazuje to, že Jirka Kára měl styl ve všech situacích,“ vysvětlil nám Martin. „Včera jsem si Svatbu pustil hned dvakrát a ještě mám lístek na další projekci. Musel jsem se na to mentálně připravit, protože Jirka Kára je silný popkulturní moment českého internetu, takže vidět to jednou nebude stačit,“ dodal. Remaster by si podle něj zasloužil ještě legendární Svarta Jump.
Mezi oslovenými se ale našlo i několik lidí, kteří originální Svatbu Jiřího Káry ještě neviděli a teprve čekají, jak je překvapí. K takovým patří například i youtuber a moderátor Jan Špaček. Po naší krátké anketě už jsme se přesunuli na samotnou projekci.
Stovky hodin práce a nezapomenutelný zážitek
„Vítám vás všechny na remasterované verzi Svatby Jiřího Káry, děkuju vám, že jste přišli. Uvidíte vyčištěnou verzi Jiřího Káry tak, jak ji znáte, nebude to žádná animovaná verze, jen to, co dobře znáte. Velice mi pomohl autor Paralelních listů Parzival a také děkuji kinu Kavalírka za to, že jsme to tady mohli spáchat,“ řekl v úvodní řeči Kryštof „Hrounex“ Hrouda.
V rozhovoru pro Refresher prozradil, že na remasteru strávil stovky hodin a s výsledkem je prý spokojený. „Nejtěžší byla manuální retuš, kdy jsem musel vyčistit veškeré analogové glitche a chyby v obraze tak, aby to bylo hezky čisté a koukatelné,“ řekl Hrounex.
Spokojené bylo zcela očividně také obecenstvo. Lidé v sále se smáli svým oblíbeným scénám, a když jsme se jich po projekci zeptali, nešetřili slovy chvály. Vyzdvihovali především velké množství detailů, které na plátně v nové verzi vynikly a kterých si je velmi obtížné všimnout na obrazovce počítače a nekvalitním původním záznamu.
„Remaster se mi líbil a došlo mi u něj, jak strašně nekvalitní musel být původní materiál,“ řekl Refresheru filmový kritik Kamil Fila, jehož milovaná hláška je „vstávej, ty vokurko vožralej“, ta se prý dá použít téměř na kohokoliv a v podstatě v jakékoliv situaci.
„Jiří Kára ukazuje určitou vrstvu ve společnosti, která tu normálně žije, ale když se daří, často na ni zapomínáme. Viděli jsme ji na začátku 90. let, kdy se životní úroveň mezi lidmi výrazně rozlišila, a vidíme, jak se kvalita života liší i teď. Jirka Kára nám ukazuje, jak současný systém dokáže lidi dostat až na okraj společnosti. Líbí se mi kreativita, jak od Jirků Kárů často vzejde něco, co se dostane mezi všechny vrstvy, a každý začíná přejímat jejich projevy,“ přiblížil Fila svůj pohled na popkulturní a společenský význam Jiřího Káry.
Remasterovaná verze obecenstvu pomohla zavzpomínat na českou internetovou legendu, a pokud nevíš, co podniknout, vyprav se na Kavalírku opět 25. října. Přidávat by se ale podle Parzivala měly postupně i projekce v dalších městech. Více informací najdeš na oficiálním facebookovém profilu filmu.
S trochou štěstí se Jiří Kára brzy dostane i mimo bublinu lidí na internetu a stane se z něj tradiční česká podívaná. Navíc v zemi, kde se alkoholem prolévá každá větší či menší příležitost, je dokument o alkoobřadu téměř povinností. Lidi jako Jirku, Blanku nebo Stránskýho ostatně máme ve svém okolí všichni. Možná je znáš z hospody ve své čtvrti nebo jde možná o rodiče tvých kamarádů. Tak proč se nejít s nimi, nikoliv jim, zasmát do kina.