„Co se o Harvardu neví, je, že Harvard může být pro většinu lidí finančně méně náročný než studium ve střední Evropě, je však těžké se na něj dostat,“ říká Filip. Ročně přijme pouze 1600 studentů ze 60 tisíc zájemců.
Slavnou americkou univerzitu Harvard snad není třeba představovat. Už staletí se s ní spojuje tradice, prestiž a renomé, které jí přináší excelentní akademické prostředí a přední výzkum. S rokem založení 1636 zároveň nese status nejstarší univerzity ve Spojených státech amerických a jedné z nejuznávanějších univerzit světa. Na seznamu absolventů nechybí Barack Obama, Mark Zuckerberg či John F. Kennedy, ale jen před pár týdny se k prvákům zapsal právě 20letý Slovák Filip Lányi.
„Jedenáct let jsem profesionálně plaval za Piešťany a Slovensko a studoval jsem na gymnáziu. Dlouho jsem však snil o studiu v Americe. Tento sen se mi nedávno splnil,“ vypráví pro Refresher. „V celkovém časovém zatížení mám někdy problém si uvědomit, kde se vlastně nacházím, mnohdy se tak musím zastavit a uvědomit si, že jsem opravdu na Harvardu a jak moc jsem za to vděčný,“ dodává.
Přestože zatím mezi spolužáky nepotkal nikoho slavného, natrefit v kampusu na celebritu prý není problém. Jen před měsícem byli na inauguraci nové prezidentky Harvardu právě Obamovi. Své turné ale na škole měli i Oprah Winfrey, Toto Wolf z F1, zpěvák Nicky Youre či youtuber Mr. Beast.
Kromě neskutečných zážitků na Filipa pravděpodobně čeká také úspěšná budoucnost. Díky pevné komunitě absolventů Harvardu totiž bude mít možnost ucházet se o job na vysokých pozicích. V rozhovoru nám vyprávěl o zajímavostech o studiu a poradil, jak se na Harvard dostat a zvládnout financování.
V Refresheru pro tebe rádi sbíráme příběhy Čechů a Slováků v zahraničí. Teprve nedávno jsme ti přinesli rozhovor se studenty prestižní Cambridgeské univerzity. Tvorbu dalších kvalitních výstupů můžeš podpořit, staneš-li se členem klubu REFRESHER+.
Harvard se ujistí, že si jej studenti mohou dovolit
Filip nás hned na úvod odrovnal informacemi ohledně školného. „Co se o Harvardu neví, je, že Harvard by byl pro většinu Slováků finančně méně náročný než studium na Slovensku, háček však je se na něj dostat,“ říká. „Když si člověk vygooglí, kolik tě škola stojí ročně, myslím, že to vyhodí částku 87 tisíc dolarů. To kromě školného zahrnuje také ubytování, jídlo a jiné poplatky. Univerzita však nabízí 100% finanční podporu, pokud student splňuje určité podmínky,“ dodává.
Co se dozvíš po odemčení?
- Jak se můžeš na Harvard dostat zcela zdarma a na čem to závisí.
- Co všechno musí zvládat student Harvardu a jak probíhá výuka.
- Proč jsou zkoušky během semestru tak náročné.
- Jak fungují tajné spolky na škole a zda se do nějakého dostal i Filip.
- Proč mají studenti osobní poradce.
- Jak je možné, že si v prvním ročníku nevybíráš zaměření na jeden obor.