Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Přinášíme tipy na místa v Praze, kde ti naservírují ty nejlepší chlebíčky.
Pokud existuje jedno jídlo, které Češi opravdu milují, tak je to právě chlebíček. Všemi věkovými kategoriemi zbožňovaný fenomén se stal nedílnou součástí narozeninových oslav, rodinných setkání i silvestrovských obžerství.
Plátek nadýchané veky obložený dobrotami poprvé zazářil již v období první republiky a pochutnával si na něm také prezident Masaryk.
Zdeněk Svěrák ví, co je dobré, takže o chlebíčcích a dalších pochoutkách dokonce složil písničku. Vzpomínáš si na refrén písně Mléčný bar? „Dáme si pětatřicet chlebíčků (s majonézou), je nám jako v nebíčku (ty tam lezou).“
Chodíš po Praze, kručí ti v břiše a máš chuť na něco malého a dobrého? Tak právě obložený chlebíček je pro tebe tou správnou volbou. Pečlivě jsme prošli všechna pražská zákoutí, ochutnali mraky chlebíčků a máme pro tebe seznam míst, kde se budeš cítit jako v nebíčku.
V článku najdeš tipy na podniky, kde ti naservírují ty nejlepší tradiční, ale i neotřelé kombinace v moderním podání. Dozvíš se také, kdo je považován za otce tradičního obloženého chlebíčku a zasel tak semínko československé tradici, která chutná dodnes.
Praha nabízí nespočet zajímavých míst, a aby ti neunikl žádný článek o dobrém jídle a pití, neváhej sledovat kategorii Gastro na našem webu.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Kdo je považován za vynálezce chlebíčku.
Kde v Praze seženeš nejlevnější chlebíček s nejlepším bramborovým salátem.
A jak vůbec takový obložený chlebíček vznikl? „K tomu se váže rodinná historka. Malíř Jan Skramlík stál na štaflích a můj děda mu nosil občerstvení v podobě obložených chlebů. Balancujícímu malíři se však krajíc chleba jedl velmi nepohodlně, a proto mého dědečka poprosil, aby vymyslel něco menšího. A přesně v prvorepublikovém duchu ‚náš zákazník, náš pán‘ přišel starý Paukert s chlebíčkem, tak jak ho známe dnes,“ vypráví Richard Švec, adoptivní syn Jana Paukerta mladšího.
Brzy se slaný vynález uchytil i ve vyhlášeném lahůdkářství na Národní třídě, které založili v roce 1916 manželé Štěpánka a Jan Paukertovi. Lahůdkářství u Paukertů se za první republiky stalo symbolem kvality a patřilo mezi nejslavnější lahůdkářské domy v Evropě. Oblíbili si ho známé osobnosti jako Ema Destinnová, Hugo Haas, Lída Baarová, Jaroslav Seifert, Jan Werich, Jiří Voskovec či Tomáš Garrigue Masaryk. Vlastu Burianovi zachutnal nový pokrm natolik, že v lahůdkách pořádal chlebíčkové party pro své přátele. Jednou z hlavních specialit podniku býval humrový chlebíček.
Tradiční chlebíček ani po dvou světových válkách z českých pultů nevymizel. Naopak. Dnes můžeš na mnoha místech ochutnat nejrůznější variace také v moderním pojetí. Volbě surovin se meze nekladou. Ten klasický s bramborovým salátem a šunkou – à la Paukert – i po sto letech zůstává nejoblíbenější variantou. A kam tedy na ten nejlepší tradiční? Máme pro tebe dva favority.
Pro ty, kteří milují klasiku, ale chtějí také ochutnat zajímavé kombinace chutí i způsob servírování, máme dva tipy na podniky, které určitě stojí za to navštívit.
Lahůdky Zlatý kříž
Naše první kroky vedly do podniku se stoletou tradicí. Lahůdky Zlatý kříž najdeš u Jungmannova náměstí nedaleko Františkánské zahrady. Právě podle křížících se Příkopů a Václavského náměstí dostala prodejna svůj nynější název.
Za první republiky existovalo v Praze několik lahůdkářství, avšak pouze tři z nich se zapsala do labužnických dějin. Vlastnili je již zmiňovaný Jan Paukert, Josef Lippert a Alois Zoufalý. Každý z podniků měl své vlastní speciality, na které lákal hladové kolemjdoucí. Alois Zoufalý otevřel svou prodejnu v roce 1916, zákazníci zde mohli ochutnat kromě chlebíčků i francouzské delikatesy, jako jsou například šneci.
Lahůdky Zlatý kříž fungují dodnes. Ochutnáš zde především starou dobrou klasiku: šunkový na bramborovém salátě, s vajíčkem, hermelínový, krabí, labužník či sypaný. Lahůdky kromě chlebíčků nabízejí kynuté koláče, slané dorty nebo smažené řízky. Cena chlebíčků se zde pohybuje okolo 45 korun.
My jsme ochutnali chlebíček labužník se salámem salaggio na pochoutkovém salátě, ozdobený šproty, sardelovým máslem, vejcem, rajčetem a okurkou. Veka byla krásně vláčná, salát výborně dochucený a kyselá okurka se skvěle hodila k salámu. Pokud ti vyhládlo během nákupů na Václaváku, lahůdky Zlatý kříž tě s širokým výběrem čerstvých chlebíčků rozhodně nezklamou.
Tip: Františkánská zahrada, kterou najdeš nedaleko lahůdkářství, je skvělým místem k rozjímání, ale i vychutnávání obloženého chlebíčku.
Libeřské lahůdky
Prodejny Libeřských lahůdek najdeš v Praze dokonce na sedmnácti adresách. Rodinná firma, která ročně vyrobí kolem pěti milionů chlebíčků, funguje na trhu přes třicet let, přičemž každý chlebíček je ručně vyrobený originál. Zakladatelka Jindřiška Šindelářová dokázala z malého stánku na nádraží vybudovat lahůdkářské impérium, které se pyšní tradicí a kvalitou léty prověřených receptur.
„Byli jsme jediným střediskem u jídelních a lůžkových vozů na hlavním nádraží, které vydělávalo. Jinak tam všichni kradli, v pracovní době popíjeli a hráli šachy, a ještě si psali přesčasy. Ale mně se tenhle přístup nelíbil. Vždy jsem zastávala názor, že ať člověk dělá cokoliv, měl by to dělat, jak nejlíp umí. I kdybych byla uklízečka, tak záchody budu mít špígl nýgl,“ vzpomíná zakladatelka.
O tom, že právě poctivost je základním pilířem Libeřských lahůdek, svědčí i stamilionové roční obraty a spokojení zákazníci. Pomyslné žezlo po zakladatelce převzal syn Jiří Kulhánek, který plánuje rozšířit síť prodejen i mimo Prahu. Britský deník The Guardian před několika lety zařadil podnik na seznam deseti nejlepších tradičních lahůdkářství.
Tajemstvím dobrého chlebíčku je podle Jindřišky Šindelářové bramborový salát a veka. Základ připravený z kvalitních surovin. Libeřské lahůdky si vyrábí vlastní domácí majonézu, nepoužívají žádné náhražky a vaří brambory tradičně ve slupce, které se ještě za horka loupou.
Poctivě připravený chlebíček, za kterým stojí inspirativní příběh, jsme samozřejmě museli ochutnat. Navštívili jsme tedy prodejnu ve Vodičkově ulici a objednali si tradiční variantu na bramborovém salátě s vejcem a šunkou. Veka nadýchaná jako obláček a bramborový salát byly opravdu bezkonkurenční jako od babičky. Doporučujeme ochutnat také zdravější variantu: pšeničnožitné chlebíčky z kvásku s pomazánkou. Cena chlebíčků se pohybuje okolo 35 korun, takže za málo peněz hodně poctivé muziky!
Výhodou je, že když tě přepadne hlad, tak Libeřské lahůdky najdeš všude po Praze nebo ti je do hodinky převeze Wolt. Podnik nabízí i další pochoutky jako briošky, kanapky, obložené mísy, dezerty, koláče, saláty, pomazánky i hotová jídla.
Pokud máš chuť na tak trochu jiný chlebíček v moderním provedení, máme pro tebe další dva tipy.
Bistro Sisters
Bistro specializující se na chlebíčky s moderním skandinávským twistem založila se svou sestrou novinářka a zakladatelka časopisu Apetit Hana Michopulu. Populární lahůdky najdeš hned na dvou místech, v ulicích Spálená a Dlouhá.
Bistro Sisters je nyní součástí známé české gastroaliance Together, která stojí za vznikem pražských podniků, jako je panasijská restaurace Sia, belgická brasserie Bruxx či Vinohradský parlament. Úspěšnou síť restaurací založili David Petřík a Viktor Kaplan.
„Líbí se nám myšlenka ukázat tradiční výrobu chlebíčků v porovnání s těmi moderními. A v neposlední řadě nás lákala možnost propojit naši jednotku Cukrář Skála s jednotkou Sisters do provozovny Lahůdky Dlouhá,“ vysvětluje spolumajitel David Petřík.
Bistro při přípravě pokrmů vychází z tradičního pojetí studené kuchyně. Základ opravdu luxusních chlebíčků, které hrají všemi barvami, tvoří poctivé suroviny. Domácí majonéza, saláty, prvotřídní uzeniny a sýry jsou podávané na čerstvé vece nebo hranatém chlebíku. Podnik nabízí i speciality, které jinde neochutnáš. Spojením tradičního řemesla a moderních chutí vznikají neotřelé kombinace, které skutečně stojí za to vyzkoušet.
Zamířili jsme tedy do pobočky v ulici Spálená. Hned při příchodu nás zaujaly snad všechny pokrmy, které na nás zářily ve vitríně. Zde se chlebíčky rodí přímo před zraky zákazníků. Po nerozhodném vybírání jsme ochutnali variantu s uzeným lososem, vejcem a kaviárem – skvělá kombinace chutí na svěžím podkladu z pažitkové pomazánky. Rozhodně doporučujeme vyzkoušet místní speciality, například chlebíček pepperoni s nakládanou cibulkou či s husími prsy, povidly, zelím a škvarky.
Větrník naslano s parmskou šunkou jsme jinde neviděli a příjemně nás překvapil. Všechny chuťově vymazlené pokrmy ti zde naservírují na stylovém keramickém podtácku. Bistro Sisters kromě chlebíčků, za které zaplatíš okolo 50 korun, nabízí i domácí nakládaný hermelín či buřty s cibulí.
Špejle
Naše poslední kroky zamířily do nejluxusnějšího ze všech doporučených podniků. Pokud máš chuť na sexy chlebíček v moderním provedení, rozhodně nabíhej do bistra a tapas baru v Jindřišské ulici. Bistro Špejle vzniklo v roce 2017, v té době majitelé přišli s důvtipným konceptem menších pokrmů napíchnutých na špejli.
Špejle zde slouží nejen ke snazšímu nabírání pokrmu, ale zastává také funkci cenovky. Dřevěné napichovátko po dojedení vložíš do stojánku na stole. Obsluha ti následně vystaví účet podle počtu nasbíraných špejlí. Jedna špejle má hodnotu třiceti tří korun (v pokrmech obvykle najdeš více zapíchnutých špejlí).
Podnik je rozdělen na studený a teplý bar a nechybí ani část s dezerty. Jídelní lístek tady nenajdeš, vybírá se hladovýma očima přímo u pultu. Milá obsluha ti ráda popíše vybraný pokrm nebo doporučí podle tvých chutí. My jsme samozřejmě přišli na chlebíčky. Pečivo si ve Špejli pečou sami a je to znát. Nabídka se stále obměňuje dle sezonnosti surovin, ale najdeš tu i oblíbené stálice. Bar se také pyšní širokým výběrem zajímavých drinků namíchaných z ginu a toniku. Gin and tonic and chlebíček? Lepší rande budeš vymýšlet asi těžko.
Chlebíček je zde menší než ty tradiční, o to víc si jich můžeš dopřát. S chutěmi si páni kuchaři opravdu vyhráli. My jsme ochutnali s guacamole, krevetou, mangovým chutney, nakládaným zázvorem a granátovým jablkem. V jednom kousnutí máš všechno: sladké, slané, kyselé i ostré.
Do oka nám také padla špejle se srnčím tatarákem, ostružinou a rozmarýnovou majonézou. Zvěřina a lesní plody, to je prostě kombinace, která vždycky funguje. Milovníkům sýrů určitě doporučujeme vyzkoušet ten s krémem z modrého sýra, čerstvými fíky, cibulovou marmeládou, kešu ořechy a krémovým balzamikem.
Každý z výše uvedených podniků má něco, proč jej určitě stojí za to navštívit. Ať už je to stoletá tradice, nejlepší bramborový salát, či moderní pojetí a originální koncept, poctivost a kvalitní suroviny najdeš u všech. Věříme, že i ty si najdeš svého favorita. Doporučujeme si udělat po našem vzoru tour de chlebíček a ochutnat všechny, stojí to za to. Dobrou chuť!