Lidská mise na Mars soon?
„Raketou na Mars poletíme zas ty a já,“ zpívá se v jednom českém retro tracku od Věry Špinarové. Ve skutečnosti to možná není až tak vzdálená budoucnost, jak by se zdálo. Specializovaná umělá inteligence (AI) přišla na to, jak vyřešit jeden ze zásadních problémů pobytu na rudé planetě. Dýchání.
Továrna na kyslík přímo na Marsu?
Čínský výzkumný tým pomocí AI přišel na to, jak „vyrábět“ kyslík pouze z věcí, které jsou na Marsu dostupné. Po analýze vzorků z marťanských meteoritů se AI snažila najít molekuly vhodné k vytvoření katalyzátoru, který umožní, usměrní a urychlí vytváření kyslíku z vody. Ta sice na Marsu není zrovna běžným zbožím, ale ložiska přece jen existují.
Jakmile AI objevila potenciální katalyzátory, našla mezi nimi ten nejvhodnější. Podle vědeckého týmu dokázal stabilně fungovat přibližně skoro šest dní a devět hodin a jeho kvalita se nezhoršila ani při teplotách pod bodem mrazu. Podle týmu by stačilo 15 hodin slunečního svitu a základna na Marsu by dosáhla, co do kyslíku, soběstačnosti.
„V budoucnu mohou lidé s pomocí AI chemika založit na Marsu továrnu na kyslík,“ uvedl jeden ze tří vedoucích týmu profesor Jiang Jun z Čínské vědecko-technologické univerzity. „Tato průlomová technologie nás přivádí o krok blíže ke splnění našeho snu o životě na Marsu.“
Právě využití umělé inteligence hrálo během experimentu velkou roli. K výsledku se snažila dostat skrz 3 764 376 různých vzorců. Nalezení toho optimálního by člověku trvalo 2000 let, zatímco AI to zvládla za dva měsíce.