Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ubytování na slovenské Oravě nabízí také finskou saunu s panoramatickým výhledem na okolní přírodu.
Filip spojil síly se svým bratrem a společně postavili Diamond Cabin na slovenské Oravě. Neobvyklá stavba stojí uprostřed malebné přírody, konkrétně v obci Párnica. Hosté si užijí pobyt na naprosté samotě, ale chybět jim určitě nic nebude.
„Dominantou naší Cabin je výhled z terasy přímo na Choč a Tatry, při kterém ranní káva chutná mnohem lépe. Za druhou dominantu považuji finskou saunu s panoramatickým výhledem na okolní přírodu, po které se můžete zchladit ve vnější kryté sprše, která zaručí dokonalou tečku za dnem stráveným u nás,“ říká pro Refresher Filip.
Okolí stavby tvoří převážně les a zeleň, pobyt poskytuje hostům možnost různých túr, jako například Osnice, Stoh, Rozsutce a Veľký Choč. Nesmíme zapomenout ani na naučnou stezku na Párnických jezerech. Panoramatické výhledy jsou vidět přímo z terasy, která má 18 čtverečních metrů. „Z vlastní zkušenosti mohu říci, že za ty čtyři měsíce, co jsme otevření, k nám přijeli hosté z různých koutů Slovenska, Polska, Česka, ale drtivá většina tráví svůj pobyt přímo v Cabin nebo jejím okolí a užívají si klid a ticho přírody,“ popisuje nám.
S myšlenkou vytvořit zážitkové ubytování si Filip začal pohrávat přibližně před dvěma lety. V uspěchané době chtěl dát lidem možnost na chvíli se zastavit, odpočinout si a načerpat energii z přírody. Po nějaké době přemýšlení s touto myšlenkou oslovil svého bratra a zeptal se ho, jestli by nechtěl být i on součástí takového projektu. Jak sám říká, moc se mu to zalíbilo a začali na tom společně pracovat. Noc v Cabin stojí 149 eur, tedy zhruba 3 600 korun, v ceně pobytu je snídaně i sauna.
V článku se dočteš, na kolik je vyšla Diamond Cabin Orava, na čem nejvíc ušetřili i to, kdo jim pomohl s interiérem.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
Kde hledali inspiraci.
Kdo jim pomohl s realizací stavby a interiéru.
Který materiál byl nejdražší a kde naopak nejvíce ušetřili.
„Inspiraci jsme hledali převážně na internetu a na různých platformách. Hledáním jsme strávili nejeden večer, protože každá druhá Cabin byla stejná. Jednou mi přítelkyně poslala fotku jedné netypické chatky, a když jsme ji s bratrem uviděli, věděli jsme, že když ji kompletně upravíme a předěláme podle našich představ, bude to to pravé. Oslovili jsme šikovného začínajícího architekta, který nám připravil všechny potřebné plány k našemu projektu. V celém procesu se však mnoho věcí změnilo a byli jsme nuceni improvizovat,“ přibližuje Filip.
Stavba projektu začala v srpnu 2022 a trvala přibližně jeden rok. Čas se natáhl zejména kvůli náročnému terénu, ve kterém chatka stojí. Prioritou bratrů bylo zejména to, aby se dala využívat celoročně, protože Orava má své kouzlo i v zimě. Všechno chtěli mít promyšlené do posledního detailu. Na samotném začátku projektu se snažili o to, aby jejich chatka nebyla závislá na elektrické energii a aby fungovala z obnovitelných zdrojů. To se bratrům povedlo. Je kompletně nezávislá, elektřinu vyrábějí solárním systémem, pitnou vodu doplňují na pravidelné bázi a v oddělené části interiéru se nachází vždy čisté suché ekologické WC.
Jedná se o neobvyklý a zajímavý tvar stavby. I proto si na pomoc přivolali profesionála. „Jelikož má naše Cabin komplikovanější tvar, nějaký čas trvalo, než jsme našli experta, který by nám s tím dokázal pomoci a dal tomuto projektu finální podobu. Naštěstí se nám to podařilo a našli jsme člověka od nás z vesnice, kterému se naše myšlenka zamlouvala a řekl ‚pojďme na to‘. Vzal si k sobě partu tří lidí, kteří s ním na projektu pracovali,“ dodává.
Rozpočet plánovali přes růžové brýle
Filip nám s úsměvem říká, že i když měli na začátku stanovený rozpočet, překročili ho. Počítali s částkou 30 tisíc eur, tedy zhruba 730 tisíc korun, ale podle jeho slov měli nasazené růžové brýle. „Podle mého názoru jsme nejvíce ušetřili na práci, kterou jsme si udělali sami. Také expert se snažil vyhledávat cenově dostupnější materiál,“ dodává.
Co se týče nejdražší položky, bylo to určitě dřevo. To je stálo nejvíce, protože celý projekt a jeho konstrukci museli zhotovit ze speciálních KVH hranolů (speciálně sušené dřevo proti popraskání – pozn. red.). Během stavby pracovali i s červeným smrkem, který také nepatří k nejlevnějším materiálům. Nezaháleli ani v interiéru, kde hosté najdou pár nábytkových solitérů. Jedním z nich je kuchyňská linka vyrobená z masivního jasanového dřeva.
„Klíčové pro nás bylo najít vhodný pozemek pro naši Cabin, a jelikož oba pocházíme z malé vesničky Párnica na Oravě, která má překrásnou přírodu, rozhodli jsme se, že pro náš projekt je to to nejideálnější místo. Zážitkové ubytování se v poslední době dostává stále více do popředí, glampingových ubytování přibývá. Věděli jsme, že musíme vymyslet něco jedinečného, čím budeme odlišní,“ popisuje jejich začátky.
Interiéru se obávali nejvíce
„Pokud mám být upřímný, zařizování interiéru jsme se obávali nejvíce. Zařídit takový tvar chaty vkusně pro nás bylo docela náročné, dokonce jsme zvažovali, že oslovíme interiérového designéra. Nakonec jsme se této myšlenky vzdali a jsem za to rád,“ informuje nás.
Celou stavbu si nakonec zařídili sami podle svých představ. Mohou se v ní ubytovat až čtyři hosté. Protože má atypický tvar, veškerý nábytek v interiéru musel vzniknout na míru, s čímž jim pomáhali dva truhláři z vesnice.