Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
25. ledna 2024 16:00
Čas čtení 5:41
Ilona Hobzová

„Nevěděla jsem to, dokud jsem neviděla hlavičku.“ Skryté těhotenství potká jednu ženu z 500, nemusí mít nevolnosti ani břicho

„Nevěděla jsem to, dokud jsem neviděla hlavičku.“ Skryté těhotenství potká jednu ženu z 500, nemusí mít nevolnosti ani břicho
Zdroj: Freepik/@ yanalya/volně k užití
ZDRAVÍ ZDRAVÍ ŽENSKÉ ZDRAVÍ
Uložit Uložené

Nepoznané těhotenství je poměrně raritní, přesto ne zcela neobvyklou záležitostí.

V roce 2016 bylo Klaře Dollan z Velké Británie 22 let. Ve čtyři ráno, v den, kdy měla nastoupit do nového zaměstnání, ji probudily nesnesitelné křeče v břiše. Myslela si, že jde o menstruační bolesti. O několik hodin později už ležela v londýnské nemocnici a držela v náručí svou novorozenou dceru: zcela zdravou a donošenou. 

„Ale dnes ráno jsi těhotná nebyla!“

Příběh Britky obletěl většinu médií, o tři roky později ho připomněl deník The Guardian. Sama rodička vystoupila jako hostka v několika televizních programech včetně populárního pořadu This Morning.

Nic jsem necítila. Žádné příznaky, žádné těhotenské chutě, žádnou nevolnost, prostě nic.

Žena porodila sama v koupelně svého bytu poté, co si kvůli domnělým menstruačním bolestem vzala v nové práci volno. Záchranku jí zavolal soused, který z bytu slyšel výkřiky bolesti. Když Dollan zavolala své matce, aby přijela do porodnice, dostalo se jí odpovědi: „Ale dnes ráno jsi těhotná nebyla!“

Tomu, že by měla být těhotná, prý nic nenasvědčovalo. S pravidelností své periody měla dlouhodobé potíže, proto ji nijak nepřekvapilo, že se nedostavila. To, že přibrala na váze, přičítala stresu po rozchodu s partnerem. Těhotenství na ní nebylo vidět ani ve vyšším stupni. „Nic jsem necítila. Žádné příznaky, žádné těhotenské chutě, žádnou nevolnost, prostě nic.“

Doporučeno
Byla jsem na CT. Jak probíhá vyšetření, které může odhalit rakovinu? Byla jsem na CT. Jak probíhá vyšetření, které může odhalit rakovinu? 4. dubna 2024 9:00

Zjištění přišlo až v době začátku porodu. „V tu chvíli už bylo jasné, že se nejedná o periodu. Tělo mi říkalo, abych tu bolest vytěsnila. Pak jsem uviděla, jak z něj vychází hlavička. Ani neumím říct, na co jsem myslela, byla jsem v naprostém šoku.“

Příběh Klary Dollan ale není jediný, kterému se dostalo mediální pozornosti. V roce 2019 se podobným způsobem stala matkou australská modelka Erin Langmaid. Médiím později sdělila, že se o své graviditě dozvěděla deset minut před porodem – její dcera přišla na svět také v koupelně. Langmaid prý neměla těhotenské břicho ani ranní nevolnosti, nepřibírala a brala antikoncepci.

Třetí podobný příběh z roku 2021 se týká Kayly Simpson. Tehdy jednadvacetiletá vysokoškolská studentka se o tom, že se stane matkou, dozvěděla pro změnu jen 15 minut předtím, než začala rodit. Porodní bolesti považovala za zánět slepého střeva. I ona přivítala na svět zdravou holčičku a podobně jako Klara nebo Erin neměla žádné symptomy těhotenství. O svých zkušenostech s kryptickým těhotenstvím natočila několik videí na TikTok.

Když těhotenské břicho chybí

Zatímco Klara Dollan přičítala větší břicho stresu po rozchodu s partnerem, Erin Langmaid na svém instagramu jen pár týdnů před porodem sdílela fotografie, na kterých nebylo po tělesných změnách ani památky, (těhotenské) břicho zkrátka neměla. 

Doporučeno
PŘEHLEDNĚ: Černý kašel se rapidně šíří Českem. Toto jsou odpovědi na nejdůležitější otázky. Bude návrat lockdownů? PŘEHLEDNĚ: Černý kašel se rapidně šíří Českem. Toto jsou odpovědi na nejdůležitější otázky. Bude návrat lockdownů? 27. března 2024 8:00

Absence rostoucího břicha během těhotenství ale není ojedinělá ani v případech vědomého těhotenství. Ačkoli je ploché břicho v období gravidity poměrně neobvyklou záležitostí, jsou ženy, které takovou zkušenost mají. Podle konzultantky porodnictví a gynekologie Meg Wilson hraje roli mnoho faktorů.

těhotenství, břicho
Zdroj: Flickr/Marco Verch/volně k užití

Vliv na růst břicha během těhotenství má například jeho délka, velikost i poloha dítěte nebo síla břišních svalů ženy. „U žen, které mají velmi silné břišní svaly, se nemusí bříško příliš objevit, protože svaly pevně drží rostoucí dělohu a dítě se schovává hlouběji do páteře,“ uvedla porodní asistentka Liz Halliday.

Významnou měrou se na velikosti těhotenského břicha podílí také porucha dělohy známá jako retroverze. V případě retrovertované dělohy je tento orgán nakloněný dozadu k pánvi a není ve svislé poloze. Často se jedná o důsledek zjizvení dělohy po onemocnění, jako je endometrióza nebo myomy. Podle magazínu Women's Health se opačně orientovaná děloha týká až 30 procent žen a většina se o ní dozví až po vaginálním vyšetření.

Případ v opavské nemocnici

Podle Clevelandské kliniky se s kryptickým těhotenstvím setká jedna ze 475 těhotných žen. Že jsou v jiném stavu, tyto ženy zjistí většinou až po 20. týdnu gravidity. Přibližně 1 z 2 500 těhotenství zůstane nepovšimnuto až do porodu.

Doporučeno
„Takhle si to dítě zabijete.“ Urážky, zbytečné nástřihy, skákání po břiše. Ženy sdílely negativní zkušenosti z porodů „Takhle si to dítě zabijete.“ Urážky, zbytečné nástřihy, skákání po břiše. Ženy sdílely negativní zkušenosti z porodů 24. března 2024 8:00

Medializovaný případ kryptického těhotenství zaznamenalo zdravotnictví i v Česku, a to už v roce 2009. Třiadvacetiletá žena z Opavy si tehdy zavolala záchrannou službu kvůli bolestem břicha a křečím. „Ošetřující lékař se pacientky zeptal, zda nemůže být těhotná. Ona to vyvrátila s tím, že v říjnu loňského roku byla u svého gynekologa,“ uvedl pro Deník tehdejší tiskový mluvčí Slezské nemocnice Daniel Svoboda. 

tehotenstvo
Zdroj: Pexels/volně k užití

Lékaři ženu poslali domů s tím, aby ráno přišla na ultrazvukové vyšetření. To potvrdilo břišní anomálii. Později měla ještě podstoupit CT a gynekologické vyšetření. Dostavit se na ně ale nestihla. Před registrací si odskočila na toaletu, kde porodila. „Rodičce se při porodu přetrhla pupeční šňůra, hrozilo akutní vykrvácení. Rychlý zásah zdravotních sester z registru znamenal pro matku i dítě záchranu života,“ řekl tiskový mluvčí. 

„Jak to mohla nepoznat?“

Když veřejným prostorem prolétne zpráva o ženě, která prožila kryptické těhotenství, opakuje se mnoho totožných reakcí:

„To přece není možné.“

„Jak mohla nepoznat, že v sobě nosí dítě?“

„To si vymyslela.“

Fakt, že žena může projít tak proměnlivým fyziologickým zážitkem, jako je těhotenství, aniž by si toho byla vědoma, vyvolává často nedůvěru, zejména u lidí, kteří těhotenství zažili. Právě od nich totiž pobouřené reakce přicházejí nejčastěji.

Když má žena zkušenost s těhotenstvím, je pro ni velmi těžké pochopit, jak mohla jiná žena nepoznat, co se děje. Nepoznat, že v ní roste tříkilové dítě.

„Když má žena zkušenost s těhotenstvím, je pro ni velmi těžké pochopit, jak mohla jiná žena nepoznat, co se děje. Nepoznat, že v ní roste tříkilové dítě,“ popsala pro The Guardian profesorka porodní asistence na oddělení pro výzkum ošetřovatelství, porodní asistence a příbuzných zdravotnických profesí na Stirlingově univerzitě v Glasgow Helen Cheyne.

Doporučeno
Z velikosti H na B: Zmenšení prsou ženám mění život. S plastickým chirurgem probíráme, jak zákrok probíhá Z velikosti H na B: Zmenšení prsou ženám mění život. S plastickým chirurgem probíráme, jak zákrok probíhá 18. března 2024 9:00

Je pochopitelné, že když se v mediálním prostoru objeví zpráva o „záhadném těhotenství, o kterém žena nevěděla, dokud neporodila na záchodě“, bude to většinovou společností přijato s nedůvěrou a skepsí jako námět pro telenovelu.

novorodenec, bábätko, nemocnica, pôrod
Zdroj: Unsplash / Christian Bowen/volně k užití

I Klara Dollan zmínila, že lidé v souvislosti s kryptickým těhotenstvím zpochybňují její zdravý rozum, její vztah k vlastnímu tělu, a dokonce i pravdivost jejího příběhu. Zjistila, že jsou to obzvláště matky, kdo ji odsuzuje. 

„Každému, kdo říká, že jsem si to vymyslela, odpovídám: Proč bych to dělala? Nejenže bych tím ohrozila své zdraví, ale ohrozila bych i zdraví svého dítěte,“ uvedla v roce 2019 a doplnila, že kromě negativních reakcí obdržela řadu zpráv od žen, kterým se událo něco podobného. Kvůli výše zmíněné kritice a přetrvávajícím stigmatům se ale rozhodly o vlastním kryptickém těhotenství mlčet.

U koho je kryptické těhotenství nejpravděpodobnější?

Kryptické těhotenství se pojí s řadou rizik, a to jak v období těhotenství, tak při samotném porodu. 

Pokud žena neví, že je v jiném stavu, nedostane se jí prenatální lékařské péče, výživy a podpory potřebné pro zdravé těhotenství. Nepodstoupí ani lékařská vyšetření, která by vyloučila například těhotenskou cukrovku, preeklampsii nebo rizikové genetické stavy.

Doporučeno
Proč ejakulujeme ze snů? Za poluci se většina mladíků nejen stydí, ale vnímá ji jako tabu, říká expert Proč ejakulujeme ze snů? Za poluci se většina mladíků nejen stydí, ale vnímá ji jako tabu, říká expert 16. března 2024 8:00

Pokud žena o těhotenství neví, nemůže ani upravit svůj životní styl, což tento stav vyžaduje – primárně jde o konzumaci alkoholu nebo kouření, případně vyhýbání se nevhodným doplňkům stravy či lékům.

Ženy mohou začít rodit bez lékařské pomoci, někdy v nebezpečných situacích nebo zcela samy. Psychicky náročný a traumatizující však může být i relativně bezproblémový porod zdravého dítěte. Zatímco většina rodičů má na příchod dítěte několik měsíců přípravy, ženy s nepoznaným těhotenstvím mnohdy doslova jen několik minut.

Příznaky kryptického těhotenství mohou být stejné jako u toho běžného. Žena si je ale nemusí spojit s graviditou z různých důvodů:

● Nepravidelná menstruace.
Asi 30 procent žen má nepravidelnou menstruaci a některé ji mají jen několikrát do roka. Není pro ně tedy neobvyklé, že ji několik měsíců nedostanou.
Nepatrné nebo žádné těhotenské příznaky. Nevolnost, křeče, bolest zad... Všechny tyto příznaky nemusí žena spojit s graviditou, zejména v době, kdy je nemocná nebo mění stravu či životní styl.
Občasné špinění. Některé ženy mohou v průběhu těhotenství občas mírně krvácet, což může být mylně považováno za slabou menstruaci.
● Nepřesný těhotenský test. Většina těhotenských testů je spolehlivá, je ale třeba je používat správně, například s první ranní močí. Americká těhotenská asociace doporučuje počkat s testováním až sedm dní po vynechání menstruace.
● Růst břicha. Když je žena silnější postavy, nemusí si zvětšení břicha vůbec všimnout nebo váhový přírůstek považovat za něco neobvyklého. 
● Pohyby miminka. Poloha miminka může vnímání jeho pohybu ztížit. Pokud je placenta v přední části dělohy, může trvat déle, než žena pohyby ucítí, a může být obtížnější je rozpoznat. Může je také zaměnit za plynatost nebo žaludeční nevolnost.

Přestože se kryptické těhotenství může týkat kohokoli, nejpravděpodobněji může nastat u tří skupin žen:

  1. Ženy, které nedávno porodily. Je totiž možné, že se jejich ovulace obnoví dříve, než čekaly, přírůstek hmotnosti mohou navíc přikládat předchozímu těhotenství.
  2. Ženy se syndromem polycystických ovarií (PCOS), které mají cestu k těhotenství mnohem náročnější a mají nepředvídatelnou menstruaci. Protože vynechávání menstruace je pro ně normální, nemusí si uvědomit, že jsou těhotné.
  3. Ženy v perimenopauze. Ženy starší 40 let si mohou příznaky těhotenství splést s časnou menopauzou.
Domů
Sdílet
Diskuse