Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Přinášíme ti hodnocení vojenského jídla. V článku se dozvíš, jaké pochoutky nabízí francouzské, americké a české balíčky potravin.
Zajímalo tě někdy, jaké jídlo vyfasují vojáci a vojačky, kteří jdou do terénu a nemohou se stravovat v polní kuchyni? Na internetu se nám podařil sehnat osmihodinový denní příděl pro české, francouzské i americké jednotky. Jídlo jsme ochutnali, všechno nafotili a následně porovnali. A která z vybraných zemí má nejchutnější vojenské pokrmy? Pojď to s námi zjistit.
U nás se balené armádní jídlo nazývá BDP neboli bojová dávka potravin. Zahraniční zkratka MRE je odvozena od „meal ready to eat“ a označuje nejen vojenské potravinové dávky, ale i dehydrované jídlo pro vášnivé cestovatele. Vojenské MRE i BDP se vyznačují vysokou trvanlivostí, rychlou přípravou a zajišťují plnohodnotný energetický příjem na osm, 16 i 24 hodin pro jednotlivce v terénu. Součástí každého balíčku je také ohřívač jídla, ubrousky a příbor.
Armáda České republiky – BDP
Po zrušení takzvaných konzervovaných dávek (KD) Československé lidové armády, které se skládaly ze čtyř konzerv a žvýkačky Pedro, došlo koncem 90. let k zavedení dvou druhů nových bojových dávek potravin. BDP se neustále vyvíjí a modernizují. Kromě vylepšených receptů a většího výběru se potravinové balíčky zmenšily a odlehčily. Další novinkou je pak bezplamenný ohřívač, díky kterému si vojáci mohou jídlo ohřát, aniž by museli rozdělávat oheň.
instantní ovocný nápoj na přípravu jednoho litru tekutiny,
hořká čokoláda,
černý čaj, instantní káva, cukr,
vlhčené brousky, jednorázová lžíce.
Snídaně našich vojáků a vojaček nás mile překvapila, byla totiž slaná i sladká. Krekry na sto způsobů byly součástí všech testovaných balíčků a upřímně si nedokážeme představit jíst krekry k snídani, obědu i večeři, ještě v takovém množství. Ty české nám chutnaly nejvíce, hlavně s meruňkovým džemem. Tuňák sice nevypadal moc lákavě, ale chutnal dobře.
Obsah cukru v této snídani je dost vysoký a rozhodně dodá strávníkovi potřebnou energii. Obyčejná krekrová sušenka s hořkou čokoládou byla nejchutnější položkou v balíčku. Chutnala jako perník a s černým čajem earl grey to bylo dokonalé kombo. Instantní ovocný nápoj už tolik nezabodoval, připomínal hodně zředěnou limonádu bez bublinek. Instantní káva zas po ránu hezky nakopne.
Celkově hodnotíme: 8/10
Oběd
Obsah:
bratislavská pečeně s bramborami,
zeleninová směs: bílé zelí a kukuřice,
směs ořechů,
hořká čokoláda,
instantní káva,
instantní ovocný nápoj,
žvýkačky,
sůl, pepř, párátko,
ubrousky, jednorázový příbor, ohřívač.
Oběd už byl trochu horší. Bratislavská pečeně s bramborami nám chutnala nejméně ze všech jídel. Struktura nadrobno nasekané pečeně s bramborami připomínala přesnídávku a chutnala dost mdle. Pokud by na pytlíku nebyl napsaný název pokrmu, nevěděli bychom, co jíme. Sterilizované zelí bylo dobré, ale úplně se nám k pečeni nehodilo.
Porce hlavního chodu byla ale dostatečně velká, na rozdíl od francouzského či amerického balíčku. Výhodou je i ohřívač jídla, do kterého stačí přidat trochu vody a díky chemické reakci se jídlo do deseti minut ohřeje. Vojáci tak nemusí rozdělávat oheň nebo jíst oběd studený. Směs ořechů a kandovaného ovoce zas dodá potřebnou energii. Český balíček jako jediný obsahoval černý čaj a párátka.
Celkově hodnotíme: 5/10
U.S. Army – MRE
Armáda Spojených států pro potřeby nasazení v terénu začala v roce 1963 vyvíjet jídlo určené k rychlé konzumaci neboli MRE. Finální verze, kterou známe dnes, byla v U.S. Army poprvé použita u speciálů v roce 1981. Od roku 1990 byla pak „mréčka“ dodávána s bezkouřovým ohřívačem.
Právě u U.S. Army se inspirovala také Armáda České republiky. MRE systém má přes 20 druhů jídla a k tomu okolo 150 dalších doplňků. Právě tato variabilita řeší různé stravovací preference vojáků včetně zohlednění typu stravy v rámci jejich víry. Každý balíček obsahuje jídlo o celkové hodnotě přibližně 5000 kJ.
Snídaně/svačina
Obsah:
jablečné kousky se skořicí,
čokoládová sušenka,
čokoládový proteinový shake.
Vrcholem americké snídaně byly jednoznačně jablečné kousky se skořicí, které chutí připomínaly jablečný koláč. „First strike“ čokoládová sušenka nám odpálila glykemický index do vesmíru, což je u vojáků žádoucí. Hodně sladká sušenka s nádechem karamelu nám chuťově připomínala sušenku Lion. Zapili jsme ji proteinovým shakem s liskooříškovým nádechem. Proteinový shake byl o dost chutnější než instantní ovocný nápoj v BPD.
Celkově hodnotíme: 7/10
Oběd
Obsah:
kuře „po mexicku“,
čedarové preclíky,
krekry,
sušená pálivá omáčka, sůl, pepř,
mazací sýr s jalapeños,
chemický ohřívač,
žvýkačky,
vlhčené ubrousky, sirky, jednorázový příbor.
Na kuřeti „po mexicku“ jsme si moc pochutnali. Bylo dobře dochucené, porce byla menší než v BDP. Američané mysleli i na vojákovy preference pálivého, takže nechyběl ani pytlíček se sušenou pálivou omáčkou. Mazací sýr s pálivými papričkami chutnal skvěle, bohužel krekr se nedal pozřít. Chvíli jsme přemýšleli, jestli je to krekr, nebo kus omítky. Preclíky plněné tekutým čedarem nás odstřelily a po pytlíčku se zaprášilo, než se stihl ohřát hlavní chod. V americkém MRE jsme ale postrádali čaj nebo kávu.
Celkově hodnotíme: 9/10
Armee Francaise – MRE
Jako poslední přišlo na řadu francouzské MRE, které bylo na rozdíl od českého a amerického zabalené v papírové krabici. Papírová krabice byla méně skladná a o dost těžší než balíčky amerického MRE a BDP. Když jsme ji otevřeli, museli jsme se začít smát. Potraviny ukryté v ní vypadaly totiž jako normální jídlo, které si koupíš někde ve francouzské samoobsluze. Že jsou Francouzi gurmáni, jsme věděli, ale že budou mít „magnifique“ i vojenskou stravu, jsme netušili.
Snídaně/svačina
Obsah:
tradiční vepřová paštika,
slané krekry,
nugátová sušenka s kandovaným ovocem,
instantní káva,
cukr.
Francouzská snídaně nám chutnala hlavně díky delikátní paštice s trhaným vepřovým masem, kterého bylo opravdu požehnané množství. O takové paštice se nám u nás může jen zdát. Slané krekry byly trochu nasládlé, takže to lehce kazilo chuť paštiky. Francouzi se po ránu neobejdou ani bez instantní kávy, která nám zas u amerického MRE chyběla. Nugátová sušenka s ovocem jako sladká tečka nás moc neoslovila. Byla extrémně sladká a lepila se na zuby.
Celkově hodnotíme: 7/10
Oběd
Obsah:
rýžová směs s fazolemi a párky,
karamelový dezert,
sůl, pepř,
hořká čokoláda (70%),
ohřívač s podpalovačem,
sirky, vlhčené ubrousky, kapesníky,
U francouzského MRE je zajímavé, že v balíčku místo chemického ohřívače najdeš mini skládací ohřívač a dvě kostky pevného podpalovače. Ohřívač je kovový, můžeš jej používat vícekrát. Abychom se mohli naobědvat, museli jsme tedy „rozdělat oheň“. K tomu nám posloužily roztomilé mini sirky s obrázkem Eiffelovky. Pevný podpalovač po zapálení vypouští silný zápach, ale oběd ohřál nejrychleji, asi do pěti minut.
Francouzský oběd byl super. Rýžová směs s fazolemi a párky byla skvěle dochucená a můžeme říct, že jsme si na ní opravdu pochutnali. Karamelový dezert chutnal jako tekutější crème brûlée, takže jej hodnotíme velice kladně. Vytkli bychom asi velikost a množství jídla v balíčku. Jídlo bylo výborné, ale porcí bylo méně oproti českému osmihodinovému balení.
Celkově hodnotíme: 8,5/10
Finální verdikt
Kdybychom hodnotili pouze množství a velikost porcí, vyhrálo by u nás na plné čáře české BDP. Česká snídaně nám chutnala, ale oběd bohužel dost zaostával. Chuťově nejlepší jídlo měli Francouzi, ale porce byly oproti českému a americkému potravinovému balíčku menší.
Nevýhodou francouzského MRE je i velikost a váha krabice, navíc si oběd musíš připravit pomocí podpalovače. Nejlepší MRE mají podle nás vojáci a vojačky z U.S. Army. Jídlo je chutné a dostatečně energeticky výživné. Balíček je velmi skladný, a navíc má chemický ohřívač, takže nemusíš rozdělávat oheň.
Anketa:
Který potravinový armádní balíček tě zaujal nejvíce?