Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Světoznámá knižní sci-fi série se na Netflixu dočkala velkolepé adaptace od scenáristů Hry o trůny Davida Benioffa a D. B. Weisse. Jaký z ní máme dojem po prvních čtyřech dílech?
Příznivci fyziky, seriálu Dark a všeobecně náročných diváckých mindfucků by teď měli zbystřit, na Netflix totiž už za pár dní přistane nový seriál Problém tří těles vycházející ze stejnojmenné slavné knižní série od spisovatele Liou Cch’-sina, jenž bude u diváků nejspíš aspirovat na titul nejsložitějšího televizního díla letošního roku. Tedy alespoň v případě, že se jej budeš pokoušet zcela pochopit, což se minimálně autorovi tohoto článku nepovedlo.
Naštěstí ale existuje i jiná možnost. Stačí seriál s nadšením sledovat, zatímco ti svými převratnými myšlenkami, dechberoucími scénami a pokročilými dialogy bude neustále zkoušet uvařit mozek. Místo snahy o jeho pochopení se prostě a jednoduše necháš unášet jeho audiovizuální stránkou a pohlcující atmosférou blížící se mimozemské návštěvy, přičemž to do sebe nakonec stejně nějak celé zaklapne.
Zkrátka a dobře, dlouho očekávaný Problém tří těles je konečně tady a my ti na následujících řádcích prozradíme, co tě v prvních čtyřech epizodách této novinky zhruba čeká.
Začalo to kdysi dávno
Samotný úvod seriálu, mimochodem evokující jednu proslulou šokující scénu ze Hry o trůny, se odehrává v Číně v 60. letech během krvavé kulturní revoluce. Hned prvních pět minut ti pak napoví, že si tvůrčí dvojice Benioff a Weiss opět nehodlá brát žádné servítky a level brutality, kterou jsme naposledy viděli v jejich předchozím seriálu, si bez obav přenesla i sem.
Každopádně po tragických událostech z úvodu (které jsou důležité pro jednu z hlavních postav) se přesouváme do současnosti, do Anglie, kde jistý vyšetřovatel (Benedict Wong) nachází tělo mrtvého vědce. Ten spáchal dost bizarní sebevraždu, hned se však dozvídáme, že nebyl zdaleka první. Okolnosti jeho smrti se přitom dost podobají spoustě dalším. „V těchto dnech nechceš být vědcem,“ pronáší o pár minut později jedna z postav a my pomalu začínáme chápat proč.
Přidej se do klubu Refresher+ se slevou 25 %
Co se dozvíš po odemknutí?
Jaký odkaz na Hru o trůny tvůrci do seriálu přidali.
Proč je seriál tak návykový.
V čem Problém tří těles připomíná legendární Lost.
Např.:
30-dňová výzva s ChatGPT od Jazykového mentoringu ZDARMA
, Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
nebo Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
Podle všeho totiž desítky let praxe známých zákonů fyziky najednou přestávají fungovat, svět se doslova začíná otřásat v základech a nikdo netuší, co by to mohlo způsobovat. Jako diváci se každopádně seznamujeme s nemalým množstvím nových postav, povětšinou právě vědců, kteří se zdají být zatahováni do komplikované hry o bezmála osud celého lidstva, v níž se navíc propojuje minulost, přítomnost i budoucnost. Tím ale chaos teprve začíná.
Všude samé otázky
Zejména první epizody jsou do velké míry založené na tom, že jako diváci nemáme tušení, co se vlastně děje. Tvůrci sice konstantě trousí malé nápovědy, pomalu, ale jistě posouvají děj kupředu a odhalují některé ze svých karet, valnou většinu stopáže těchto úvodních dílů se však budeš muset smířit s tím, že ty zásadnější odpovědi teprve přijdou.
V tomhle ohledu seriál připomíná hromadu starších kousků, například legendární Ztraceny. Jasně, tady není žádný tajuplný ostrov (zatím!) ani konstantní flashbacky, ale tak, jak se zápletka postupem času začne vyvíjet, budeme opět svědky dvou stran, které mezi sebou vedou nepřetržitý konflikt. Každá má přitom své důvody a málokterý z hrdinů tuší, co se kolem nich vlastně doopravdy děje.
Nakolik bude seriál úspěšný v odpovídání na veškeré zdejší otázky, samozřejmě ukáže až čas a zbylé epizody, nicméně navzdory těžkým tématům a komplikované zápletce začne být už ke konci čtvrtého dílu mnohem jasnější, o co tady vlastně v jádru jde. A to nám napovídá, že bychom mohli být v tomhle ohledu spokojení i po zhlédnutí celé řady. Kromě první knížky však existují i další pokračování, takže je dost dobře možné, že pár věcí zůstane na konci otevřených i pro potenciální budoucí řady.
Víc než jen další Den nezávislosti
Jedno je každopádně jasné. Problém tří těles vypráví daleko komplexnější story než jen další mimozemskou invazi a to, jak se lidé hrozbě z vesmíru postaví. Pokud bychom ti měli dát filmovou metaforu, je to víc Christopher Nolan než například Michael Bay či Zach Snyder. Příběh má hned několik rovin, máloco je zde černobílé, a tak i motivace – ať už samotných mimozemšťanů, nebo jednotlivých postav – jsou často komplikované, budované napříč dekádami a postupně se mění. To hrdinům dává náboj a postupně je to činí čím dál zajímavějšími, i když třeba nějakou dobu trvá, než si najdeš své oblíbence.
Vedle ústřední zápletky zde navíc máme složité vztahy mezi postavami, některé z nich přitom sledujeme v minulosti i v současnosti, jiné pro změnu cestují do alternativní reality, která svým vzhledem připomíná spíš fantasy filmy, kde pro změnu plní všelijaké úkoly s cílem dostat se na další úroveň. Seriál zkrátka žongluje s mnoha věcmi naráz a minimálně zkraje je docela obtížné se tomu přizpůsobit. Čím déle s ním však člověk stráví čas, tím více je jeho sledování návykovější. Což je pokaždé známkou vysoké kvality vyprávění.
Verdikt
Ve fyzice představuje „problém tří těles“ pověstný hlavolam. Jedná se o náročnou vědeckou hádanku, jejímž úkolem je předpovědět pohyb tří hmotných těles, která se vzájemně gravitačně přitahují. Původně tato tělesa představovala Slunce, Zemi a Měsíc a jako první se touto otázkou zabýval Isaac Newton. Zatímco k jejímu vyřešení se vědci pomocí různých matematických teorií v průběhu let dostali, na rozlousknutí adaptace údajně nezadaptovatelné knižní série fanoušci dlouhé roky čekají, po prvních čtyřech dílech bych si však troufl říct, že tentokrát se to povedlo.
Jasně, pokud jste od tvůrců Hry o trůny čekali něco přímočarého, možná i mírně akčního, doporučujeme tahle očekávání ihned zchladit. Jejich nový seriál nejspíš spoustu lidí odradí už v brutálním úvodu, jiní budou mít problém se prokousat složitými vědeckými dialogy, někteří pak možná nezvládnou onu mnohovrstevnatost, kdy je zapotřebí dávat neustále pozor, aby se člověk v ději neztrácel. Nicméně pokud tohle všechno člověk přijme a ten nápor nových informací a otázek na začátku ustojí, odmění se mu Problém tří těles nevšedním dějem, mrazivými scénami a intelektuálním přesahem, kdy se v jednotlivých problémech bude moci každý zvídavější divák hrabat ještě dlouho poté, co seriál dokouká.