3. Locika: Stockholmský syndrom
Dlouhovlasá princezna Locika z pohádky Na vlásku je jako dítě unesena zlou Gothel, která ji vychovává jako vlastní dceru. Dělá to pro její vlasy, které ji udrží dlouhodobě mladou. Celé dětství a dospívání ji drží zavřenou ve věži daleko od lidí. Locika se ale o Gothel stará a vykazuje tím známky stockholmského syndromu. Jde totiž o pozitivní vazbu mezi obětí a pachatelem, často právě únoscem.
4. Popelka: Závislá porucha osobnosti
Popelka v pohádce přijde o svého milovaného otce a dostane se do péče kruté nevlastní matky. Popelce pomáhá její kouzelná kmotřička, která je zároveň pečovatelkou. Pohádka končí tím, že se Popelka provdá za prince, který se o ni začne starat.
Popelka spíše vykazuje známky dopadu špatných životních okolností než druhu poruchy osobnosti.
5. Sněhurka: Posttraumatická stresová porucha (PTSD)
Sněhurka se narodila jako princezna a po smrti rodičů skončila u zlé macechy. Protože macecha žárlila na její krásu, byla z ní v podstatě služka, dokud nenastal čas, kdy byla Sněhurčina krása považována za hrozbu pro královnu.
„Zlá královna se chce Sněhurky zbavit, aby zůstala ‚nejkrásnější ze všech‘. Vyšle proto lovce, aby Sněhurku zabil, vyňal jí srdce a přinesl ho jako trofej. Pokud toto nejsou traumatizující události, co by je mohlo kvalifikovat?“ ptá se server.