V rozhovoru ti Zuzana prozradí, jak vypadá život studenta v Monaku, v čem se liší profesoři na její škole od ostatních a které jezdce formule 1 tam můžeš běžně potkat.
„Potkala jsem tady Verstappena, Landa Norrise, George Russella či Charlese Leclerca. Na pláži si kousek ode mě rozprostřela ručník Emma Watson. Za rameno mě zase chytil Conor McGregor, když jsem téměř spadla,“ vypráví Zuzka o tom, jak jednoduché je v Monaku potkat celebrity.
Slovence Zuzaně Lonckové je 22 let a má za sebou zkušenosti, které někdo nezíská během celého života. Po střední škole na Slovensku si dala roční pauzu navzdory tomu, že studium milovala a mezi spolužáky vynikala.
„Byla jsem jediná z ročníku a všechny to zaskočilo. Během volného roku jsem přemýšlela, co dál. Nechtěla jsem ho promarnit a hledala jsem si práci,“ říká Zuzana.
V 19 letech odešla na půl roku pracovat na Expo do Dubaje. Motivovalo ji prostředí, kde byla obklopena úspěšnými lidmi v bohaté zemi. Když se rozhodovala o studiu, toužila po stejném prostředí, ale blíže k domovu, v Evropě. Nakonec našla univerzitu v Monaku. O tom, jak vypadá život studenta v Monaku, jaké celebrity potkala a jaká auta tam jezdí po ulicích, se dočteš v rozhovoru.
Součástí přijímacího procesu je i interview, kde zjišťovali, jestli je ve mně byznysový duch.
Co tě přivedlo do Monaka?
Ještě předtím, než to prozradím, bych ráda vyvrátila jeden stereotyp, kterému věří mnoho lidí. Spočívá v přesvědčení, že když mladá žena žije v nějaké bohaté zemi, automaticky je za tím něco nekalého. Není to tak. Opravdu jsem tvrdě pracovala na tom, abych tady mohla být. A teď můžu, protože tu studuji business management na International University of Monaco.
Jak ses na tuto univerzitu dostala?
V rámci přijímacího řízení po mně chtěli motivační dopis, životopis i vysvědčení ze školy, které jsem poslala spolu s přihláškou. V případě, že se jim podklady zamlouvají, pozvou studenta k interview.
Na co se tě během interview ptali?
Ověřovali, jak dobře umím anglicky, zda ovládám nějaké základní ekonomické směry a zda umím uvažovat prakticky a o penězích. Dali mi přečíst byznysový článek, který jsem měla shrnout, a poté vyhodnotit, jak bych se zachovala v takové a takové situaci a podobně. Zkrátka ověřovali, jestli je ve mně byznysový duch. Poté mě přijali a stala jsem se studentkou.
Účetnictví nás učí člověk, který byl účetním a pracoval dlouhá léta pro Mattel. Makroekonomiku nás učil člověk, který má svůj byznys na Wall Street.
Jak vypadá studium na univerzitě v Monaku?
Všechno probíhá v angličtině a pečlivě se tu dbá na docházku. Není to jako taková typická škola, kde můžeš ignorovat přednášky a přijdeš jen na zkouškové. Tady to funguje tak, že musím být skutečně přítomná na hodinách. Pokud má někdo absenci nad 30 procent, klesá mu známka o 20 procent.
Co se dozvíš po odemčení?
- Proč je pro zahraniční studenty náročné najít v Monaku práci.
- Kolik Zuzanu stojí podnájem ve dvoupokojovém bytě.
- Kam se chodí studenti během pauzy najíst a co jim škola nenabízí.
- Jaké lidi potkala v Monaku a co tam není „flex“.
- Co mají elektrická auta v zemi zdarma.