Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Designový tiny house se nachází uprostřed přírody a ze sauny je jedinečný výhled. „Žijeme hned u lesa, uniknete tu z reality všedního dne,“ popisují majitelé Filip a Barbora.
Domeček Lesní úkryt se nachází v obci Lomná na řece Oravě na Slovensku. Právě tady Filip se svou přítelkyní Barborou postavili svépomocí designový minidomek. Díky tomu mohli pracovat s úplně jiným budgetem, než je většinou při stavbách běžné. I tak ale rozpočet překročili, takže musel Filip na půl roku vycestovat za prací do zahraničí.
Tiny house se rozhodli využít pro vlastní podnikání a pronajímají ho. Nabízí ho hlavně milovníkům přírody, klidu a pohody. Má totiž saunu nebo vinný sklípek a nachází se u lesa, jde zkrátka o takový únik na malebný venkov. V blízkosti Lomné se pak nachází mnoho zajímavých míst jako Oravský hrad a různé vyhlídky.
Barbora a Filip pro Refresher povyprávěli, jak probíhá stavba takového tiny housu, na kolik vyjde, jak těžké bylo najít pozemek a za co při projektu zaplatili nejvíc.
Bez pomoci rodiny by to nešlo
Nápad postavit tiny house a pronajímat ho vznikl vlastně náhodou – a to nešťastnou. Filipova budoucí manželka Barbora totiž měla nehodu, srazilo ji auto a nemohla se vrátit do práce. A Filipa napadlo, že by jí bylo dobře někde v přírodě. Tak se zrodila myšlenka vybudovat tiny house, kde by Bára mohla alespoň pár hodin denně přemýšlet o jiných věcech, trávit čas u lesa a obstarávat maličkou domácnost.
Bez podpory rodiny a přátel by to ale nešlo, tím spíš, že Filipův otec podniká ve stavebnictví. „Neocenitelnou pomoc nám poskytl můj otec, který vlastní firmu Grajstav, půjčovnu nářadí a stavebních strojů. Díky jeho firmě jsme výrazně ušetřili na nákladech na stavební techniku. Jeho zkušenosti a rady byly klíčové v každém kroku výstavby,“ říká Filip. Práce probíhaly postupně, některé byly snadné, ale některé obtížné.
Největší výzvou bylo podle Filipa dostat tiny house na konečné místo. A to bylo na kopci s úchvatným výhledem. „Bez pomoci souseda, který nám umožnil přístup přes svůj pozemek, by to bylo téměř nemožné. Díky jeho ochotě jsme mohli v projektu pokračovat a po dlouhém roce tvrdé práce jsme byli konečně hotovi,“ dodává.
Pokud chcete utéct od civilizace a zapomenout na hektický městský život, Lesní úkryt je ideálním místem. „Lokalita Lomná je konečná vesnice, takže tu není tolik turistického ruchu a je to ideální místo pro odpočinek. Spojili jsme to také s tím, že se nedaleko nachází vyhlášený podnik Oravakafe, kam mají naši hosté vstup zdarma, pokud se u nás ubytují minimálně na dvě noci.“ Nejdražší položkou pak bylo přivezení samotného tiny housu na to pravé místo.
„Celkově jsme na všem pracovali rok,“vysvětluje Filip. Dodává, že to bylo dlouhé a namáhavé a vložili do toho spoustu energie. Vyžadovalo to i hodně fantazie a kreativity. V plánu bylo, že vše musí být převážně z přírodních materiálů, což se nakonec podařilo.
Další zajímavostí je vinný sklípek, kam se člověk může schovat a ochladit se v teplých letních dnech. Mysleli i na milovníky saunování.„Postavili jsme saunu s prosklenou stěnou přímo na vyhlídce, kde zapadá slunce. Je na dobrém místě, odkud je vidět jak východ, tak západ slunce,“ doplňuje.
Překročili rozpočet
V rozpočtu ušetřili také za pozemek, který Filip získal od svého otce. „Výhodou je, že je na kopci s výhledem na vesnici. Museli jsme si uvnitř vyrobit věci na míru, třeba gauč, kuchyň nebo matraci. Budoucí manželka má sestru, která má s manželem firmu na výrobu kuchyňského nábytku, takže nám vyrobili krásnou bílou moderní kuchyň. Na zakázku jsme si nechali vyrobit i saunu.“
Druhou nejdražší položkou byla příjezdová cesta k malému domku, která je společná. „Museli jsme investovat do štěrku, cesta je dlouhá asi 200 metrů. Stálo nás to 25 tisíc eur (asi 630 tisíc korun). Konečná cena se stavbou a úpravou okolí nás vyšla na 70 tisíc eur (zhruba 1 760 000 korun). Rozpočet jsme si na začátku stanovili na maximálně 50 tisíc. Abych získal peníze navíc, odjel jsem na šest měsíců pracovat do Německa,“ vypráví Filip.
Filip a Bára rádi cestují. Kromě poznávání zemí tak načerpali i spoustu inspirace, kterou si přivezli domů. „Věci, které nás na našich cestách fascinovaly, jsme zakomponovali do našeho malého domu. Jedním z nejunikátnějších prvků je ‚síť v oblacích‘, která nabízí pocit vznášení se mezi korunami stromů. Tyto drobné detaily dělají z malého domku výjimečné místo, kde si každý návštěvník může vytvořit vlastní nezapomenutelné vzpomínky.“