Tento příběh se zdá být neuvěřitelný, přesto se stal skutečností. O nizozemském dárci spermatu vznikl třídílný dokument, který vypráví jeho příběh.
Nizozemský hudebník a youtuber Jonathan Jacob Meijer má údajně díky dárcovství spermatu stovky až tisíc dětí po celém světě. Teď o něm vznikl dokument Jeden otec, tisíc dětí (The Man with 1000 Kids). Sám Meijer ale na Netflix chce podat žalobu, a to za pomluvu.
Netflix totiž uvedl, že zaměnil nebo smíchal sperma s jiným dárcem. Toto tvrzení je ale podle bývalého středoškolského učitele a obchodníka s kryptoměnami nehorázná lež. Zpochybňuje i číslo v názvu dokumentu a tvrdí, že se počet dětí blíží „jen“ k čísle 600.
Příběh se začal psát v roce 2007, kdy se pětadvacetiletý Meijer rozhodl navštívit spermabanku. „Zpočátku to bylo vážně skvělé. Věděl jsem, že lidé, kteří dostali můj vzorek, budou super šťastní a vytvoří skvělou rodinu. To je něco smysluplného a skutečného,“ řekl Meijer. Nechtěl ale zůstat v anonymitě, a tak na internetu zveřejnil své fotky s dlouhými blond vlasy a modrýma očima. Po zveřejnění fotek zájem rostl.
„Nikdy mě nenapadlo mít 100 nebo 600 dětí,“ tvrdí Meijer. „Šlo to krok za krokem. Mnoho dárců chce být ve zprávách, ale kdyby o mně nikdo nevěděl, bylo by to pro mě úplně v pořádku. Teď už o mně vědí, takže chci říct svou verzi příběhu,“ sdělil. „Od chvíle, kdy jsem dal inzerát, přišlo za hodinu až pět e-mailů,“ řekl. „Lidé si myslí, že jsem měl tento plán od začátku, ale já myslel, že bych pomohl možná jednomu nebo dvěma lidem,“ vysvětlil. Nizozemský youtuber má pocit, že ho Netflix nezobrazil v dokumentu dobře.
Na službu podal žalobu týkající se tvrzení o údajném smíchání spermatu s jiným dárcem. „Je to naprostá pomluva. Je to šílené. Proč bych to dělal? Proč by to měl někdo dělat? Pokud to bude v dokumentu, buďte připraveni, že zažaluji celý tým Netflixu,“ vyhrožoval youtuber.
Magazín The Independent se ho zeptal, jestli ženy, které byly součástí dokumentu, oklamal. „Někdy si myslím, že jsem se nechal unést,“ řekl magazínu. „Měl jsem si říct, že menší počet dětí je v pořádku. Nejlepší by bylo, kdybych byl otevřený, ale rozhodl jsem se řídit mezinárodními pokyny,“ sdělil.
Možná nejvíce znepokojivý je u sériových dárců, jako je Meijer, incest nebo příbuzenské vztahy mezi nevlastními sourozenci, kteří sdílejí stejné geny. To podle slov Meijera ale kritici zveličují. „Jde o to, kdyby moje dárcovské děti narazily na někoho, koho neznají. Vždycky se ale mohou zeptat,“ říká. „Všechny děti vědí, že jsou dárcovské, a znají mé jméno. Je to maličkost, které si musí být vědomy. Vy jste od dárce? A váš dárce je Jonathan?“ dodává. V tomto případě se riziko ale zvyšuje, protože muž daroval v malé geografické oblasti, a to v Nizozemsku.
V roce 2019 přestal Meijer darovat sperma údajně z vlastní vůle, a to proto, že se chtěl zaměřit na své vlastní děti. V roce 2023 ale prohrál soudní spor s Donorkind Foundation a nizozemský soud mu nařídil, aby sperma přestal darovat. Soud ho vystavil pokutě sto tisíc eur za porušení.