Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
„To, co slibuje rychlé a zázračné účinky, obvykle nefunguje,“ říká Michal Páleník, výživový poradce a generální ředitel společnosti Planeat. Vyplatí se tak investovat do „zázračných“ doplňků stravy? Ptáme se znalců, jak to skutečně je.
Stačí pár vteřin brouzdat Instagramem nebo TikTokem. Už několik let na nás cílí spousta reklam na kolagen. Influenceři a influencerky často propagují své oblíbené značky nebo dokonce svoje vlastní produkty.
Kolagen má podle těchto slibů vést skoro k zázrakům – zhubneš díky němu, budeš mít zdravou pleť, vlasy i nehty. Ceny kolagenových doplňků stravy propagovaných influencery a influencerkami se pohybují v rozmezí zhruba od 800 do 1500 korun. Zuzana Plačková aka queen.plackova například nabízí kúru Queen bikini body za 55 eur, čili 1400 korun.
Jak se ale v široké nabídce výrobků orientovat, na co se v jejich složení zaměřit a hlavně, vyplatí se vůbec do „zázračných“ nápojů investovat? Zapátrali jsme nejdřív na diskuzních fórech. „Podstoupila jsem tříměsíční kolagenovou kúru od Queen bikini body a výsledky byly stejné jako u levnější alternativy z lékárny. Můžete si koupit i levnější varianty. Je to to samé, jen přebalené,“ píše jedna z komentátorek. „Po cca 2-3 měsících užívání se mi výrazně zlepšila pleť a zejména vlasy. U nehtů rozdíl nevidím, ty si nechávám dělat,“ doplnila.
„Údajně jediný kolagen, který opravdu funguje, je rybí kolagen. Kolagen užívám tři měsíce a výsledky jsou samozřejmě vidět,“ píše další.Jak vidíš, jen na fórech by sis o kolagenu mohl*a číst celé hodiny. Abychom se o kolagenových doplňcích dozvěděli více, zeptali jsme se, co si myslí odborníci. Doporučili by produkty populární na Instagramu svým klientům?
Doktorka Lucia Drahovská, dermatoložka, říká: Slovo kolagen pochází z řeckého slova kolla, což znamená lepidlo. Doslova tedy lepí. Je jedním ze základních pilířů kostí, kůže, svalů a vazů. Je to nejhojněji zastoupená bílkovina v našem těle, která začíná ubývat kolem čtyřicátého roku života.
Máme 4 typy kolagenů (I, II, III, IV). Typy I a III jsou dva hlavní typy kolagenu v kůži, a proto je jejich užívání nejčastějším způsobem boje proti vráskám a udržení zdravé pokožky, vlasů a nehtů.
Mýty versus fakta
Michal Páleník, výživový poradce a generální ředitel společnosti Planeat, pro Refresher objasnil několik mýtů a faktů o kolagenu. „Asi největším mýtem o kolagenu je, že zásadně zlepší zdraví vašich kloubů, pokožky a výrazně posílí vaše svaly. Ve skutečnosti se kolem kolagenu vytvořila obrovská lobbistická bublina výrobců a distributorů, která poněkud překrývá objektivní realitu,“ říká.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Co si odborníci myslí o produktech propagovaných influencery.
Doporučili by je svým klientům?
Vyplatí se sáhnout po kolagenových doplňcích stravy?
Jaké účinky po užívání kolagenu tedy skutečně můžeš čekat?
Michal Páleník cituje jedno z vyjádření přední světové univerzity Harvard T. H. Chan School of Public Health například v souvislosti s vlivem kolagenu na zdraví kloubů. „V této oblasti však existuje potenciální střet zájmů, protože většina, ne-li všechny výzkumy týkající se kolagenových doplňků jsou financovány nebo částečně financovány spřízněnými průmyslovými odvětvími, která by mohla mít prospěch z pozitivního výsledku studie, nebo má jeden či více autorů studie vazby na tato odvětví. Proto je obtížné určit, jak účinné kolagenové doplňky skutečně jsou a zda stojí za svou často vysokou cenu."
Dalším z mýtů, o kterých Michal Páleník hovoří, je, že pokud například sníme kolagen, dostane se v této formě do našeho těla. Pokud by se nám rybí, hovězí či jiný kolagen zázračně dostal do krve, vyvolal by silnou imunologickou reakci. Jsou to pro tělo cizorodé látky. Proto tělo rozloží jakoukoli bílkovinu, kterou sníme (včetně kolagenu), na kuličky zvané aminokyseliny a z těchto kuliček sestaví bílkoviny, které potřebuje (svaly, šlachy, enzymy atd.).
„Nemáme žádnou kontrolu nad tím, zda tyto kuličky ‚znovu sestaví‘ do šlach, kloubů nebo čehokoli jiného. To, zda tělo využije kuličky z požitého kolagenu k výrobě lidského kolagenu, nebo ne, je mimo naši kontrolu,“ vysvětluje princip, jakým potravinový doplněk naše tělo zpracovává.
Nápoje, po kterých se hubne?
Influencerky a influenceři často skloňují slova odvodnění a hubnutí, když kolagenové supplementy propagují. Skutečně ti tento potravinový doplněk pomůže zhubnout?
Ne. Podle současných vědeckých poznatků kolagen sám o sobě nemá močopudný, odvodňující účinek. Kolagen sám o sobě nemá žádnou zvláštní schopnost podporovat hubnutí.
Tak účinek látky popisuje Michal Páleník. „Nelze však vyloučit, že kdokoli, kdo toto tvrzení podporuje, má lepší informace a vzdělání než profesoři renomovaných univerzit z celého světa a vědci, kteří se touto problematikou zabývají už 50 let. To je ale poněkud nepravděpodobné,“ dodává.
Pokud informace o zaručeném hubnutí někdo prezentuje, pak jsou za tím podle Páleníka nejspíš dvě vysvětlení – buď takový člověk ví, že nemluví pravdu, je mu to jedno, chce vydělat co nejvíce peněz, a využívá důvěřivost a neznalost lidí. Nebo neví, že neříká pravdu, třeba se o účincích nechal či nechala přesvědčit a protože to jí nebo jemu přináší profit, s vysvětlením si vystačí.
„Zamysleme se nad tím, která situace je horší. V tomto případě bych se přikláněl spíš k první variantě. Ale je to můj subjektivní pohled,“ popisuje Páleník.
Nefunguje kvalitní strava a pohyb lépe?
Obecně je suplementace kolagenem považována za bezpečnou. Pokud nemáme specifické zdravotní problémy, jako je alergická reakce na některou z živočišných bílkovin, a nepřekračujeme dlouhodobě doporučené dávkování, neměly by se vyskytnout žádné zdravotní problémy. „To, že samotná suplementace nefunguje nebo funguje jen velmi málo, je věc druhá,“ uvádí Páleník.
„V oblasti sportovní dietoterapie a obezitologie pracuji již 15 let a za tu dobu jsem žádnému vrcholovému sportovci ani jinému klientovi kolagenový doplněk vysloveně nedoporučil. Doplňky na podporu zdraví kloubů obecně buď fungují velmi špatně, nebo podle vědeckých důkazů nefungují. Pokud se bavíme o zdraví kloubů a kůže, raději si připlatím za kvalitní ryby a ovoce a zeleninu bohaté na vitamin C,“ říká Michal Páleník.
Mechanismus účinku zejména kolagenových doplňků stravy stále není zcela objasněn. Některé studie naznačují mírný přínos zejména pro osteoartrózu, zdraví kůže a kloubů, ale důkazy jsou stále slabé, nekonzistentní, přínosy nejsou vždy prokázány a mnoho studií je prováděno na zvířatech. Proto se zaměřujeme především na to, co výrazně funguje a je silně vědecky podloženo.
Šlachy, klouby a vazy, tzv. bílé struktury a tkáně, nejsou cévně zásobeny jako například svaly. Proto jsou vyživovány pomaleji. Pro jejich výživu je nezbytný zejména pohyb. Pestrá strava bohatá na bílkoviny a vitamin C zlepšuje zdraví kloubů mnohem více než jakýkoli kolagenový doplněk. „Jinými slovy, radši se zaměřuji na věci, které mají na zdraví kloubů prokazatelně významný vliv,“ dodává.
Díky pestré stravě bohaté na bílkoviny si tělo dokáže vytvořit dostatek vlastního kolagenu. S přibývajícím věkem se schopnost těla vytvářet kolagen zhoršuje, stejně jako se zhoršují ostatní tělesné funkce.
Řešením však podle vědeckých poznatků není doplňovat primárně kolagen a další potenciálně zdraví prospěšné doplňky stravy, ale kombinace výše zmíněné pestré stravy a zejména pohybu. Čím více pohybu kloubům dopřáváme, tím lépe se k nim dostává výživa a tím lépe se zlepšuje hydraulika velkých kloubů, jako je kolenní a kyčelní kloub. Co se týče pokožky, pohyb zlepšuje kapilarizaci, prokrvení pokožky, lépe odplavuje škodliviny a zlepšuje elasticitu mnohem účinněji než výše zmíněné doplňky stravy.
Pokud už ve své praxi používám doplňky stravy, tak ty, u kterých bylo nesporně prokázáno, že mají významný vliv na to, čeho se snažím dosáhnout. Kolagen to bohužel není.
Příchutě jsou jen lákadlo
Michal Páleník svým klientům kolagen nedoporučuje bez ohledu na věk. Ve vyšším, zejména důchodovém věku doporučuje zvýšit příjem stravy bohaté na bílkoviny a posilující formy cvičení pro zlepšení zdraví kloubů a snížení bolestí pohybového aparátu a dbát na dostatek vitaminu C a ryb.
Dermatoložka Lucia Drahovská však doporučuje svým klientům od 40 let věku doplňovat kolagen perorálně. „Pro podporu tvorby kolagenu je skvělý zdravý životní styl, vyvážená strava plná bílkovin a vlákniny, sport, ale také masáže pleti a obličejová gymnastika, kterou bych doporučila mladší generaci, než začne kolagen jíst.“
Mnoho známých kolagenových nápojů se dodává v různých ovocných příchutích. Nejoblíbenější je malinový nebo meruňkový nápoj. „Z výživového hlediska je pro člověka atraktivnější cokoli ochuceného. Jde tedy spíše o prodejní trik, než o posilující účinek doplňku stravy,“ říká Páleník.
Lucia Drahovská také nedoporučuje ochucené nápoje. Dodává, že kolagen je ideální čistý, bílý a bez chuti. Pokud se rozhodnete sáhnout po kolagenovém nápoji pro zlepšení pleti, rozhodně byste si podle Lucie Drahovské měli ověřit, kdo ho vyrábí, zda za ním stojí renomovaná společnost a z čeho je vyroben. „Pro podporu zdravé pleti je vhodnější rybí nebo mořský kolagen," uzavírá dermatoložka.