Magazín Forbes přišel s letošním žebříčkem nejbohatších lidí v zemi. Kteří to jsou?
Kompletní žebříček celé stovky osobností je dostupný na webu Forbesu. V Refresheru ti přiblížíme deset z nich. Forbes připomíná, že miliardářů přibývá a majetek těch stávajících neustále roste. Co by loni do žebříčku stačilo, je letos málo, píše.
10. Aleš Zavoral, 47,3 miliardy korun
Desáté místo patří majiteli Alzy, kterého i Forbes označuje za neviditelného, dostupná není ani jeho fotografie. Jeden z nejznámějších tuzemských e-shopů má kromě Česka své pobočky i na Slovensku, Maďarsku, Rakousku a Německu.

9. Jaromír Tesař, 51,3 miliardy korun
Tesař vybudoval impérium ve vodní energetice. V Česku mu patří vodní elektrárny u Brandýsa nad Labem a Litoměřic, aktivní je ale hlavně v zahraničí, třeba v Turecku, Gruzii, Bulharsku nebo Španělsku. Kvůli pečlivému střežení jeho soukromí nejsou k dispozice žádné jeho fotografie.
8. Pavel Baudiš, 56,5 miliardy korun
Baudiš položil základy budoucího Avastu, který je dnes známý jako Gen Digital. Podle Forbesu nedávno investoval do odvykací léčebny ve středočeských Doubravčicích. Baudišovo jmění odpovídá i statusu dolarového miliardáře.

7. Andrej Babiš, 79,1 miliardy korun
Bývalý premiér drží hned několik prvenství. Jak píše Forbes, je nejaktivnějším miliardářem na sociálních sítích a zároveň nejstarší Čech, který se jako dolarový miliardář řadí i mezi nejbohatší lidi na světě.

6. Michal Strnad, 101 miliard korun
Strnada Forbes označuje za „nejvýraznějšího českého zbrojaře“. Jeho aktivity v posledních letech ho ve světovém žebříčku miliardářů posunuly o celých 804 příček. Je také zřejmě nejmladším českým miliardářem.
5. Radovan Vítek, 128,5 miliardy korun
Radovan Vítek je realitní magnát, letos prodal nemovitosti za 980 milionů eur. Pátou příčku letos vyfoukl Andreji Babišovi, který ji držel loni.
4. Pavel Tykač, 174 miliard korun
Majitel pražské Slavie pod sebou má Sev.en Group, což je druhý největší výrobce elektřiny v naší zemi. V Evropě se mu ale zisky omezují kvůli emisním povolenkám a nástupu obnovitelných zdrojů. Vlastní ale uhelné a potašové doly v USA, Austrálii nebo Vietnamu. Drží podíly v Moneta Money Bank nebo ČEZ.
3. Karel Komárek, 214 miliard korun
Do Komárkova impéria patří sázkové společnosti, například Sazka, Betano nebo nově britská Národní loterie. Kromě toho do něj patří i technologické společnosti a nemovitosti.

2. Daniel Křetínský, 290 miliard korun
Daniel Křetínský vlastní třeba pražskou Spartu, deník Blesk, Makro nebo francouzský plátek Le Monde. Aktuálně chce ovládnout britskou poštu Royal Mail.
1. Renáta Kellnerová, 386 miliard korun
Jedinou ženou v žebříčku je s rovnou prvním místem vdova po Petru Kellnerovi Renáta. Forbes ale podotýká, že by ji z prvního místa zřejmě sesadil Daniel Křetínský. Skupina PPF, které Kellnerová vládne, se totiž dohodla, že všichni akcionáři budou navenek reprezentováni právě jen Kellnerovou. Pod Kellnerovou spadá například O2, televize Nova, Air Bank nebo Home Credit.
