Česká cena za architekturu 2024 zná své vítěze. Prohlédni si stavby v naší galerii a na konci článku hlasuj, zda s pořadím souhlasíš, nebo bys rozhodl*a jinak.
Cenu za architekturu vyhlašuje Česká komora architektů, což je zákonem zřízená organizace, ve které se sdružují autorizovaní odborníci a odbornice z oborů architektury, krajinářství a urbanistiky.
Ve čtvrtek 7. 11. Komora vyhlásila vítěze a vítězky letošních cen. Do soutěže se přihlásilo 307 realizací, z čehož už dříve porota zúžila výběr na 31 nominovaných. Celkově nakonec ocenila šest finalistů s jedním vítězným a rozdala i speciální ceny. Všechny ti přinášíme níže. Tak co na ně říkáš?
Zahradní pavilon v Hodkovičkách, BYRÓ architekti
Cena společnosti VELUX za práci s denním světlem
Pavilon bys našel*našla v zahradní kolonii nedaleko Vltavy. Podle autorů má hlavně poskytnout útočiště při pobytu na zahradě s možností nouzového přespání. „Tento dům boří hranice mezi interiérem a exteriérem – příroda se doslova stává součástí domu a dům zase součástí přírody,“ ocenila porota přístup k dennímu světlu a čerstvému vzduchu.

Štvanická lávka v Praze, Petr Tej, Jan Mourek a Marek Blank
Cena společnosti Vekra
Lávka je Pražánům známá spíše pod názvem HolKa, podle čtvrtí Holešovic a Karlína, které přes ostrov Štvanice propojuje. „Konstrukce z odolného ultra vysokohodnotného betonu s možností zdvihnutí při povodních byla navržena tak, aby přírodním živlům odolala,“ naráží porota na problémy, které hlavní město s mosty má. Některé z nich totiž poslední roky nevydržely, například nedaleká Trojská lávka. To ale loni otevřené Holce, doufejme, nehrozí.

Dům ICONIK, edit! architects
Cena společnosti Central Group za inovativní přístup k řešení nového bydlení
V pražském Karlíně se ještě chvíli zastavíme. Tahle čtvrť totiž nemá jen lávku s Holešovicemi sdílenou lávku, ale také svou vlastní oceněnou ikonu, a to doslova. V Sokolovské ulici stojí dům Iconik, který podle poroty citlivě zapadá do jejího různorodého prostředí. „Svými materiály, jako je cihla a železo, odkazuje na industriální minulost čtvrti. Iconik je zdařilou moderní dostavbou v dynamicky se rozvíjející lokalitě,“ dodává k tomu.

Nízkoprahový klub v Nové Pace, ATAKARCHITEKTI
Cena předsedy Senátu Miloše Vystrčila
Budovu bývalé školy architekti přetvořili na centrum pro dům dětí a mládeže a především nízkoprahový klub pro děti a mládež ohrožené sociálním vyloučením. „Slouží a pomáhá těm, kteří neměli v životě tolik štěstí, a nabízí jim bezpečné útočiště. Veřejný prostor ve městě tak tato stavba obohatila jak architektonicky, tak svým funkčním využitím,“ vysvětluje výběr porota.

Mlýn Hrušky, Pelčák a partner architekti
Cena Ministerstva průmyslu a obchodu za příkladnou konverzi průmyslového objektu
Strojní mlýn z 30. let minulého století dlouho trpěl zanedbáním. Vnuk původních majitelů ho však nechal přestavět na bistro, vinotéku, kavárnu, kulturní sál a restauraci. „Stavba, která díky nové střeše a restaurované fasádě kombinuje tradiční prvky s moderním stylem, se tak stala oblíbeným místem pro místní i návštěvníky,“ píše ke stavbě Komora.

Park na Moravském náměstí v Brně, Consequence forma architects
Cena Ministerstva pro místní rozvoj za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží
Kdo byl za poslední rok v Brně, nemohl zrevitalizovaný „Moravák“ minout. V jeho středu si místní užívají urban arenu, která tvoří vodní zrcadlo i mlžící mrak. „Park pracuje s prvky modrozelené infrastruktury, s požadavky na environmentální udržitelnost, biodiverzitu, spoluvytváří komunitu a je inkluzivní,“ oslovilo hodnotící.

Obnova Tachovského náměstí v Praze, OVA architekti
Cena Ministerstva kultury za zkvalitnění veřejného prostranství
Dříve nevýrazný plácek na předělu ulic Husitská a Hartigova (dříve Koněvova) oživila nedávná obnova, která přinesla posezení pro návštěvnictvo okolních hospod i zeleň.

1. finalista
Sportovní hala Řevnice, Grido
Řevnická základní škola dlouho postrádala sportovní halu. Nakonec pozemek zakoupili a zaplatili manželé Zuskovi, místní rodáci, kteří ale dlouhodobě žijí v zahraničí. Za halu se zasadil jejich zeť Josef Svoboda, který se základní školou podepsal smlouvu na 30 let dopředu, aby měla jistotu, že jim hala pro žactvo zůstane.

2. finalista
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze v Mikuladské, Ivan Kroupa, Jana Moravcová a Tomáš Zmek z Projektového ateliéru UMPRUM
Nedaleko Národní třídy v ulici Mikulandská sídlila dříve základní škola. V budově se pořád učí kreslit a tvořit, jen ne ti nejmenší, ale rovnou umprumáci. Prosklená střecha z velké haly vytváří v jejím středu prostor, který žije společenskými aktivitami.

3. finalista
Rekonstrukce domu v Kutné Hoře, BYRÓ architekti
Byró architekti bodovali letos hned dvakrát. Na rekonstrukci rodinného domu hodnotící ocenili hlavně citlivé propojení historie s moderním bydlením.

4. finalista
Koncertní sál v Císařských lázních v Karlových Varech, Petr Hájek Architekti:
Císařské lázně kdysi byly symbolem karlovarského lázeňství. Dnes v nich uslyšíš spíše než rozhovory odpočívající smetánky vážnou hudbu v podání Karlovarské filharmonie. Kromě ní se ale sál využívá i pro koncerty, divadlo, kina či konference. „Architekti zde respektovali historickou budovu a současně splnili náročné technické požadavky,“ vyzdvihuje porota.

5. finalista
Automatické mlýny v Pardubicích, Prokš Přikryl architekti
Z dob, kdy se v Pardubicích ve Winternitzových automatických mlýnech mlelo obilí, zbyl jen industriální ráz a původní nápis. Dnes sem můžeš do revitalizovaného sila zajít na koncert, výstavu nebo pivo.

6. finalista
Základna technických služeb, Progres architekti
Ano, čteš správně, do finálové šestky se probojoval i sklad na okraji Prahy. „V této situaci nemuseli architekti udělat vůbec nic a nikdo by se nad tím ani nepozastavil. Přesto se rozhodli dát do řešení maximum a dokázali, že i obyčejný sklad s kancelářskými prostory může být dobře promyšleným architektonickým dílem,“ vyzdvihují provedení jinak nevýrazných budov porotci a porotkyně.

A vítězem se stává...
Hlavní cenu si odnesl Koncertní sál v Karlových Varech, tedy Petr Hájek, Nikoleta Slováková a Martin Stoss z ateliéru Petr Hájek Architekti. Porota ocenila čestným uznáním ještě studio BYRÓ, a to za jejich Zahradní pavilon.
