Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vstup do roku 2025 se slevou 25 % na všechny typy předplatného 🥳
3. prosince 2024 v 10:03
Čas čtení 1:11
Jela Vážanová

Slovem roku je podle vědců z Oxfordu „brain rot“. Poprvé se objevilo už v roce 1854

ZAJÍMAVOSTI JAZYK A LINGVISTIKA
Uložit Uložené

Po loňském slově „rizz“ se Oxford opět chopil výrazu, který se těší značné oblibě, zejména na sociálních sítích.

Vydavatelství Oxford University Press (OUP) se každoročně zabývá slovem, které nejen vystihuje daný rok, ale také odráží změny ve společnosti. V pondělí tamější představitelé oznámili, že po rozhovorech s 37 tisíci lidmi bylo pro rok 2024 vybráno slovo (nebo spíš výraz) „brain rot“.

Doporučeno
FOTO: Krutá nemoc změnila Bruce Willise k nepoznání. Jeho dcery zveřejnily nový společný snímek FOTO: Krutá nemoc změnila Bruce Willise k nepoznání. Jeho dcery zveřejnily nový společný snímek 2. prosince 2024 v 17:02

„Brain rot“ by se dalo volně přeložit jako hniloba mozku. Oxford toto slovo definuje jako „údajné zhoršení duševního nebo intelektuálního stavu člověka, zejména v důsledku nadměrné konzumace materiálu (dnes hlavně online obsahu), který je považován za triviální nebo nenáročný“.

Další definice: Něco, co může vést k takovému zhoršení.

Oxford
Zdroj: Oxford University Press

Historie a význam

Ačkoli je pak tento výraz součástí slangu gen Z, první zmínky o něm pocházejí již z roku 1854. Ve své knize ho použil Henry David Thoreau, který kritizoval společnost za zjednodušování složitých myšlenek, což považoval za známku toho, že lidé méně přemýšlejí a nesnaží se intelektuálně rozvíjet.

Četnost používání tohoto termínu se v letech 2023 až 2024 zvýšila o celých 230 procent. Odborníci to vysvětlují tím, že v poslední době výrazně vzrostly obavy z míry konzumace nekvalitního obsahu na sociálních sítích.

Kromě toho se podle Oxfordu tento termín začal používat v souvislosti s „brain rot language“, tedy slangem, který zahrnuje slova jako „skibidi“ nebo „Ohio“ (meme, kterým se označují divné věci či místa). Tyto fráze frčí zejména na TikToku a mezi mladými.

Doporučeno
„Nemůžu dál tančit.“ Patrik Hartl nečekaně odstoupil ze StarDance „Nemůžu dál tančit.“ Patrik Hartl nečekaně odstoupil ze StarDance 2. prosince 2024 v 18:24

Vysvětlení odborníků z Oxfordu

„Když se ohlédneme za Oxfordským slovem roku v posledních dvou desetiletích, můžeme vidět, jak se společnost stále více zajímá o to, jak se vyvíjí náš virtuální život, jak internetová kultura prostupuje velkou částí toho, kým jsme a o čem mluvíme,“ říká Casper Grathwohl, prezident Oxford Languages.

„Brain rot vypovídá o jednom z vnímaných nebezpečí virtuálního života a o tom, jak využíváme svůj volný čas. Připadá mi to jako legitimní další kapitola kulturní konverzace o lidstvu a technologiích,“ dodal.

Oxford
Zdroj: Oxford University Press
Domů
Sdílet
Diskuse