Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
23. prosince 2024 v 7:00
Čas čtení 3:50
Anna Peclová

Vánoce, svátky odpadu. Podívej se na jednoduché zásady, jak o svátcích šetřit planetu

Vánoce, svátky odpadu. Podívej se na jednoduché zásady, jak o svátcích šetřit planetu
Zdroj: Unsplash/volně k užití
ZAJÍMAVOSTI EKOLOGIE TIPY DO DOMÁCNOSTI TIPY NA DÁRKY VÁNOCE VEGANSTVÍ VEGETARIÁNSTVÍ
Uložit Uložené

Každý si chce svátky užít v plné parádě. Občas je naše spokojenost ale na úkor světa okolo nás. Zvláště o Vánocích, kvůli kterým každoročně vzniká obrovské množství odpadu.

Abychom svůj dopad na životní prostředí (nejen) o Vánocích zmenšili, doporučíme ti několik tipů, od eko úklidu přes šetrné dárkové options po nápady, jak se vypořádat s tunami balicího papíru, které zůstávají pod stromečkem, až Ježíšek odletí.

Udržitelně začít

I předvánoční úklid může být udržitelný, stačí vyměnit chemické přípravky za ekologickou drogerii, která neobsahuje umělé vůně, barviva, chlor, formaldehyd a další látky. Nejlepší variantou jsou stáčené přípravky přímo z bezobalového obchodu. Mapu takových obchodů jak v Česku, tak na Slovensku najdeš na webu Reduca.cz. Dobře ale poslouží také obyčejná jedlá soda a ocet.

Bezobalu
Bezobalové prodejny Bezobalu. Zdroj: Bezobalu

Jestli se chystáš probrat skříně a něčeho se zbavit, oblečení můžeš prodat přes Vinted a třeba knížek se ujme platforma Reknihy. Další věci můžeš vyměnit na různých „swapových“ facebookových skupinách nebo akcích a dát jim tak nový život. Další variantou je věci odnést na charitu nebo do dětského domova. Tyto tipy možná využiješ i pokud se ti letos sejde větší množství nevhodných dárků.

I dárky mohou být eko

Dárky nemusí být jen hmotné. Obdaruj své blízké poukázkou na zážitky a společně strávený čas. Každého potěší třeba poukaz do restaurace, lístky do kina nebo divadla, voucher na masáž nebo na kurz. Vytvořit můžeš také balíček s farmářskými produkty od českých zemědělců nebo pochutinami z bezobalového obchodu.

Inspirovat se můžeš také na internetu.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Rozárie Haškovcová 🪴🌿 greenfluencer (@shluk.bunek)

Pokud se s blízkými domluvíš, že si dárky dávat nebudete, ale stejně bys rád*a něco koupil*a, můžeš místo svíček nebo ponožek raději přispět na dobrou věc. Obdarovat můžeš dětský domov nebo psí útulek ve svém okolí. Navíc tím získáš dobrý pocit z toho, že jsi pomohl*a někomu, kdo to opravdu potřebuje.

Vyměň balicí papír za něco nápaditého

Na balení není třeba kupovat tuny papíru, stužek a dalších ozdob. Použít můžeš starý papír a nějak ho ozdobit. Plastová izolepa se dá nahradit papírovou lepenkou, funguje stejně a třídí se do papíru. Balit můžeš také do použitých krabic, starých látek nebo šátku nebo jednoduše do dárkových taštiček, které se dají používat donekonečna.

recyklace, darecek, darky
Zdroj: Adobe Stock/GCapture

Navařit a neplýtvat

Během svátků v popelnicích skončí nemalé množství jídla a obalů od něj. Plýtvání se přitom dá tak snadno vyhnout. Jednou z možností je jednoduše připravit jídla o něco méně než v předchozích letech. Zároveň ti díky tomu zbyde více času na odpočinek a čas s rodinou.

Doporučeno
Nejpodivnější vánoční tradice na světě: kde potkáš pochod s mrtvým koněm a kde ti usmaží housenku? Nejpodivnější vánoční tradice na světě: kde potkáš pochod s mrtvým koněm a kde ti usmaží housenku? 24. prosince 2024 v 7:00

Pokud už na konci svátků nemůžeš ani vidět smažené řízky, tučný bramborový salát ani sladké cukroví, svůj jídelníček zkus letos odlehčit zdravou variantou tradičních pokrmů. Bramborový salát může být bez majonézy, cukroví se dá připravit například z celozrnné mouky a s menším množstvím cukru. Ingredience je nejlepší nakoupit v bezobalovém obchodě nebo z lokálních zdrojů. Těžká masitá jídla se dají snadno nahradit vegetariánskými variantami.

Stromeček ale musí být

Abys byl*­a eko, nemusíš se vzdávat vánočních zvyků. Jen si je trochu uprav. Třeba stromeček si mohou kreativci vyrobit dle vlastní fantazie, třeba z plastových lahví nebo dřeva. Po Vánocích ho můžeš rozebrat a schovat na příští rok. Dobře poslouží i velká kytice z jehličnatých větví, šišek a čehokoliv dalšího, co najdeš v lese. Nebo si ozdob větší fíkus či jinou pokojovku, uvidíš, že ozdoby a řetězy mu budou taky slušet.

Jestli si Vánoce bez živého stromečku nedokážeš představit, kup alespoň takový, který pochází z České republiky a má certifikát FSC. Ten zaručí, že se nestříkal pesticidy a chemickými hnojivy. Důležité je stromek po svátcích důkladně odzdobit, aby žádné zbytky ozdob následně nelétaly po ulicích.

Vánoční stromeček.
Vánoční stromeček. Zdroj: https://www.pruhonice-cestlice.cz/prodej-vanocnich-stromku/

A jak se nejlépe zbavit odpadu?

  • Nelij zbytky oleje do dřezu ani do záchodové mísy. Nalij ho místo toho do prázdné PET lahve a tu pak vyhoď do speciálního kontejneru na tuky, nebo odnes na sběrný dvůr.
  • Vodu z vařených vajec do bramborového salátu nech vychladnout a zalij s ní květiny. Varem se ze skořápek uvolní spousta živin, za které budou tvé rostlinky vděčné.
  • Bramborové slupky, vaječné skořápky a další zbytky potravin nevyhazuj do smíšeného odpadu. Odnes je místo toho do kompostéru nebo hnědé popelnice na bioodpad. Díky tomu se vrátí zpět do přírody.
  • Dárky rozbaluj tak, aby se papír nezničil a schovej ho na příští rok, nebo poraď příbuzným, jak dárek zabalit ekologicky. Teď už víš, jak na to.
  • Staré věci, které nahradí nové dárky nevyhazuj. Odnes je do Re-use centra, prodej na internetu nebo daruj. Pokud jsou nefunkční, rozhodně je neházej do kontejneru na směsný odpad. Elektronika patří mezi elektroodpad, nábytek na sběrný dvůr.
  • Všechny obaly, které po Vánocích zbyly, roztřiď tak, aby neskončily na skládce. Pokud si nejsi jistý*á, kam co patří, podívej se na průvodce tříděním odpadu zde.
  • Klasický balicí papír patří do popelnice na papír. Pozor ale na křídový, lesklý nebo voskovaný. Ten se bohužel nedá recyklovat a patří proto do směsného.
  • Všechny odpadky sešlapuj, ať už krabice nebo PET lahve, roztrhaný balicí nemačkej, ale poskládej. Ušetříš tak místo v popelnicích.
  • Pokud bude tvoje popelnice plná, vyhoď odpad další den, nebo ho odnes na sběrný dvůr, hlavně ho nepokládej na zem. Svozové služby nemají povinnost sbírat odpad kolem kontejnerů, a proto ho nejspíš nevyvezou.

Kam s vánočním stromečkem?

Zkompostování stromečku je jednou z nejekologičtějších variant, byť není zase tak zažitá. Stačí ho seštěpkovat a dát do kompostéru. Dá se také takzvaně upcyklovat. Stačí ho dovézt k nějakému šikovnému kutilovi, který z něj vytvoří nějaké drobné předměty. Pokud se ho nemáš, jak jinak zbavit, odvez ho aspoň na sběrný dvůr, do spalovny nebo do kompostárny.

Doporučeno
KVÍZ: Tradiční vánoční jídla ve světě. Co jedí v Japonsku, Grónsku nebo Řecku? KVÍZ: Tradiční vánoční jídla ve světě. Co jedí v Japonsku, Grónsku nebo Řecku? 23. prosince 2024 v 11:00

Ani umělý stromeček nežije věčně. Pokud takový máš a další rok ho už nevyužiješ, odvez ho taktéž do sběrného dvora. Nikdy ho nevyhazuj do popelnice na směsný ani tříděný odpad.

Na těchto pár změn vynaložíš jen málo úsilí a přitom s nimi dosáhneš velkých změn. Zkus se tedy na Vánoce chovat zodpovědně, a hlavně štědře k přírodě, když už víš, jak na to. A pokud se ti to nepodaří letos, příští rok budeš mít šanci znovu.

Domů
Sdílet
Diskuse