Vysmáté fotky pod stromečkem, pohoda, štěstí a klid. Taková je iluze Vánoc, která na nás z reklam a sociálních sítí křičí poslední dny ze všech stran. Je super, když se to tak povede, ale pro mnoho z nás znamenají Vánoce také stres nebo smutek.
A protože věříme, že sharing is caring, zeptali jsme se na Instagramu, co na Vánocích přijde nejtěžší vám. Zdá se, že Vánoce jsou asi pro polovinu z nás skutečně stresujícím obdobím. Co nás na nich tedy tak stresuje?
Finance
„Vánoce jsou super a jejich slavení taky. Jako student a sportovec mě ale před nimi stresuje nákup dárků,“ napsal nám jeden z vás. Mnoho lidí, a to včetně Gen Z si na dárky půjčuje.
Myšlenky typu „velké utrácení je nezbytnost a nedá se obejít“ nebo „musím dát každému alespoň jeden větší a dva menší dárky, jinak mě nebudou mít rádi“ ale považuje například investorka Eva Kellerman z účtu Investování pro holky za nebezpečné. „Je mi líto, že se z Vánoc stala komerční záležitost, kdy každý počítá každou korunu. Většina lidí není schopná se radovat, že jsme zdraví a máme rodinu,“ míní naše sledující Míša.
Rodina
Jenže co s tím, když ta zmiňovaná rodina zdrojem vánočního štěstí, vděku a pohody tak úplně není? Právě odpověď, že nejnáročnější je právě čas s příbuzenstvem, totiž byla ta suverénně nejčastější, kterou jste nám psali. „Nevídáme se často, jsem černá ovce,“ napsala nám třeba Eliška. „Moje rodina si nikdy nebyla blízká a o Vánocích se to nijak nemění,“ svěřila se zase Tereza.
„Určitě to nejtěžší bude být s rodinou. Moje rodina si přes rok není moc blízká a přes Vánoce se to moc nemění. A i přes snahy vypadat, jakože si užíváme vánoční rodinnou pohodu, to moc nejde. Je mi dost proti srsti dělat, že je vše tak růžové, jen kvůli svátku,“ napsal*a nám další z vás anonymně.
Návštěvy, strojené emoce a vracení se do dob dětství a dospívání, které ne vždy byly snadné, dají zabrat. Smířit se s tím a nastavit si Vánoce tak, aby nám bylo dobře, trvá roky. Přidáváme alespoň pár tipů, které ti na návštěvách mohou pomoci.
1. Měj realistická očekávání. Když si vánoční návštěvy nebudeš dopředu malovat narůžovo a říkat si, že to třeba letos bude fajn, ale naopak si nastavíš realistická očekávání, lépe ti to pomůže se na situaci mentálně připravit.
2. Nastav si hranice. Máš právo říct, co je ti příjemné a co naopak ne. Můžeš třeba dopředu říct, jak dlouho se zdržíš, nebo navrhnout setkání tam, kde je ti to příjemnější, třeba na nějakém veřejném místě.
3. Meditace. Uzemnění a napojení se na tvůj vnitřní svět ti může pomoci se lépe ochránit před případnou toxicitou.
4. Mysli na sebe a na svou náladu. Před odjezdem si zvědom své pocity. Cítíš úzkost, stres? Zkusit můžeš různá dechová a jiná cvičení, která ti na návštěvě mohou pomoci mít své pocity více pod kontrolou.
5. Méně je více. Nemusíš strávit celé svátky se svou rodinou. Rozděl si volno tak, aby ti zbyl čas i na lidi a aktivity, které ti přinášejí radost a uvolnění.
6. Buď tichým pozorovatelem. Raději než se do rodinného chaosu zapojovat, zkus ho jakoby z dálky neutrálně pozorovat. Jako pozorovatel tak případně lépe odhadneš chvíli, kdy se věci začnou vyhrocovat, což ti umožní včas odejít.
7. Mindfulness. Zkus si procvičovat mindfulness. Soustředění se na pojídání cukroví nebo vědomé pití horkého punče ti mohou pomoci náročné chvíle zmírnit.
8. Upřednostňuj i sebe. Nezapomínej na self-care. Chodíš rád*a do sauny, fitka, zaběhat si? Nezapomeň své sebepečovací chvilky zařadit i o svátcích.
Škola, nákupy a úklid – jak všechno skloubit?
Pro studující má vánoční období ještě jednu nástrahu. „Největší problém Vánoc je, že jsou uprostřed zkouškového,“ poznamenala s hořce pobaveným smajlíkem Terka. A nebyla jediná. „Musím se začít učit na maturitu,“ svěřila se třeba Lucka.
Mnoho z vás zmiňovalo také úklid a celkový stres z toho, jaké dárky a kdy pořídit. Zaručený tip, jak v klidu zmanagovat všechny vánoční večírky, zkoušky a ještě u toho mít uklizenou domácnost, bohužel nemáme. Zkus ale stejně jako v případě rodiny myslet hlavně na sebe a zamyslet se, které z věcí jdou vypustit, nezapomínej na self-care a plánuj všechno v předstihu. Přikládáme taky pár tipů na to, jak učení udělat o Vánocích alespoň o trochu zvládnutelnější.
1. Sepiš si všechny návštěvy a večírky, kam chceš jít. Ideálně si je naházej do kalendáře nebo napiš na papír. Podle volných mezer si pak dopředu naplánuj časová okna, kdy se plánuješ učit. Přestože je učení hodně, je důležité nevynechat události, které ti přijdou důležité. FOMO a pocit izolace by mohly napáchat ještě více neplechy.
2. Udělej si realistický rozvrh. Myslet si, že všechno doženeš prvního ledna dvanáctihodinovou studijní session, by se ti mohlo vymstít. Místo toho se doporučuje si studium naplánovat na kratší úseky.
3. Prioritizuj lednové povinnosti. Nepřeháněj to a uč se prioritně na věci, které tě čekají v prvních lednových dnech či týdnech.
4. Studijní místo. Vyhraď si doma jedno místo, kde se učíš. Snaž se vyvarovat laptopu třeba u velkého jídelního stolu, kde se podává i večeře. Pokud to jinak nejde, zkus alespoň požádat ostatní, aby tě v čase vyhrazeném na studiu příliš nerušili.
5. Udělej si čas na odpočinek. Tenhle tip opakujeme i z předešlé sekce, ale považujeme ho za důležitý. Nezapomeň na své kámošstvo, pohádky, sport, čtení nebo zkrátka cokoliv, co ti přináší radost a uvolnění.
6. Keep it simple. Vánoční svátky jsou také od toho, abychom trošku dobili baterky. Jasně, zkouškám po Vánocích se nevyhneš, ale neklaď na sebe tlak, že se zboří svět a vyletíš ze školy, když se nebudeš učit deset hodin denně. Přestřelená očekávání způsobí mnohdy ještě více stresu než škola samotná. Nezapomínej na svůj well-being, protože když ti bude dobře, motivace a učení ti nakonec půjde lépe.
Držíme ti palce, abys všechno v klidu zvládl*a. „Důležité je se z toho nezbláznit,“ shrnula to za nás sledující Laura. A my nemůžeme než souhlasit. Tak šťastné, veselé a nezblázněné!