Letos jsme bohužel opět viděli příliš mnoho slabých nebo vyloženě špatných filmů a seriálů. Co nás zklamalo nejvíc?
Vždycky je těžké „kydat hnůj“ na umělecká díla, za kterými stojí desítky nebo dokonce stovky oddaných lidí, kteří se snaží vytvořit něco skvělého. Nikdo přece nechce strávit měsíce svého života vytvářením propadáku. Ale někdy to bohužel nevyjde. Při sledování filmu si pak diváci mohou myslet, že každý normální člověk přece musel poznat, že film měl svůj úděl propadáku vepsaný už ve scénáři. Takových jsme letos viděli mnoho, příliš mnoho. Shrnuli jsme je do tohoto článku, ať se jim aspoň ty můžeš vyhnout.
Některé filmy a seriály v tomto seznamu jsou „jen“ průměrné nebo podprůměrné, takže nic, co by tě nutně urazilo. Některé jsou vyloženě špatné a další jsou vlastně vcelku fajn, ale všichni od nich měli tak obrovská očekávání, že se nutně dostaly mezi největší letošní zklamání.
1. Letošní seriály od Marvelu
Agatha: Za vším schovaná a Echo
Agatha byla poměrně nudné zklamání s natahovaným koncem, ale alespoň si diváci přišli na parádní kostýmy, obsazení a pěkné kouzelnické scény. Jinak toho ale seriál moc nenabídl a připadalo mi, že vznikl jen proto, že se postava Agáty stala nesmírně populární v seriálu WandaVision.
V případě Echa však můžeme mluvit o naprosto zbytečném seriálu. Nejlepší na něm byla krátká pasáž, ve které se objevil Daredevil Charlieho Coxe. Zastoupení neslyšících je sice pěkné, ale s tímto světem se daly udělat zajímavější věci. Příběh seriálu často nedává smysl, akční scény jsou jen lehce nadprůměrné a hlavní události všech šesti dílů by se vešly do jedné nebo dvou epizod.
2. Lovec Kraven
Zůstaneme u komiksu. Sony Pictures se letos definitivně zapsalo do historie Hollywoodu jako studio zodpovědné za největší trapas při budování propojeného filmového světa. Jediný dobrý film, který z něj vzešel, byl Venom, a ani ten není žádné mistrovské dílo. Následovali Morbius, Madame Web a nyní Kraven.
Kravena hraje skvělý Aaron-Taylor Johnson (Bullet Train, Kick-Ass), který je asi jedinou povedenou rolí ve snímku. Režisér J. C. Chandor občas natočil pěknou akci, která však byla často nepřehledná a její hlavní devizou byl rating R, díky němuž mohly být akční scény brutální a krvavé. Vizuální triky byly horší než ve Spielbergově 30 let starém Jurském parku, ostatní herci byli příšerní a příběh jako by vymýšlely děti ze základní školy.
3. Borderlands
Jak se producentům tohoto katastrofálně špatného akčního sci-fi podařilo nalákat do hlavní role oscarovou Cate Blanchett? To jí opravdu nabídli jen pořádný balík peněz? Pětapadesátiletá diva si ve filmu zahrála mladou lovkyni pokladů a vedle ní se objevili Kevin Hart (Scary Movie), Jamie Lee Curtis (Halloween) a Jack Black (Škola ro(c)ku, nové Jumanji).
Sci-fi odehrávající se na jiné planetě režíroval Eli Roth (série Hostel) podle slavné videohry. Tvůrcům se však vůbec nepodařilo napodobit kvality hry a zdá se, že film vznikl pouze za účelem rychlého výdělku v době boomu úspěšných hollywoodských adaptací videoherních příběhů (Fallout, The Last of Us, Arcane, Uncharted). Borderlands však jejich úspěch nezopakovaly, měly totiž naprosto nesmyslný příběh, otravné postavy a dětinský humor.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Dočíst článek
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 173114 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH.
Jak to funguje?Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.:
Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
, Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
nebo PPV kód na Oktagon 65
Zobrazit všechny (9)
4. Madame Web
Tady nefunguje téměř nic. Chaotický, klišé scénář vyústil v nezajímavý příběh plný logických děr. Emocionální nebo napínavé scény tu vůbec nefungují, postavy se chovají naprosto nerealisticky a záporák (dodnes asi nikdo neví, o co mu šlo a jaký měl motiv) je příšerný ve všech směrech. Dokonce ho oblékli do obleku podobného Spider-Manovu, jen aby film alespoň někoho zaujal (a to v něm hrála Sydney Sweeney).
5. Joker 2
Když bylo ohlášeno pokračování Jokera, asi nikoho by nenapadlo, že se nepovede. Že je sequel muzikál, vůbec nevadí. Problém je v tom, že muzikálová čísla jsou zapomenutelná, nezajímavá a pouze ozdobená krásnými kulisami. Jako by existovala jen proto, aby film okořenila. Protože celé je to tak trochu remake jedničky. Režisér a scenárista Todd Phillips vlastně recykloval několik příběhových motivů a Jokerovu osobnost z prvního dílu. Ve druhém filmu se nedostal dostatečně hluboko do mysli Arthura/Jokera a diváci se o něm nedozvěděli nic nového.
Závěrečný zvrat je sice fajn, ale po dvou hodinách nudy už tomuto filmu nemohlo nic pomoci. Harley Quinn v podání Lady Gaga zůstala nevyužitou postavou a tvůrci skoro rezignují na popis sociálních problémů v příběhu. Tím se z něj vytratila zajímavost, ale i kontroverze. Zklamáním je i absence nových postav a vlastně téměř čehokoliv nového.
6. Argylle: Tajný agent
Matthew Vaughn režíroval takové trháky jako Hvězdný prach, X-Men: První třída, tři díly Kingsmana a Kick-Ass. Po jednom blockbusteru za druhým však následoval nemastný, neslaný Argylle. Hlavní postavou je spisovatelka špionážních příběhů Elly Conway (Bryce Dallas Howardová, která se do role krajně nehodila). Ta zjistí, že její knihy jsou skutečné a popisují reálný špionážní svět.
Vaughnovy filmy se vždy pyšnily jedinečnou estetikou, originálními akčními sekvencemi a hravou režií, která dokáže oživit i na papíře obyčejné scény. Tady bohužel režisér neudrží tenkou hranici mezi chladným vkusem a kýčem. Z průměru nevybočili ani herci, ani vizuální efekty, ani soundtrack.
7. Vrána
Remaky se občas povedou, ale většinou by se měly zcela ignorovat. To je případ legendárního filmu Vrána z roku 1994, při jehož natáčení tragicky zahynul hlavní herec Brandon Lee (syn Bruce Leeho). Tvůrci nové verze změnili pointu příběhu i emocionální pilíře vyprávění a více se zaměřili na násilnou akci. Remake postrádal atmosféru jedničky, propracovanější postavy a rychlejší tempo.
8. Megamysl vs. The Doom Syndicate
Slyšíš o tom, že veleúspěšný Megamysl z roku 2010 se letos dočkal pokračování, úplně poprvé? Nejsi sám*sama. Tvůrci druhý díl vypustili přímo do streamovací služby Peacock a snížili jeho rozpočet, takže vypadá hůř než originál starý 14 let.
Špatná kvalita animace, odfláknutá práce s postavami, které nemají v příběhu co dělat, nebo kompletní výměna hlasů postav vedly k tomu, že Megamysl 2 získal jeden z nejhorších ratingů tohoto roku (na ČSFD je to 21 procent). Nejlepší bude, když všichni na tento nezdařený pokus zapomeneme a raději se podíváme na jedničku.
9. V letu
Divili bychom se, kdyby měl Kevin Hart ve své filmografii něco, čemu bychom dali 8/10 nebo vyšší hodnocení (tedy kromě Scary Movie). Je to sympaťák a jeho vtipy máme rádi, ale jeho filmy jsou obvykle plytké, neoriginální jednohubky. V letu je však horší. Film od Netflixu zbavil Harta humoru a představil ho jako seriózního agenta/špióna, který dá dohromady skupinu lidí, s nimiž musí vyloupit letadlo za letu.
Příběh a scény jsou klišovité a několik nápadů už použili jiní tvůrci v podobně laděných filmech – a lépe. Režisér F. Gary Gray po dvou skvělých filmech (Straight Outta Compton, Ctihodný občan) natočil pokaždé horší a horší film (Rychle a zběsile 8 -> Muži v černém: Globální hrozba -> V letu). Definice toho, když se řekne mdlý, špatně natočený neoriginální akčňák podle receptu od Netflixu.
10. True Detective: Night Country
Už dlouho se nestalo, aby nás seriál takové kvality zklamal tak ošklivou sérií. Oproti neuvěřitelně nudné a nezajímavé čtvrté sérii působí ta druhá jako mistrovské dílo. Hlavní postavy, detektivy na severní polokouli, kde je téměř neustále tma a noc, ztvárňují skvělá Jodie Foster a naprosto průměrná Kali Reis. Druhá jmenovaná byla do té doby boxerkou. Proč tedy dostala hlavní roli v jednom z nejprestižnějších seriálů HBO, zůstane asi vždy záhadou.
Night Country původně do světa True Detective nepatřila. HBO seriál od neznámé tvůrkyně Issy López přiřadila k sérii zřejmě v naději, že si najde více diváků. Změna tvůrců je ale patrná v atmosféře nebo na nedotažené mysteriózní zápletce, která na konci stejně rychle vyšumí. Seriál také táhne dolů jeho délka. Atraktivní část příběhu by se dala shrnout do dvou hodin a zbytek je v podstatě balast, který musíme přetrpět.
Bonus: Rebel Moon: Druhá část – Jizvonoška
Jednička byla tak strašný a vyloženě ošklivý film, že jsme se na dvojku pro jistotu ani nedívali. Pokračování se však podařilo nasbírat ještě slabší hodnocení než prvnímu dílu (u kritiků na RT si drží nepěkných 16 procent), takže ho pro výstrahu radši zmiňujeme.