Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Co když si moji blízcí po smrti přečtou mé soukromé zprávy? Je to vůbec možné? To jsou otázky, které mi před několika dny rušily spánek.
Přemýšlíš někdy nad tím, co tu po tobě zůstane, až jednoho dne zemřeš? Pokud ne, ani to nedělej. Já jsem se totiž nad tím zamyslela a proud myšlenek v hlavě jsem dlouho nedokázala zastavit. Velký strach mi způsobovala například otázka: Co když moji rodiče získají přístup k mým soukromým zprávám a zjistí, jaká vlastně jsem?
Všechna moje tajemství a osobní konverzace by najednou byla veřejná. A je vůbec něco takového možné? Existuje nějaké opatření, které by zamezilo cizím lidem dostat se do neaktivního účtu? A po jaké době profil z platformy zmizí, pokud vůbec?
Každá platforma má svá vlastní pravidla, podle kterých postupuje v případě, že člověk zemře. V tomto článku se budeme zabývat pravidly na TikToku, Instagramu a Facebooku.
Na Refresheru ti každý den přinášíme zajímavý obsah. Pokud se ti naše tvorba líbí a chceš podpořit redakci, staň se i ty členem klubu Refresher+. Získáš tak neomezený přístup k prémiovému obsahu a dalším benefitům.
Smrt může nahlásit kdokoliv
Ačkoli dnes považujeme Facebook více za platformu oblíbenou mileniály, ve skutečnosti se na něm nachází i mnoho babyboomerů či profilů generace Z. Má pravděpodobně nejširší záběr lidí ze zmíněných aplikací, a proto začínáme právě jím.
Meta, společnost provozující Facebook, má jasně stanovená pravidla pro správu účtů zesnulých osob. Po úmrtí uživatele mohou jeho blízcí požádat o memorializaci (vzpomínkový účet) nebo o odstranění účtu.
Tak, jak kdysi naši prarodiče po smrti blízké osoby ukládali fotky do alba nebo různé výtvory, kresby a sešity, tak si dnes může současná generace vytvořit digitální vzpomínku na zesnulého prostřednictvím Facebooku.
Právě memorializovaný účet slouží k uchování digitální památky zesnulého. To znamená, že tam rodina může ponechat fotky a příspěvky zesnulého, aby se k nim kdykoli mohli vrátit a vzpomínat. V závislosti na nastavení soukromí profilu mohou provádět i změny na časové ose.
Vzor pamětního účtu na Facebooku. Po smrti ho může, ale nemusí spravovat člověk, kterého si zesnulá osoba před smrtí na Facebooku vybrala. Zdroj: Meta
Takový účet má u jména označení „Vzpomínáme“ a jeho obsah zůstává viditelný pro přátele zesnulého, avšak nikdo se do něj už nemůže přihlásit. A jak se dá takový účet vytvořit?
Přidej se do klubu Refresher+ již od 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Co se dá s účtem udělat kromě vytvoření vzpomínkového profilu.
Jaké možnosti má správce vzpomínkového účtu a k čemu má přístup.
Jak si můžeš vybrat, kdo bude tvůj profil spravovat po smrti.
Jaké podmínky má Instagram a v čem je TikTok komplikovanější.
V první řadě musíš navštívit centrum pomoci Facebooku a nahlásit úmrtí osoby. Zajímalo mě, zda může úmrtí nahlásit kdokoliv, nebo jen nejbližší rodina zesnulého. Odpověď mě překvapila – nahlásit takový účet totiž může kdokoliv.
Potřebuješ k tomu však dokumenty, bez kterých to nepůjde, a to jsou úmrtní list nebo nekrolog. Důležité je, aby byly dokumenty o úmrtí ověřitelné a aby je dotyčný předložil ve správné formě. Navíc, pokud nejsi přímý*á příbuzný*á zesnulé osoby, musíš doložit i důvod žádosti a potvrdit svou identitu.
Účet zmizí, ale přátelé společné zprávy stále uvidí
Existuje i další možnost, co udělat s profilem, pokud člověk zemře. Účet se dá trvale odstranit. Zmizí všechno, včetně příspěvků a fotografií, a profil už nikdo nedokáže najít podle původního jména.
Avšak, je tu háček – ke společným zprávám se budou stále moct dostat lidé, kteří si se zesnulým kdysi psali, protože historie zpráv není uložená v účtu. To znamená, že přátelé mohou mít i po odstranění účtu přístup ke všemu, co si kdysi s dotyčnou osobou psali.
Co musíš Facebooku dodat, abys mohl*a něčí účet po smrti trvale smazat? Nejrychlejší cestou je fotografie dokumentu o úmrtí. Dále můžeš dodat plnou moc nebo rodný list, v případě, že byl zesnulý nezletilý. V případě, že měl napsanou závěť, nebo máš jiný dokument o správě dědictví, i tyto dokumenty jsou relevantní.
Na Instagramu, který s Facebookem patří do skupiny Meta, je postup velmi podobný a i zde se můžeš rozhodnout mezi smazáním účtu a memorializací. Při podávání žádosti musíš také předložit dokumenty, které potvrzují tvůj vztah k zesnulé osobě i její úmrtí.
Problém může nastat v případě, že informace v dokumentech neodpovídají těm na účtu zesnulého. Takže pokud na svém profilu nemáš pravdivé informace o sobě, raději si je změň, ulehčíš tak práci svým blízkým, pokud by se ti něco stalo.
Na vzpomínkovém účtu se stejně jako u jména zobrazí nápis „Vzpomínáme“ a nikdo už nemá možnost spravovat příspěvky zesnulého. To znamená, že se nic nedá udělat s poslanými fotkami, videi, komentáři, soukromými nastaveními ani sledujícími.
A zda se někdo dostane k soukromým zprávám po tvé smrti? Ne. Účet mohou blízcí pouze nahlásit jako vzpomínkový nebo ho úplně zrušit. Přihlašovací údaje však nezískají, protože je to v rozporu s pravidly společnosti.
V případě, že chceš, aby byl tvůj profil i po smrti aktivní, můžeš si vybrat blízkou osobu, která se o něj postará. Takový člověk bude mít omezený přístup například k tvým předchozím soukromým zprávám, nemůže vytvářet nové příspěvky, měnit nastavení ochrany soukromí, či přidávat a odstraňovat přátele.
Také nemá přístup k heslům ani možnost přihlásit se do účtu, protože zůstává zablokovaný. Zároveň však na tvém účtu může provést drobné změny, jako například aktualizovat profil, odpovědět na nové zprávy od uživatelstva nebo změnit profilovou fotku.
Vzor zprávy pro osobu, která může po smrti spravovat účet. Zdroj: Facebook
TikTok nabízí pouze jednu možnost
Na rozdíl od Facebooku a Instagramu, TikTok nenabízí možnost memorializace účtů zesnulých osob. Jedinou dostupnou možností je tedy požádat o jeho odstranění. I tento krok je však mnohem více komplikovaný než u aplikací Meta.
TikTok totiž neuvádí konkrétní pokyny pro odstranění účtu v případě, že někdo zemře. Nejjednodušším řešením je tedy kontaktovat TikTok podporu prostřednictvím aplikace nebo oficiální webové stránky. Podobně jako u předchozích platforem budeš muset doložit důkazy o úmrtí osoby a o vztahu k ní.
Co se má stát s tvými sítěmi, můžeš například zmínit i v závěti, kterou je možné sepsat několika způsoby. Notářská komora České republiky však uvádí, že nejbezpečnější formou je sepsání závěti notářem, což oproti jiným formám „dává jistotu, že závěť bude mít ty důsledky, které pořizovatel zamýšlel a pozůstalost bude skutečně podle jeho vůle projednána“.
Občanský zákoník rozlišuje tyto typy závěti:
závěť holografickou, tj. napsanou vlastní rukou zůstavitele,
závěť alografickou, tj. sepsanou jinak než vlastní rukou zůstavitele (nutnost dvou svědků),
závěť ve formě notářského zápisu,
závěť s úlevami, která je určena osobám, které se kvůli nějaké události nacházejí v situaci, kdy jsou v ohrožení života.
Originál závěti sepsané notářem zůstane vždy uložen u notáře a údaj, že závěť byla sepsána, notář zapisuje do elektronické Evidence právních jednání pro případ smrti vedené Notářskou komorou České republiky. Pokud tedy plánuješ závěť sepsat, klidně tam zahrň i to, co se má stát s tvým Instagramem, až tu nebudeš.