Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Řešení epidemie obezity nebo hubnutí s mnoha riziky? V článku se dozvíš všechny nejdůležitější informace o stále populárnějším léku Mounjaro.
Léky na hubnutí jsou na vzestupu. Internetem se šíří videa lidí ze zahraničí, kterým se po letech neúspěšného snažení konečně podařilo dosáhnout vysněné postavy. Známý přípravek Ozempic je primárně určen k léčbě cukrovky 2. typu a obezity 2. a 3. stupně. Lidé jej získávají neoficiální cestou a bez lékařského předpisu.
Alternativou však může být léčba přípravkem Mounjaro, který je u nás dostupný na lékařský předpis od minulého roku. Léčbu tímto lékem nabízí i různé kliniky, například estetická klinika IEM SPA v Bratislavě a Klinika Envy v Praze. Jejich zástupci Refresheru vysvětlili, jak ošetření probíhá, kteří pacienti o něj mají zájem a jaké výsledky u pacientů zaznamenali. Zajímali jsme se také o rozdíly ve srovnání s Ozempicem a o cenu ošetření.
O možných vedlejších účincích a rizicích spojených s užíváním léku a o tom, na co by si pacienti měli dát pozor, hovořila s Refresherem obezitoložka Adela Benešová z Biomedicínského centra Slovenské akademie věd.
V tomto článku se dočteš:
Jak vypadá celý proces léčby hubnutí.
Kolik stojí měsíc léčby a od čeho se cena odvíjí.
Jaké nežádoucí účinky se mohou při léčbě vyskytnout.
S jakou kritikou se léčba obezity těmito látkami setkává a co na to říkají lékaři klinik, které ji nabízejí.
„Klienti, kteří nejčastěji vyhledávají léčbu Mounjaro, jsou většinou lidé s nadváhou, kteří se pokoušeli zhubnout pomocí různých diet a cvičení a nepodařilo se jim dosáhnout úbytku váhy nebo si váhu udržet, a proto hledají jiné možnosti, které by jim pomohly dosáhnout vysněných výsledků,“ říká Petra Kováčiková z kliniky Envy.
Mounjaro je lék pro léčbu obezity a také pro kontrolu, snížení a udržení hmotnosti a tělesného tuku u dospělých. Obsahuje tirzepatid, který aktivuje receptory pro dva přirozeně se vyskytující hormony GIP a GLP-1, čímž snižuje chuť k jídlu a zvyšuje využití tuků.
Podle lékařky Marianny Prémus z kliniky IEM SPA přímo snižuje chuť na kalorická jídla, jako jsou sladkosti, sacharidy a tuky z rychlého občerstvení, a zároveň zvyšuje pocit sytosti a snižuje pocit hladu, čímž pomáhá snižovat hmotnost a udržovat ji. Odborníci se shodují, že jeho použití má smysl pouze v případě, že pacient upraví svůj jídelníček a začne se více hýbat.
Podle lékařky Petry Kováčikové z pražské kliniky Envy je dalším pozitivním účinkem léku zlepšení kardiometabolických rizikových faktorů, včetně krevního tlaku, obvodu pasu, HDL a LDL cholesterolu.
Adela Benešová ze Slovenské akademie věd dále vysvětluje, že možnosti léčby obezity moderními metodami v EU zahrnují tři léky: liraglutid (Saxenda), semaglutid (Wegovy a Ozempic) a tirzepatid (Mounjaro). Tyto léky mohou vést k výraznému úbytku hmotnosti.
Jakoukoli léčbu lékem jako Mounjaro je třeba konzultovat s lékařem. A to vyšetřením celkového zdravotního stavu, podle kterého lékař určí, zda je pacient pro léčbu přípravkem vhodný. Vstupní vyšetření v IEM SPA zahrnuje výpočet BMI (indexu tělesné hmotnosti), vyšetření krve a důkladný rozbor anamnézy. Po stanovení cílů hubnutí lékař určí léčebný plán a určí dávku přípravku podle individuálních potřeb pacienta.
Vstupní vyšetření na klinice Envy vypadá podobně, ale doplní ho o vyšetření přístrojem InBody, který poskytuje informace o množství tuku v těle a dalších parametrech. Podle potřeby také otestují potravinové intolerance.
Individuální léčebný plán trvá minimálně čtyři týdny. Během léčby lékař*ka pacienta* pacientku sleduje a upravuje dávkování podle jeho*její reakce na léčbu, aby bylo dosaženo co nejlepšího výsledku. Měsíc terapie zahrnuje čtyři konzultace, krevní testy a podávání přípravku Mounjaro jednou týdně v ambulanci.
Zdroj: Free Malaysia Today
Na začátku léčby je podle lékařů nutné pít hodně tekutin, jíst menší porce jídla a vyhýbat se tučným jídlům. Důležité je také udržovat fyzickou aktivitu a zaměřit se na stravu s větším množstvím bílkovin, aby se zabránilo ztrátě svalové hmoty.
„Nejlepší je, když se Mounjaro podává každý týden ve stejný den – ale pokud není jiná možnost a pacient jede na dovolenou nebo má na ten den jiné plány, můžeme dávku bez větších komplikací posunout až o tři dny,“ říká Kováčiková z pražské kliniky Envy.
Na léčbu je třeba si připravit deseti tisíce
Cena léčby závisí na velikosti dávky. V IEM SPA začíná na 390 eurech za měsíc (asi 9 800 korun). Na Klinice Envy je prvním krokem vstupní konzultace za 150 eur (asi 3 700 korun), zatímco cena jedné týdenní aplikace začíná na 125 eurech (3 100 korun). Pacienti by měli počítat s celkovou investicí v řádu desítek tisíc, a to bez ohledu na výběr kliniky.
Léčba, kterou provádí lékař*ka, je určena pacientům*pacientkám s obezitou, tedy s BMI nad 30 kg/m², případně nadváhou (BMI nad 27 kg/m²) a alespoň jednou přidruženou diagnózou, jako je vysoký krevní tlak, spánková apnoe, vysoká hladina cholesterolu nebo porucha metabolismu krevních lipidů.
Odborníci se však rozcházejí v jednom bodě. Zatímco Marianna Prémus z IEM SPA doporučuje léčbu pacientům s prediabetem, u kterých je hladina cukru v krvi zvýšená, ale ne natolik, aby bylo možné diagnostikovat cukrovku, Petra Kováčiková z kliniky Envy se odvolává na příbalový leták, kde se uvádí, že přípravek Mounjaro by neměli užívat pacienti s diabetem 1. typu, a doporučuje jej pacientům s diabetem 2. typu.
Lékaři jej však jednoznačně nedoporučují pacientům s alergií na některou z jeho složek, těhotným a kojícím ženám a dětem do 12 let. U dětí ve věku 12 až 18 let rozhoduje o léčbě pediatr.
„Těhotným ženám a ženám ve fertilním věku, které nepoužívají antikoncepci, doporučujeme léčbu nezahajovat. Lék by měl být podáván s opatrností u pacientů s těžkými poruchami funkce jater a ledvin a u pacientů s anamnézou zánětu slinivky břišní,“ vysvětluje Marianna Prémus, lékařka z kliniky IEM SPA.
Specialistka na obezitu Adéla Penesová z kliniky SPA je ještě ostražitější. „Všichni by měli být opatrní, jedná se o léky. Lékař o tom musí vědět a rozhodnout. Zvláště opatrně, pokud má někdo anamnézu, tedy prodělal onemocnění, která se týkají žlučových cest, jako je cholelitiáza (kámen ve žlučníku a žlučových cestách) a akutní cholecystitida (zánět žlučníku), ale také akutní zánět slinivky břišní. Velkou pozornost je třeba věnovat pacientům s pokročilým nádorovým onemocněním,“ uvedla.
Zdroj: Pexels/Andres Ayrton
Rozdíl mezi Mounjarem a Ozempicem
Mounjaro (tirzepatid) a Ozempic (semaglutid) jsou léky, které ovlivňují hormony a pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi a snižovat chuť k jídlu. Semaglutid napodobuje hormon GLP-1, který je pro tyto procesy důležitý. Tirzepatid, nazývaný také twincretin, napodobuje dva hormony, GLP-1 a GIP. To může vysvětlovat, proč Mounjaro působí silněji.
Oba léky působí v trávicím traktu, kde regulují vstřebávání živin a podporují uvolňování inzulinu ze slinivky břišní. Důležitý je také jejich účinek na mozek, konkrétně na hypotalamus, kde se nacházejí centra zodpovědná za pocit hladu a sytosti. Kromě snížení fyziologického hladu (například když je žaludek prázdný) ovlivňují oba léky také hédonický hlad – touhu jíst, která nesouvisí s potřebou živin, ale spíše s emocionálním požitkem z jídla.
Mounjaro je první a jediný lék, který působí na receptory GIP a GLP-1 a je schválen pro regulaci hmotnosti. Tyto receptory se nacházejí v různých částech těla, včetně oblastí mozku, které kontrolují chuť k jídlu. Receptory GIP jsou přítomny také v tukové tkáni, kde pomáhají řídit ukládání tuků. GLP-1 reguluje vyprazdňování žaludku a pocit sytosti v mozku.
Lékařka Petra Kovačíkova z Envy Clinic vysvětluje, že „Mounjaro má méně nežádoucích účinků, jako je hypoglykémie, únava, žaludeční nevolnost apod. Pokud se vyskytnou, ve většině případů rychle odezní nebo zcela vymizí. Tento lék jako první a jediný aktivuje nejen receptory GLP-1 (které ovlivňují centrum sytosti v mozku a vyprazdňování žaludku), ale také receptory GIP, které se nacházejí také v tukové tkáni, čímž se zvyšuje jeho účinnost. "
Zdroj: RuNews24/se svolením
Úbytek hmotnosti až o 22 procent je možný
Při nízkokalorické dietě a zvýšené fyzické aktivitě může přípravek Mounjaro způsobit v závislosti na dávce průměrný úbytek hmotnosti o 16 až 22,5 procenta. Srovnatelný lék dosahuje za stejných podmínek úbytku hmotnosti pouze 9 procent.
Podle Adély Penesové je možné při zdravém životním stylu zhubnout v průměru 5 procent tělesné hmotnosti, u léků jako liraglutid je to 5 až 6, u semaglutidu v průměru asi 10 a u tirzepatidu 22,5 procenta.
„Klíčová je změna životního stylu. Princip spočívá v tom, že pacient prostě nemůže jíst tolik, kolik by chtěl. Je však nezbytné, aby cvičil a byl fyzicky aktivní, jinak by mohl ztratit i svalovou hmotu, což je nežádoucí a škodlivé,“ upozorňuje odbornice.
Lékaři, jejichž pacienti podstupují léčbu přípravkem Mounjaro, hovoří o několika pozitivních účincích. „V IEM SPA zahajujeme léčbu Monjuarem od září 2024 a doposud jsme u našich pacientů nezaznamenali žádné vedlejší účinky. Výsledkem našich klientů je nižší váha, zlepšení zdravotního stavu a změna životního stylu, což pozitivně ovlivňuje i jejich psychiku,“ říká Prémus z IEM SPA.
Pacienti podstupující léčbu na Envy Clinic zhubnou v průměru přibližně 1,5 kg týdně. „Díky pravidelným kontrolám a instruktážím a dodržování stanoveného režimu mají moji pacienti minimální úbytek svalové hmoty. Vždy je povzbuzuji k dodržování režimu, doporučuji jim vést si potravinový deník a sledovat příjem v kalorických tabulkách. Na každé schůzce pak přezkoumáme jejich jídelníček a probereme množství přijatých živin,“ vysvětluje Petra Kováčiková z Envy Clinic.
Lékaři z IEM SPA i Envy Clinic se setkávají s kritikou, která souvisí především s názorem, že hubnutí pomocí léků mnozí považují za snadnou cestu, která neřeší základní otázky životního stylu, jako je strava a pohyb.
„Na naší klinice se tomu snažíme předejít tím, že ke klientovi přistupujeme komplexně, podporujeme ho ve zdravém životním stylu, doporučujeme mu jídelníček a pravidelná měření InBody a krevní testy, kde je snadno vidět, zda pacient dodržuje naše doporučení. Pokud ne, může se do celého procesu zapojit výživový poradce, který navrhne přesný dietní plán na míru potřebám klienta,“ odpovídá Petra Kováčiková z Envy Clinic.
„Dnes je obrovským celosvětovým trendem longevity (dlouhověkost) a do tohoto trendu částečně spadá i léčba Mounjaro. Lidé si stále více uvědomují, že je důležité žít zdravě a udržovat své tělo v dobré kondici. Naším cílem je naučit klienty zdravému životnímu stylu tak, aby i po vysazení této léčby pokračovali ve zdravém životním stylu a udrželi si tak požadovanou váhu, zdraví, vitalitu a tím i psychickou pohodu,“ dodává Marianna Prémus z IEM SPA.
Nežádoucí účinky, které je třeba mít na paměti
Adéla Penesová z IEM SPA pro Refresher vysvětlila, na jaké možné nežádoucí účinky by měli pacienti myslet, když se rozhodnou podstoupit léčbu.
Podle odbornice jsou nežádoucí účinky při léčbě Mounjarem nejčastěji gastrointestinální (ze strany trávicího traktu), jako je nevolnost (nucení na zvracení), zvracení, průjem a bolesti břicha. Tyto účinky jsou obvykle mírné až středně závažné a časem se zmírňují, jak si tělo na léčbu zvyká. Mezi další komplikace patří problémy se žlučovými cestami, jako je cholelitiáza (kámen ve žlučníku a žlučových cestách) a akutní cholecystitida (zánět žlučníku), a také akutní zánět slinivky břišní.
Inkretinové náhražky zvyšují sekreci inzulínu a snižují sekreci glukagonu, což může snižovat hladinu cukru v krvi a zvyšovat riziko hypoglykémie, zejména v kombinaci s léky snižujícími hladinu glukózy, jako je inzulín nebo sulfonylureové léky. Může také dojít ke zvýšení srdeční frekvence, jehož mechanismus není zcela jasný.
Stejně jako u jiných léků jsou možné alergické reakce, které se mohou pohybovat od mírné kožní vyrážky až po závažnější reakce, jako je anafylaxe. Reakce v místě vpichu jsou podle Adély Penesové vzácné, obvykle mírné a samy odezní.