Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
Tento článek je sponzorovaný obsah společnosti Česká spořitelna.
dnes 9. května 2025 v 12:30
Čas čtení 4:15
Sponzorovaný obsah

Češi vyrábí 3D tiskárny pro SpaceX i NASA. „Máme tu několik funkčních obleků Iron Mana nebo Thorovo kladivo“

Češi vyrábí 3D tiskárny pro SpaceX i NASA. „Máme tu několik funkčních obleků Iron Mana nebo Thorovo kladivo“
Zdroj: Unsplash / Kyle Smith
TECH 3D TISK MODERNÍ TECHNOLOGIE
Uložit Uložené

Věděl*a jsi, že Češi patří ke světovým lídrům ve 3D tisku?

Představ si, že ráno vstaneš a rozhodneš se, že si na tiskárně vytiskneš snídani nebo dezert. Nope, nepopisujeme scénu ze sci-fi filmu.

Povídali jsme si se Štěpánem Feikem z české společnosti Prusa Research, která vyrábí 3D tiskárny pro firmy jako SpaceX, NASA, Tesla, Škoda Auto nebo Volkswagen, ale i pro domácí použití, takže si ji „za pár tisíc korun“ můžeš pořídit i ty. Probrali jsme, kam směřuje budoucnost 3D tisku i kolik stojí provoz takové klasické domácí 3D tiskárny.

Co se dá vytisknout na 3D tiskárně? Téměř všechno

Máme tu třeba několik plně funkčních obleků Iron Mana v životní velikosti. Nebo Thorovo kladivo Mjölnir – dokonce s podpisem Chrise Hemswortha! Pokud byste chtěli vidět něco opravdu velkého, tak třeba v pražské ZOO můžete narazit na lebku Triceratopse v původní velikosti. Tu jsme celou vytiskli a sestavili my,“ začíná vyprávění Štěpán Feik. 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Prusa3D by Josef Prusa (@josefprusa)

Hranice a možnosti 3D tisku se neustále posouvají, ať už po stránce rychlosti, kvality nebo materiálů. „Neustále se objevují nové typy s různými vlastnostmi – pružné, extrémně pevné, vodivé, odolné vůči vysokým teplotám. To otevírá dveře k dalším aplikacím, kde 3D tisk může nahradit tradiční výrobní postupy,“ vysvětluje Štěpán Feik. 

V současnosti se 3D tisk využívá například v molekulární kuchyni nebo cukrářství pro vytváření složitých tvarů, které by se ručně dělaly jen těžko. „Viděl jsem úžasné věci, třeba miniaturní čokoládové konstrukce nebo různé gelové dezerty,“ doplňuje Štěpán Feik.

Rozvíjí se také oblast biotisku, tisknout se dají například jednodušší tkáně nebo struktury, které slouží jako „lešení“ pro růst buněk. Tisk komplexních, plně funkčních orgánů, jako jsou játra nebo srdce, které by se daly transplantovat do lidského těla, je ale podle Feika stále hudbou relativně vzdálené budoucnosti. „Je tam obrovské množství výzev – od samotného materiálu přes zajištění cévního zásobení až po dlouhodobou funkčnost a integraci v těle. Jsem optimista a věřím, že se to jednou podaří, ale nemyslím si, že si v příštích pár letech budeme běžně tisknout nové orgány,“ říká.

V medicíně se 3D tisk aktivně využívá také pro tisk modelů orgánů, na kterých si chirurgové mohou naplánovat složitou operaci. „Po vytištění se model ponoří do teplé vody, materiál změkne a získá vlastnosti velmi podobné reálné tkáni,“ popisuje Štěpán Feik.

3D tiskárna
Zdroj: Unsplash / Jakub Żerdzicki

Takové pokroky jsou jasným důkazem, že je 3D tisk oborem budoucnosti, a proto i jedním z oborů, které si Česká spořitelna vybrala pro svou roadshow k oslavám 200 let na trhu. Na roadshow se představí i další vědecko-technické obory a projekty, ve kterých jsou Češi světovými lídry, například z oblasti vesmírných technologií, nanotechnologií, umělé inteligence nebo gamingu. Budeš moci nahlédnout, jaké inovace vznikají v jednotlivých českých regionech a možná tě překvapí, v jakých dalších oborech jsme průkopníky. Program je plný inspirativních přednášek s odborníky i známými osobnostmi jako je Kovy. Vstup je ve všech městech zdarma, tak koukni, kdy se koná v tom tvém, a vyraz se dozvědět něco nového nejen o tom, co Češi dokázali, a ještě dokážou na poli 3D tisku.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený silnější budoucnost (@silnejsi_budoucnost)

více o roadshow

Co se na 3D tiskárně vytisknout nedá?

Láska! Ale teď vážně – technologicky se ty hranice neustále posouvají. Co se týče materiálů, velikosti, rychlosti, přesnosti – tam všude jdeme dopředu. Reálně jsme a budeme omezeni hlavně naší představivostí a tím, co dokážeme navrhnout a vymyslet,“ předpovídá Štěpán Feik.

U našich nejběžnějších FFF tiskáren (ty, co taví plastovou strunu), jsme primárně omezeni materiály, které se dají roztavit a zase ztuhnout v požadovaném tvaru a mají vhodné mechanické vlastnosti pro průchod tiskárnou. S trochou úprav a know-how ale můžete experimentovat i s hodně exotickými věcmi. My jsme třeba na upravené verzi naší tiskárny tiskli i z materiálu, který má simulovat měsíční kámen (regolit)Dále jsme vyvinuli filament s příměsí wolframu, který stíní radiačnímu záření. Úspěšně se využívá v kosmickém průmyslu nebo v CERNu a má velký potenciál pomoci ve zdravotnictví,“ popisuje.   

pikachu, pokemon, 3D tisk, figurka
Zdroj: Unsplash / Quan Jing

Kde 3D tisk naráží na opravdové limity, je tisk zbraní. Na internetu jsou dohledatelné modely a „návody“, jak si vytisknout funkční zbraň, Štěpán Feik však před takovým počínáním varuje. „Je potřeba říct několik věcí: zaprvé, výroba zbraní bez patřičného povolení je ve většině zemí světa – včetně Česka – nelegální, bez ohledu na způsob výroby. Zadruhé, spolehlivost a bezpečnost takto vyrobených zbraní, zejména z běžně dostupných plastů, je velmi diskutabilní a často jsou nebezpečné spíš pro samotného střelce. Upřímně, z tohoto pohledu seženete daleko vhodnější a potenciálně bezpečnější součástky v kdejakém železářství.“

Proč si domů pořídit 3D tiskárnu a kolik stojí provoz?

Podle mě se 3D tiskárna domů vyplatí hlavně tomu, koho baví tvořit, vyrábět, zlepšovat věci kolem sebe nebo prostě jen experimentovat. Můžete si vytisknout specifický držák, který vám přesně pasuje do dlaně, opravit prasklý plastový díl u spotřebiče, který byste jinak těžko sháněli, vytvořit originální dárek na míru nebo třeba doplňky na míru pro svoje koníčky,“ říká Štěpán Feik. 3D tisk už podle něj není jen pro zaryté kutily a nadšence, které baví objevovat nové technologie, ale díky jednoduchému ovládání může s 3D tiskárnou pracovat v podstatě každý. 

🧾 Co všechno k tisknutí na 3D tiskárně potřebuješ?

  • 3D tiskárnu
  • Filament (materiál, ze kterého se tiskne, např. PLA nebo PETG)
  • Slicer software (např. PrusaSlicer)

🖨️ Jak to probíhá?

  • Příprava modelu – buď si stáhneš hotový ze specializovaného webu, nebo si ho navrhneš v programu (např. Tinkercard).
  • Pomocí slicer software nastavíš parametry tisku a vygeneruješ soubor s instrukcemi pro tiskárnu.
  • Připravíš tiskárnu, nahraješ do ní vygenerovaný kód a vložíš filament.
  • Vytiskneš předmět a poté ho necháš vychladnout.

Co se týká ekonomického hlediska, podle Feika se 3D tiskárna vyplatí ve chvíli, kdy si díky ní člověk vyrobí něco, co by si jinak musel draze koupit, nebo se to nedá sehnat. Hlavním spotřebním materiálem je filament, jehož cena se liší v závislosti na materiálu a výrobci. „Pro běžné domácí použití si většinou vystačíte se základními materiály jako PLA nebo PETG. Kilová cívka takového materiálu se dá pořídit od zhruba 300 Kč až po řekněme 1000 Kč,“ upřesňuje. Spotřeba elektřiny prý není nijak dramatická. „Při tisku si tiskárna bere ze zásuvky řádově asi tolik jako rozsvícená žárovka, záleží na fázi tisku (nahřívání vs. samotný tisk).

Kdybych to měl hodně zjednodušit, tak věřím, že se 3D tiskárna postupně stane běžnou součástí domácností a dílen. Už teď máme na Printables.com sekci Brands, kde velké značky jako Weber, Miele nebo Festo sdílejí oficiální modely náhradních dílů nebo příslušenství ke svým výrobkům. Představte si, že se vám něco rozbije, vy si jednoduše stáhnete oficiální 3D model od výrobce, vytisknete si ho a máte opraveno. To je nejen praktické, ale i skvělé z hlediska udržitelnosti,“ uzavírá Feik.

Domů
Sdílet
Diskuse