Magazín Forbes vydává každoročně aktualizovaný žebříček nejbohatších lidí z České republiky. Jsou mezi nimi podnikatelé s financemi, energetikou, dědicové impérií a samozřejmě jeden známý politik. Podívej se na letošní TOP 10 českých miliardářů.
10. Pavel Baudiš (54,5 miliard korun)
Desáté místo zaujímá softwarový inženýr Pavel Baudiš, který vyvinul známý český antivirový systém Avast. Tvorbě antivirů se věnuje již od roku 1988, dva roky po objevení prvního počítačového viru. Dále figuruje ve firmách Rohlík nebo Zásilkovna a s dalšími miliardáři znovuotevřel hotel Fairmont vedle Právnické fakulty.

9. Aleš Zavoral (56,4 miliard korun)
Spojením dvou písmen jména podnikatele z Českého Meziříčí se dostaneme k firmě, kterou založil již v roce 1998. Není to nic jiného než největší český e-shop Alza.cz. Právě za maskou zeleného mimozemšťana se skrývá muž, který se neukazuje na veřejnosti a nikdy neposkytl žádný rozhovor.
8. Jaromír Tesař (59,1 miliard korun)
Další v žebříčku, podnikatel v oblasti energetiky Jaromír Tesař, se stejně jako Zavoral straní médií. Jeho skupina Energo-Pro buduje energetické impérium, naposledy to byla hydroelektrárna v Brazílii za šest miliard korun.
7. Andrej Babiš (81 miliard korun)
Naopak Andrej Babiš je v médiích nepřehlédnutelný. Bývalý premiér, šéf hnutí ANO a majitel koncernu Agrofert je z tohoto žebříčku nejdéle na seznamu nejbohatších lidí světa. Jeho mediální viditelnost se v současné době bude v souvislosti s podzimními parlamentními volbami dost navyšovat a podle posledních průzkumů je jeho ANO favoritem na vítězství.

6. Radovan Vítek (120 miliard korun)
První, kdo překročil hranici sta miliard, je Radovan Vítek. Středoevropský realitní magnát je šéfem impéria CPIPG (Czech Property Investments Property Group) a po smrti Petra Kellnera v roce 2021 se stal nejbohatším Čechem. Vítek stejně jako Andrej Babiš figuroval v takzvaných Pandora Papers, dokumentech o skrytých přesunech kapitálu publikovaných Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů.
5. Pavel Tykač (180,2 miliard korun)
Tykač vydělal miliardy v energetice nejprve v Česku, ale nyní jeho zájmy leží všude po světě. Podíly má v těžařských firmách v Americe, v Austrálii v produkci uhličitanu draselného, elektrárny má ve Vietnamu nebo v Brazílii a v Africe ve firmách těžících nerosty. Aby toho nebylo málo, tak se v roce 2023 stal majitelem fotbalové Slavie.
4. Michal Strnad (230,5 miliard korun)
Michal Strnad je dědicem zbrojařské společnosti CS Group, se kterou se dostal mezi absolutní zbrojařskou špičku. Jen za poslední rok svůj majetek skoro zdvojnásobil. Do jeho skupiny patří firmy jako TATRA Trucks, firma ELTON vyrábějící hodinky PRIM nebo společnost EXCALIBUR ARMY.
3. Karel Komárek (262,5 miliard korun)
Třetí místo patří podnikateli v oblasti loterií a IT. Karel Komárek stojí například za nadnárodní společností Allwyn, která je od letošního roku sponzorem stáje McLaren ve Formuli 1 a mateřskou společností naší české Sazky.

2. Daniel Křetínský (284 mld. Kč)
Křetínský má tolik podnikatelských zájmů, že se to nedá pořádně shrnout. Jeho primární firmou je energetická holdingová společnost EPH, se kterou chce do roku 2030 zcela opustit uhlí, a mediální dům Czech News Center. Mimo to je například spoluvlastníkem pražské fotbalové Sparty, West Hamu United nebo třeba britské pošty Royal Mail.
1. Renáta Kellnerová a rodina (378 miliard korun)
Dědička impéria PPF se na první místo dostala po tragické smrti svého manžela Petra při pádu vrtulníku na Aljašce v USA. Celkové jmění je v současné době rozdělené i mezi dcery, do žebříčku Forbesu se ale umístili dohromady na jedno místo. Společnost PPF v současné době obchoduje s financemi, telekomunikacemi a realitami. Mezi její dceřiné společnosti patří třeba AirBank, Home Credit, O2 nebo ŠKODA TRANSPORTATION vyrábějící tramvaje v Plzni.