Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
včera 7. května 2025 v 11:00
Čas čtení 8:57
Ondřej Jarůšek

Nová krev, velké nápady. Inspiruj se pěti úspěšnými světovými značkami, které založili mladí lidé

Nová krev, velké nápady. Inspiruj se pěti úspěšnými světovými značkami, které založili mladí lidé
Zdroj: Getty Images
TECH PODNIKÁNÍ
Uložit Uložené

Znáš příběhy světových značek, které založili mladí lidé? Podívej se, jak díky svým inovativním nápadům změnili svět.

Mladí lidé mění svět technologií a byznysu. Platilo to dříve a platí to i dnes. Podle aktuálních dat, o kterých informoval Forbes, tvoří generace mileniálů a Gen Z až 38 procent světové pracovní síly. Do roku 2030 se toto číslo má ještě zvýšit na 58 procent. Mladí do pracovního prostředí vnáší nové příležitosti, nová očekávání a nové vize.

Jejich význam na důležitých pozicích si uvědomují i některé velké společnosti. A za příkladem nemusíme chodit daleko. Například teprve nedávno představila Česká spořitelna tzv. Future Mindset Board –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ stínové představenstvo mladých. To je tvořeno šesti mladými lidmi, jejichž rolí bude vedle rozvoje strategie banky také „zvýšit na sociálních sítích zapojení dalších mladých lidí do širší diskuse nad růstem finančního zdraví a prosperity Česka“.

Doporučeno
Sarah projela na motorce severní Vietnam. Hned druhý den skončil člen posádky v nemocnici, co od takového zájezdu čekat? Sarah projela na motorce severní Vietnam. Hned druhý den skončil člen posádky v nemocnici, co od takového zájezdu čekat? 30. dubna 2025 v 7:00

Členům a členkám Future Mindset Boardu ještě nebylo 30 let, ale už za sebou mají působivé projekty a další velké ambice do budoucna. A právě velké vize, nápady a odvahu je uskutečnit měli i mladí lidé, kteří stáli za následujícími pěti světovými značkami. Podívej se na jejich příběhy.

Stala se nejmladší self-made miliardářkou světa

Whitney Wolfe Herd
Zdroj: Dia Dipasupil/Getty Images

Příběh Whitney Wolfe Herd patří ve světě byznysu k těm nejobdivuhodnějším. Mladá podnikatelka ze Salt Lake City je známá zejména díky své feministické seznamce Bumble, kterou založila v roce 2014, zájem o podnikání však projevila už dříve a svými aktivitami zároveň upozorňovala na důležité problémy ve světě a ve společnosti.

Během studií na univerzitě začala prodávat bambusové tašky, aby pomohla bojovat s následky ekologické katastrofy v Mexickém zálivu, který v té době zasáhl masivní únik ropy. Společně se známým stylistou Patrickem Aufdenkampem následně založila neziskovou organizaci Help Us Project, na jejíž úspěch následně navázali značkou oblečení Tender Heart, kterou se snažili zvýšit povědomí o problematice obchodu s lidmi.

Doporučeno
Kam na nejlepší sushi v Praze: „Základem jsou kvalitní suroviny,“ říká majitel Imperial Sushi Kam na nejlepší sushi v Praze: „Základem jsou kvalitní suroviny,“ říká majitel Imperial Sushi 24. dubna 2025 v 14:30

Krátce nato přišel v kariéře Whitney další ze zásadních okamžiků. Přidala se k týmu, který stál u zrodu Tinderu, populární dating aplikace, v roce 2014 však ze společnosti odešla a podala žalobu za podporování diskriminačního prostředí a sexuálního obtěžování. Ihned poté, ve svých 25 letech, se rozhodla založit vlastní seznamovací aplikaci – Bumble.

„Když jsem založila Bumble, chtěla jsem tím vyřešit problém, který jsem kolem sebe vídala. Psal se rok 2014, ale mnoho chytrých, úžasných žen v mém životě stále čekalo na to, až je někam pozve muž, až si od nich vezme číslo nebo jim napíše na seznamce,“ vysvětlila Whitney motivaci, proč se rozhodla rozjet vlastní dating appku.

Před jejím spuštěním však prožila opravdová muka. Poté, co promluvila o sexuálním obtěžování, které měla během svého působení v Tinderu prožít, ji začali neznámí lidé na internetu vyhrožovat smrtí a znásilněním. 

Doporučeno
„Prorazila jsem, protože jsem se nevzdala. Největší inspirací je pro mě Libuše Jarcovjáková,“ říká Marie Tomanová „Prorazila jsem, protože jsem se nevzdala. Největší inspirací je pro mě Libuše Jarcovjáková,“ říká Marie Tomanová 29. dubna 2025 v 7:00

„Byla jsem zlomená,“ řekla o tomto období. „Nekandidovala jsem na prezidentku, nechtěla jsem být v žádné reality show. Byla jsem prostě jen dívka, která odněkud odešla,“ řekla. Kvůli ohavným výhrůžkám si musela dokonce zrušil účet na Twitteru. Právě i toto trauma, které si v sobě dlouho nesla, v ní posílilo touhu vytvořit feministickou platformu, která nebude sloužit jen k seznamování, ale bude i bezpečným místem pro ženy.

Unikátnost aplikace Bumble spočívá v tom, že první krok v ní musí udělat žena a jen ona může zahájit konverzaci. To Bumble odlišovalo od jiných seznamovacích aplikací a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Unikátní seznamka se těšila rychlému růstu a už během prvního roku fungování aplikace zaznamenala 80 milionů matchů.

Whitney se pro mnohé mladé podnikatele a podnikatelky nejen v Americe stala inspirací. Forbes ji v letech 2017 a 2018 zařadil do svého výběru 30 Under 30, který představuje 30 pozoruhodných osobností z různých odvětví pod 30 let, a roce 2018 se také dostala do výběru 100 nejvlivnějších lidí podle magazínu Time.

Úspěch Whitney ale rostl dál. V únoru roku 2021 se stala nejmladší ženou, která se svou společností vstoupila ve Spojených státech na burzu. Její jmění se následně vyšplhalo do závratných výšin a ve 31 letech se stala nejmladší self-made miliardářkou na světě.

Během let se její aplikace dočkala celé řady vylepšení. Jednou z nich je například to, že pokud se někdo rozhodne po zahájení konverzace zaslat protějšku nahou fotku, appka ji automaticky rozmaže. Druhá strana si až pak může zvolit, zda chce fotku skutečně vidět. Seznamka Bumble je tedy oblíbená mimo jiné právě proto, že nabízí ženám bezpečné prostředí, kde se mohou seznamovat s jinými lidmi.

Mladí géniové a svět AI

Alexandr Wang
Zdroj: Taylor Hill/FilmMagic

Je mu teprve 28 let, možná neznáš jeho jméno, ale už hýbe celým technologickým světem. Alexandr Wang je spoluzakladatelem a výkonným ředitelem společnosti Scale AI, která se zabývá poskytováním dat pro trénink umělé inteligence a využívají ji i giganty ve světě byznysu od Uberu, OpenAI, Nvidie až třeba po Metu. Dobře si jeho jméno zapamatuj, protože o něm pravděpodobně ještě uslyšíš.

Alexandr už jako dítě vynikal v programování. Je synem fyzika a fyzičky, kteří přicestovali z Číny do Spojených států a pracovali pro Národní laboratoř Los Alamos v Novém Mexiku. Jako teenager začal pracovat pro populární web Quora, kde uživatelstvo může pokládat nejrůznější dotazy a propojovat se s dalšími lidmi.

Doporučeno
Letěli jsme na Star Wars Celebration do Tokia. Přečti si dojmy z největší fanouškovské akce roku Letěli jsme na Star Wars Celebration do Tokia. Přečti si dojmy z největší fanouškovské akce roku 29. dubna 2025 v 16:00

Právě během práce pro Quoru se Alexandr setkal s Lucy Guo, se kterou společně roku 2016 založili startup Scale AI, která brzy přilákala hned několik velkých investorů. Alexandr i Lucy se o dva roky později dostali do Forbes 30 Under 30. Od roku 2018 však vede Scale AI Alexandr sám. A říct, že se mu daří, je slabý výraz – v loňském roce byla totiž společnost oceněna na 14 miliard dolarů a nyní usiluje o ocenění až na 25 miliard dolarů.

Lucy po odchodu z technologického startupu založila platformu Passes, která měla konkurovat OnlyFans. Ve Scale AI si však prozíravě ponechala zhruba pětiprocentní podíl, který by měl nyní představovat asi 1,2 miliardy dolarů. To z 30leté Lucy Guo dělá aktuálně nejmladší self-made miliardářku světa a na pomyslném trůnu tak vystřídala Taylor Swift, která tento titul držela od konce roku 2023.

Platforma, která změnila svět hudby

daniel ek
Zdroj: Noam Galai/Getty Images

Platforma Spotify, která změnila způsob, jakým posloucháme hudbu, málem nikdy nevznikla. Její zakladatel, švédský programátor Daniel Ek, v roce 2006 prodal svoji reklamní společnost Advertigo za přibližně 1,25 milionu dolarů a rozhodl se odejít do důchodu. V tu dobu mu bylo teprve 23 let. Koupil si ferrari, chodil do nočních klubů, pil to nejdražší šampaňské. To si ale vybralo daň na jeho duševním zdraví. „Byl jsem naprosto v depresi,“ řekl o tomto období.

Doporučeno
Plánuješ prodávat online, nebo už máš e-shop? Tohle by tě mohlo zajímat Plánuješ prodávat online, nebo už máš e-shop? Tohle by tě mohlo zajímat 15. března 2025 v 14:30

Uvědomil si, že lidé kolem něj, kteří se tvářili jako přátelé, jej využívali kvůli penězům. „Stáli při mně, když se mi dařilo, ale pokud by se něco pokazilo, okamžitě by ode mě odešli,“ řekl. Odstěhoval se proto z velkého bytu do chaty na okraji Stockholmu nedaleko od svých rodičů. Přemýšlel nad tím, co bude dál. Nakonec spojil síly s byznysmenem Martinem Lorentzonem, který od něj předtím koupil zmíněnou reklamní společnost. A společně založili Spotify.

Platformu dnes celosvětově využívá skoro 700 milionů lidí, z nichž zhruba třetina si platí předplatné. Společnost také nedávno odhalila, že během prvního čtvrtletí roku 2025 činily její tržby 4,2 miliardy eur, což je meziroční nárůst o 15 procent. A očekává se, že druhé čtvrtletí přinese další růst.

Ne každý ale ví, že trvalo, než se společnost dostala do černých čísel. Kvůli vysokým částkám za licencování hudby byla firma dlouho ve ztrátě a v chodu jí pomáhaly peníze od investorů. Vedle toho navíc musela soupeřit s konkurenty jako iTunes nebo Amazon Music. Dnes však platforma platí za lídra na poli streamování hudby.

Zejména v kontextu vysokých tržeb však platforma také dlouhodobě čelí kritice za to, že velké množství umělců a umělkyň dostává za přehrání relativně nízké částky, zatímco někteří, kteří nevygenerují dost přehrání, nedostanou nic. Podle společnosti ale rostou právě i vyplácené částky a například v loňském roce platforma vyplatila hudebníkům a nahrávacím společnostem na tantiémách rekordních 10 miliard dolarů.

Doporučeno
Jak zvýšit zisky svého e-shopu? Zkuste prodej na marketplace Jak zvýšit zisky svého e-shopu? Zkuste prodej na marketplace 4. listopadu 2024 v 11:00

Pokud tě zajímá blíže zrod Spotify, doporučujeme zhlédnout dokumentární sérii The Playlist na Netflixu. V šesti dílech se tvůrci a tvůrkyně zaměřili na počátky platformy, překážky, kterým její zakladatelé čelili, ale také kontroverze, které se s ní pojí.

K milionům stačí jeden nápad

sara blakely
Zdroj: Cindy Ord/Getty Images

„Každý člověk má nápad za milion dolarů,“ prohlásila Sara Blakely. Zdaleka ne každý ale takový nápad zrealizuje. Sara byla výjimkou. V minulosti se živila domovním prodejem faxů, dnes je z ní však veleúspěšná podnikatelka, která už několik desítek let vede oděvní značku Spanx. Na začátku jejího úspěchu by přitom poměrně jednoduchý nápad.

Myšlenka, která jí změnila život, se jí v hlavě zrodila během horkých letních dnů, kdy během práce domovní prodejkyně na Floridě musela nosit punčochy, což jí nebylo v kombinaci s otevřenou obuví příjemné. Doma zároveň měla bílé kalhoty, které nechtěla nosit, protože v nich prosvítalo spodní prádlo. Jak ale sama říká, když se jednoho dne chystala na party, v hlavě se jí rozsvítila žárovka. Zjistila, že když z punčoch odstřihne spodní část, vytvoří tím střední cestu mezi spodním prádlem a punčochami. A milionový nápad byl na světě.

Doporučeno
Petr si všiml, že na závodech formule 1 nemají fanoušci kde spát. Postavil na tom byznys a z 10 tisíc udělal miliony Petr si všiml, že na závodech formule 1 nemají fanoušci kde spát. Postavil na tom byznys a z 10 tisíc udělal miliony 22. června 2024 v 8:30

„Vytvořila jsem první prototyp pro Spanx ne proto, že bych měla brilantní byznysový plán a hromadu zkušeností, ale prostě proto, že jsme doma měla bílé kalhoty a neměla nic, co bych si pod ně mohla vzít,“ popisuje Blakely. A se stejným problémem se potýkaly i jiné ženy. Uvědomila si tak, že její nový vynález může skrývat obrovský potenciál.

Saře bylo 27 let a vedle práce začala rozvíjet nápad na nový typ spodního prádla, který by pomohl ženám po celém světě. Měla na něj jen pět tisíc dolarů a žádné zkušenosti z podnikání. Několik společností, v jejichž čelech stáli muži, ji s jejím nápadem odmítlo, ona ale myšlence revolučního spodního prádla pro ženy věřila dál. A vyplatilo se.

Zlom přišel po jednání se zástupcem obchodního domu Neiman Marcus, kde se Sara převlékla v kabinkách do prototypu svého produktu, aby demonstrovala jeho elegantnost a užitečnost. Obchodní dům na nový typ spodního prádla kývl, značka Spanx, kterou Sara vedla ze svého bytu, se dostala do prodeje a brzy se přidaly i další obchodní domy. Ze Spanx se začal stávat nový fenomén, který si miliony žen zamilovaly. Mezi nimi byla i Oprah Winfrey, která značku v roce 2000 zařadila do svého seznamu nejoblíbenějších věcí.

Dnes je ze značky Spanx globální brand s hodnotou přes miliardu dolarů, který nabízí širokou škálu produktů v desítkách zemí. U jeho zrodu přitom stála samotná 27letá žena, která měla jeden nápad a věřila mu. Právě to je podle ní i klíčem k úspěchu – myslet jinak než ostatní, nebát se odmítnutí a věřit své myšlence.

Doporučeno
6 nápadů, v čem se vyplatí podnikat v roce 2024, když nemáš miliony do začátku 6 nápadů, v čem se vyplatí podnikat v roce 2024, když nemáš miliony do začátku 3. června 2024 v 12:00

„Jedním z největších zabijáků chytrého myšlení je nedostatek odvahy. Aby člověk mohl přemýšlet chytřeji, musí narušit status quo. Musí být ochotný říct si: Co když to jde dělat jinak? Není moc lidí, kteří mají dost odvahy na to říct to nahlas, natož to uskutečnit. Pokud jsi v korporátním prostředí nebo pracuješ ve start-upu, tak je zásadní tvůj mindsed. Nemůžeš se bát toho, co si o tobě ostatní pomyslí. Musíš mít velkou psychickou odolnost jít si za tím a nepřestat,“ radí Sara Blakely.

První bilionová firma na světě

Steve Jobs
Zdroj: Justin Sullivan/Getty Images

Z garáže do celého světa. Tak by se dal ve zkratce shrnout příběh společnosti Apple, která svými inovativními produkty zásadně změnila každodenní život milionů lidí a pro mnohé už je prakticky nemožné se bez nich obejít.

K osudovému setkání jejích spoluzakladatelů, Stava Jobse a Steva Wozniaka, došlo v roce 1971. V té době bylo Jobsovi teprve 16 let, Wozniakovi 21 let. Pojila je vášeň pro technologie a inovace. O pět let později pak v garáži Jobsových rodičů sestavili ještě s dalším společníkem Ronaldem Waynem první jednoduchý počítač, který posloužil jako základní stavební kámen pro budoucí produkty firmy.

„Myslím, že tohle je začátek něčeho opravdu velkého. Někdy je první krok ten netěžší – a my jsme to právě udělali,“ říkal Jobs. A něco velkého je opravdu čekalo. První generace počítačů přinesly rozjíždějící se firmě obrovský úspěch, který z mladých kamarádů udělal milionáře.

Doporučeno
Jak si rozjet startup? Inspiruj se mladými Slováky, kteří vytvořili aplikaci na plánování volného času Jak si rozjet startup? Inspiruj se mladými Slováky, kteří vytvořili aplikaci na plánování volného času 5. února 2024 v 16:41

V roce 1984 uvedl Apple na trh nový produkt, do kterého vkládal velké naděje – Macintosh. Reklamu k tomuto chytrému počítači s revolučním grafickým rozhraním dokonce natočil slavný režisér Ridley Scott, který se nechal inspirovat románem George Orwella 1984.

První Macintosh však nepřinesl kýžené výsledky a po neshodách uvnitř firmy se Jobs rozhodl (na čas) odejít. Do firmy se oficiálně vrátil v roce 1997 a s novým operačním systémem Mac OS X pomohl společnosti dostat se z problémů, ve kterých se zmítala.

Rok nato vyšel pak iMac, který šel na dračku. Nový model představoval začátek nové etapy Applu, který si postupně vydobyl pozici lídra ve světě technologií. Tuto pozici s následnými produkty včetně revolučního iPhonu ještě upevnila. A v růstu pokračuje až dodnes.

Jobs z čela společnosti kvůli zdravotním problémům odstoupil v srpnu roku 2011. Tou dobou se už několik let léčil s rakovinou slinivky. Zemřel o dva měsíce později ve svých 56 letech. Novým CEO se následně stal Tim Cook, který firmu dodnes vede a dovedl ji k rekordním ziskům. V roce 2018 se Apple stal vůbec první bilionovou společností na světě a o čtyři rok později první firmou, jejíž tržní hodnota vystoupila na tři biliony dolarů.

Doporučeno
Travis Scott slaví narozeniny a teasuje návrat JACKBOYS. Druhá deska by mohla dropnout už tento týden Travis Scott slaví narozeniny a teasuje návrat JACKBOYS. Druhá deska by mohla dropnout už tento týden 30. dubna 2025 v 12:35
Doporučeno
Jak funguje AI u dating aplikací? Umělá inteligence ti může pomoct najít lásku, má to ale i stinnou stránku Jak funguje AI u dating aplikací? Umělá inteligence ti může pomoct najít lásku, má to ale i stinnou stránku 23. dubna 2025 v 7:00
Doporučeno
Je otázka „proč sis nevzala podprsenku“ vtipná? Kulturní přežitek, myslí si české hudebnice Je otázka „proč sis nevzala podprsenku“ vtipná? Kulturní přežitek, myslí si české hudebnice 25. dubna 2025 v 7:00

Co si z jejich příběhů můžeš odnést?

  • Pokud máš nápad, kterému věříš, neboj se ho zrealizovat. A nenech se odradit
  • První krok bývá nejtěžší, ale zároveň je tím nejdůležitějším. Neboj se začít
  • Neporovnávej se s ostatními. Každý z nás vyniká v něčem jiném a životy dvou lidí nikdy nebudou stejné
  • Úspěch se málokdy zrodí přes noc. Je za ním spousta práce a je třeba vytrvat
  • Překážky jsou součástí cesty. Všichni lidé z uvedených příběhů čelili výzvám
  • Neboj se udělat chybu. Chyba není selhání, ale příležitost k ponaučení
  • A nezapomeň. Úspěch není omezen věkem a pro každého může úspěch znamenat něco jiného. Hlavní je, aby tě to, co děláš, naplňovalo a přinášelo radost
Domů
Sdílet
Diskuse