Jak můžou citlivé dotazy na tělo působit na ženy? A patří vůbec otázky jako „Proč sis nevzala podprsenku?“ do roku 2025? Zeptali jsme se několika mladých českých hudebnic.
Proti podobným otázkám se před pár dny vymezila tiktokerka Nonita, která se svěřila, že se s nimi kdysi setkala také. A byly pro ni velmi zraňující – slyšela je totiž ve chvíli, kdy nosila epitézu, vycpávku pro ženy, které z nějakého důvodu přišly o prso. Upozornila i na to, jaký dopad na dívčí sebevědomí můžou mít podobné narážky.
V poslední době zaznívaly mimo jiné i z úst porotců soutěže The Mag Wrap, která dává prostor mladým rapperům a rapperkám. Ženské soutěžící se v reakci na dotaz buď začaly smát, anebo odpověděly, že podprsenku mají. Často ale šlo vidět, že se necítí úplně komfortně.
Názory na sociálních sítích se různí. Vedle kritiky narazíme na komentáře, že „ty holky věděly, do čeho jdou“, protože Rytmus je „prostě takový a je to jeho humor“. Jak podobné situace vnímají ženy na české hudební scéně? Řekly nám, co by na podobné dotazy samy odpověděly, a podělily se o své zkušenosti se sexismem v české popkultuře.
Arleta
@arleta_berndorff, rapperka a vizuální umělkyně

„Myslím, že bych v momentě téhle konfrontace byla z toho zaskočena a nepodařila by se mi žádná správně striktní odpověď a pak by mě to děsně mrzelo. Protože v ten moment takovéhle konfrontace nemá každý člověk vyřídilku.
Kdybych ji měla, řekla bych mu něco jako: Proč se na to ptá? Jestli to nějak souvisí s konceptem soutěže a jestli to nějak ovlivní moji flow nebo jeho výsledné hodnocení. V případě, že ano, jak? A jestli si ji do příštího kola mám sundat nebo obléct (sarkasticky af, ofc).
Já se na to nedívám a nechápu, proč tam v porotě nesedí nějaká holka, která by se soutěžící případně mohla zastat. Urazilo by mě to, respektive spíš bych ztratila jakýkoliv respekt k tomu člověku, jakožto hodnotící autoritě. Lidé se mě na to taky občas zeptají, já taky nenosím podprdu, so free the nipple. Zeptat se ale v pořadu je tedy úroveň. Režie by také mohla něco říct, nebo to vystřihnout, pokud se to dá. Lame :).“
Karolína Beranová
@_karolinaberanova, písničkářka, režisérka

„Neurazila by mě, ale z pozice hudebního porotce mi taková otázka přijde nevhodná a zcela irelevantní. Odpověděla bych, že není důvod ji obhajovat ani vysvětlovat. Nikdo se mě na něco takového zatím nezeptal. Nepohybuji se v hudebním prostředí, kde by mě obklopovali sexisticky smýšlející lidé, ale často vnímám komentáře pod příspěvky českých hudebnic, které narážejí na jejich vzhled. To mi přijde nepatřičné.
Nemám pocit, že by to vycházelo od mých vrstevníků, spíš to vnímám u starší generace, která v tomto ohledu nedrží krok s dobou. Myslím, že v takových případech vůbec nejde o to se obhajovat nebo vysvětlovat, proč si někdo něco vzal nebo nevzal. Naopak – je důležité obrátit otázku zpět: Proč vůbec někoho zajímá něco, co nijak nesouvisí s hudbou nebo talentem? Tahle otázka není reflexí hudebního vkusu, ale kulturního přežitku.“
Princezna Víčko
@princezna_vicko, zpěvačka, producentka

„Otázka by mě sice (bohužel) nepřekvapila, ale rozhodně by mě naštvala a urazila. Nejspíš bych se ho na oplátku zeptala, jestli vidí bradavky poprvé? Pro mě je spíš výjimečné, když muži nekomentují moje „rtíčky“, „kolínka“, „copánky“, „sukýnku“ nebo prakticky cokoli, co jim přijde, že snad dělám kvůli nim a jejich potěšení — což tak není.
V divadle před představením se mi třeba stává, že se protahuju (před fyzickým výkonem) a muži/kolegové to komentují jako provokaci vůči nim, z čehož je mi na blití. K sexismu v hudbě se váže i notná a sytá dávka mansplainingu. Muži nám často mimo jiné radí, jak máme držet mikrofon, jak máme naladit svoje synťáky, jak máme vyslovovat slova vlastních písní. Vlastně nám prakticky na denní bázi vysvětlují, co máme dělat, jak máme vést svoje životy, potažmo jak se vůbec máme cítit.“
Athena Chlebová
@athenachlebova, rapperka a umělkyně

„Kdyby se mě někdo zeptal, proč nemám podprsenku, asi bych mu řekla, že blbě vidí, protože bych ji spíš měla. Nedávno se mě na to zeptal kámoš (když jsem ji měla) a urazilo mě to, takže určitě se ptát na spodní prádlo obecně je za mě nemístné. Na druhou stranu nejsem ani fanouškem nějakého lascivního projevu. Sexismus na hudební scéně jsem zatím pocítila jen od oplzlých zvukařů, ale jinak hudební bublina, ve které se pohybuji, je ke mně laskavá a slušná.“
Anna Vaverková
@anna.vaverkova_, písničkářka a producentka

„Myslím si, že to je naprosto nemístný komentář. Ze strany člověka, co žije devět let v Berlíně, je tohle pro mě hodně smutné sledovat. Mě by to urazilo určitě. Je to sexistický nechutný komentář, který nemá v dnešním světě co dělat. Nevím, co bych odpověděla, nejradši asi stejnou otázkou zpět, ale co bych reálně odpověděla v situaci, nevím.
V situaci, kde z tebe někdo udělá úplně malinkatého a v očividně diskriminačním prostředí je těžké manévrovat a zastat se sám sebe. Ideální by bylo, kdyby všechny ostatní strany v místnosti jasně projevily, že taková poznámka je no-go. Třeba jednou.
Se sexismem se potkávám, jo, ale jak jsem dlouho v zahraničí, kde je to podle mě malilinkato jiné, tak mám podle mě jiný pohled a snad i odstup. Dodat chci: free the nipple nebo ne, je to jedno – hlavně do toho nikomu nic není!“
Erika Rein
@erika__rein, R&B/popová zpěvačka

„Otázka totálne nevhodná a veľmi mimo kontext súťaže. Neviem, prečo je ženské telo stále témou, ktorú si niekto dovolí verejne komentovať. A áno, sexizmus v hudbe je realita, takže o to viac by sme si mali všímať aj takéto poznámky, ktoré ho ďalej normalizujú.“
Hellwana
@hell.wana, zpěvačka a rapperka

„Otázka by mě neurazila, ale protočila bych panenky. Rytmuse bych se zeptala, proč on nemá podprsenku, a nabídla mu tu svou – na obvod by mu byla těsnější, ale v košíčcích máme podobnou velikost.
Na takovou otázku se mě už ptali, ale od té doby, co dělám Muay Thai, už se neptají. Myslím, že se s tím setkávají všichni – bez ohledu na to, jestli jsou na scéně, nebo ne. Ten „wild thing“ je, že to, co zažíváš v hudbě, je jen mini verze toho, co se děje celkově v Česku. Ale jak se říká – vždycky může být hůř. Třeba bych mohla žít na Slovensku. A reminder – porodila tě žena.“