Kdo mě sleduje na sociálních sítích, tak asi ví, že miluju dobrodružství a hlavně vyhledávám všechny druhy adrenalinu.
Jenže z letadla jsem už skočila, létala jsem nad horami v Arménii a plavala se žraloky. Teď byly na bucket listu motorky.
A když motorky, tak ve vietnamských horách. Pro své nové dobrodružství jsem si vybrala Ha Giang Loop, kam pořádá výlety skupina lidí z adrenalinové cestovky LAYNO, která pochází z Opavy.
Ha Giang Loop je legendární okruh na severu Vietnamu, který láká cestovatele na dechberoucí výhledy na krajinu a jízdu dramatickými horskými průsmyky, zelenými údolími i tradičními vesnicemi. Motorku si můžeš půjčit buď sám*sama, nebo si domluvit takzvaného „easy ridera“ – což je přezdívka pro místního průvodce, který tě veze a ukáže ti ta nejkrásnější místa.

Meo Vac je oblast s neuvěřitelně strmými svahy bílých vápencových hor. V údolích pak najdeš tyrkysovou vodu.
Lung Cu neboli vlajková věž Vietnamu, a to doslova. Najdeš tu majestátní věž s velkou vlajkou.
Na cestu se vyráží nejčastěji z města Ha Giang, odkud se trasa vine přes známá místa jako Dong Van, Meo Vac, Lung Cu, což je severní „vlajkový“ bod Vietnamu, a zase zpátky. My jsme se rozhodli pro vlastní dobrodružství – na motorkách jsme ujeli přes 500 kilometrů!
Hned druhý den do nemocnice
Během několika dní jsme projeli nepopsatelně krásné hory, projížděli klikaté serpentiny, kde jsem se upřímně bála, jelikož kdybych sjela ze silnice, tak už mě asi jen tak někdo nenajde. Hned druhý den našeho dobrodružství bohužel přišla nepříjemná událost – naše kamarádka Maruška měla po asi sto kilometrech jízdy nehodu. Na klikaté silnici spadla z motorky a špatně dopadla na rameno. Ukázalo se, že si zlomila kost a místo pokračování na motorce ji bohužel čekal maraton po nemocnicích.
Naštěstí to ale všechno dobře dopadlo – dostala se do péče lékařů a mohla se dál zotavovat. Tahle zkušenost nám však připomněla, jak důležité je mít před podobnými cestami kvalitní pojištění (!). Ideální je nejen klasické cestovní pojištění, ale také připojištění speciálně na jízdu na motorce a případné úrazy. Pokud se vám něco stane, vždy se snažte dostat do soukromé nemocnice – ve Vietnamu jich je dost a úroveň péče je tam výrazně lepší než ve státních zařízeních.
Cesta na sever byla nepopsatelná, míjeli jsme nekonečné rýžové terasy a malé vesnice, kde se zastavil čas, a vždycky, když děti běžely za motorkami, jsme zastavili a dali jim něco malého, co jsme měli v batohu. Na vlastní oči jsme viděli Lung Cu Flag Tower – symbol vietnamské hrdosti, dechberoucí průsmyk Ma Pi Leng, jeden z nejikoničtějších úseků celé trasy, a spoustu dalších míst.
Teplotní skoky o 20 stupňů a víc
Dost mě ale překvapilo vietnamské počasí. Ano, dalo se čekat, že to v horách bude s počasím jako na horské dráze, ale nečekala jsem, že jeden den bude pět stupňů a budeme mrznout a další den teplota vyskočí na třicet a na motorce se mi budou pálit stehna.
Když na motorce prší, dají ti pláštěnku – mají to promyšlené, mají tu k dispozici jak kalhoty, tak mikinu s kapucí. Vypadali jsme příšerně, ale když leje jako z konve a ty máš jet dalších 100 kilometrů, upřímně jim pak za ty otřesné pláštěnky poděkuješ.
Každý večer jsme přespali v tradičních takzavých homestay ubytováních, kde jsme často spali klidně i ve 25 lidech pohromadě v jedné velké místnosti. Leželo se přímo na zemi na tenkých matracích, někdy pod moskytiérou, někdy bez ní. Podmínky byly různé – někdy bylo příjemné teplo, jindy jsme v noci skoro mrzli, protože některé homestaye měly místo pořádné střechy jen pár plechů nebo bambusové stěny.
Když byla zima, místní na to měli jednoduchý recept: nabídli nám skleničku domácí rýžovice (silného alkoholu vyrobeného z rýže) nebo kukuřičného alkoholu. Této tekuté dobrotě říkají „happy water“ – hahah, ale fakt jsi po tom happy, takže název sedí. Chuťově to bylo upřímně dost hrozné, ale během ledových večerů to přišlo víc než vhod a to člověka aspoň trochu zahřálo.

Jaký potřebuješ budget
Já jsem se vydala s cestovkou Layno, kteří mají tento zážitek v balíčku „Severní Vietnam“ a celé to vyšlo na 47 tisíc. V ceně jsme měli letenky tam i zpět z Prahy, ubytování na 15 nocí, transporty, jídlo na Ha Giang Loopu, půjčení motorky, pojištění i služby delegátů. Za ty peníze často lidi seženou jenom letenky do Vietnamu, takže za mě velká spokojenost.
Na místě už utratíš pár stovek, maximálně za nějaké vstupy a dobroty. Pro zajímavost pivo ve Vietnamu stojí asi deset korun, velká porce nudlí okolo padesáti a taková krabička cigaret je za dvacet. Jo a pokud chceš pořádnou masáž? Hodina tě vyjde třeba na 150 korun a ještě můžeš smlouvat. Lidovky.
Další termíny jsou vypsané na 18. října až 3. listopadu a nebo od začátku listopadu. Pro jednoho ze čtenářů a sledujících mám ale připravené překvapení: soutěž o místo na podzimním termínu.
Takže jestli chceš něco takového zažít, koukni na podmínky na mém Instagramu a rozhodně se do soutěže zapoj!