„Jmenuji se Tom Martens a potřebuji pomoc. Můj zeť se pohádal s mojí dcerou a já ho praštil do hlavy baseballovou pálkou. Není při vědomí a nevím, jestli dýchá…“ Takhle začíná dokument A Deadly American Marriage neboli Smrtící americké manželství.
Nový true crime dokument na Netflixu představuje příběh irského podnikatele a otce dvou malých dětí Jasona Corbetta. Ovdověl a po smrti své manželky si najal jako chůvu americkou au pair Molly Martens. Spolupráce začala snově – stěhování z Irska do Severní Karolíny, nový život, společný domov s dětmi Jackem a Sarah. Jenže to, co mělo zůstat na profesionální úrovni, přerostlo v milostný vztah.
Láska s vidinou štěstí „až do smrti“ se ale vyvinula v něco vyloženě brutálního. V noci 2. srpna 2015 byl Jason zavražděn. Za útokem stáli Molly a její otec Thomas, bývalý agent FBI, ale pozadí celé události zůstává dodnes obestřené nejistotou.
Zamiloval se do své au pair
Když v roce 2006 třicetiletý Jason Corbett přišel o manželku Margaret kvůli náhlému astmatickému záchvatu, zůstal sám se zlomeným srdcem a dvěma malými dětmi. Potřeboval pomoc, a tak si najal au pair – pětadvacetiletou Molly z Tennessee. Molly přijela do Irska v roce 2008, aby se starala o tříletého Jacka a roční Sarah. V té době sama procházela těžkým obdobím, protože přišla o dítě a potřebovala změnit prostředí. Rozhodla se proto odjet do zahraničí a začít znovu, starat se o děti a nechat za sebou vlastní bolest.

Mezi ní a Jasonem však brzy přeskočila jiskra, začali spolu žít, vzali se a dokonce se přestěhovali do Severní Karolíny, do domova Molly, kde si Jason našel novou práci. Molly nadále pečovala o děti, které si ji natolik oblíbily, že ji oslovovaly „mami“.

Rok 2015 však všechno změnil. V noci na 2. srpna byl v jejich domě slyšet křik a rány. Pak nastalo ticho… Později se rozezvonil telefon na tísňové lince. „Je celý od krve… možná jsem ho zabil,“ řekl do telefonu Tom Martens, otec Molly a bývalý agent FBI. Byl zrovna u své dcery na návštěvě a vyšetřovatelům tvrdil, že když uslyšel hluk z ložnice své dcery a jejího muže, okamžitě jí běžel na pomoc.
Co přesně se té noci stalo, dodnes nikdo neví jistě. Molly měla pro vyšetřovatele svou verzi: Jason byl dlouho násilnický a ve vztahu měli problémy. Oné noci se prý opil a agresivně ji napadl a její otec ji jenom bránil. Ona sama při incidentu sáhla po cihle, která ležela náhodou na nočním stolku. Udeřila Jasona do hlavy, zatímco její otec ho bil pálkou – to všechno prý v sebeobraně.
„Jedno z nejkrvavějších míst činu“
Jenže verze Molly má trhliny, které jsi možná už po jediném přečtení sám*sama zaznamenal*a. Cihla položená na nočním stolku? Molly to vysvětlila tak, že šlo o výtvarný projekt, prý se ji s dětmi následující den chystali pomalovat. Jenomže pitevní zpráva odhalila přímo desítky ran do hlavy. Krev byla po celém pokoji, všude na stěnách. Hlavní vyšetřovatelka tak usoudila, že šlo o chladnokrevné zabití.
Vyšetřovatelka případu zamířila na místo činu hned uprostřed noci, po onom zoufalém telefonátu Toma Martense z úvodu článku. Když přijela na místo činu, nevěřila svým očím – krev byla opravdu všude. Bylo jí tolik, že podle svých slov stála na „jednom z nejkrvavějších míst činu“, jaké kdy vůbec viděla. Na zemi leželo tělo muže s rozseklou hlavou. V dětském pokoji pak na policisty čekaly dvě malé osiřelé děti. Nejbližší člověk, kterého považovaly za matku, právě nejspíš zabil jejich tátu. Otázkou bylo proč…

Po smrti Jasona následovalo dlouhé a komplikované soudní řízení, které trvalo několik let a vyvolalo mnoho emocí na obou stranách Atlantiku. Podle rodiny a blízkých přátel Jason nikdy neprojevil násilnické sklony – právě naopak. Na druhou stranu, záznamy, které Molly tajně pořídila během jejich soužití v jedné domácnosti, dokumentují časté hádky a konflikty.
Molly při výslechu tvrdila, že Jason byl té osudné noci opilý. Pitva však přítomnost alkoholu v krvi neprokázala, zato odhalila, že Jason měl v sobě značné množství prášků na spaní.
Vyšetřovatelé hned po vraždě vyslechli kromě dalších svědků i Jasonovy malé děti. Ty na začátku tvrdily, že byl jejich otec často naštvaný a jejich nevlastní matku ponižoval a fyzicky napadal. Jenomže po čase začalo policistům na jejich výpovědích něco nesedět. Děti používaly zvláštní slova a formulace, které běžné děti v jejich věku neznají.
Když se děti po čase dostaly zpět do Irska k Jasonově rodině, začaly navíc vyprávět jinou verzi příběhu. „Říkali nám, co máme říkat. A my jsme je poslouchali,“ popisuje dnes dcera Sarah. Uvedla, že pro ni účast v dokumentu byla obtížná, ale považovala za důležité sdělit svou verzi událostí. Molly s dědečkem s ní a jejím bratrem manipulovali, aby děti tvrdily, že jejich otec nevlastní matku napadal. A děti jim to vlastně nakonec samy uvěřily.
Po vraždě dostala Molly zákaz styku s dětmi, který ji hluboce zasáhl. Děti, které kdysi říkaly téhle ženě „mami“, s ní dnes nechtějí mít nic společného. Berou ji jako vražedkyni svého otce a jsou přesvědčeny, že je v dětství zmanipulovala, aby jí pomohly vraždu ospravedlnit.

Soudní proces a rozsudek
V roce 2017 byli Molly Martens i její otec odsouzeni za vraždu druhého stupně a dostali trest odnětí svobody na 20 až 25 let. Oba stále tvrdili, že jednali v sebeobraně. Nicméně, soudní porota jejich verzi neuvěřila a shledala je vinnými.
Podle vyšetřovatelů i Jasonovy rodiny chtěla Molly plnou kontrolu nad dětmi a majetkem. Jason se prý začal zajímat o návrat do Irska, protože v manželství nebyl spokojený. Chtěl opustit svůj americký život a děti si vzít s sebou. To by pro Molly znamenalo obrovskou ztrátu. Podle prokuratury proto se svým otcem naplánovala, jak Jasona odstranit, aby tomu zabránila.
O tři roky později však odvolací soud v Severní Karolíně rozsudek o vině Molly a Toma Martensových zrušil kvůli procesním chybám, zejména kvůli některým sporným důkazům. Aby se vyhnuli novému soudnímu procesu, přijali v roce 2023 oba dohodu o vině a trestu a přiznali se k zabití Jasona. V červnu 2024 pak byli propuštěni na svobodu.
Dusivá atmosféra a otázky
V květnu 2025 měl premiéru true crime A Deadly American Marriage na Netflixu, kde se okamžitě dostal mezi nejsledovanější pořady. Režisérky Jessica Burgess a Jenny Popplewell v něm představily různé pohledy na případ, včetně rozhovorů s Molly, Thomasem, Jackem, Sarah a dalšími klíčovými osobami. Film zkoumá složitost vztahů, otázky týkající se domácího násilí a spravedlnosti.
Kromě fotek z ložnice ale nečekej žádný krvák. Spíš tě zasáhne dusivá, tichá atmosféra. Soudní záběry, výpovědi dětí, telefonáty z vězení, staré domácí záznamy – to vše ti přiblíží, co Jasonova rodina prožívá už deset let. A dost možná tě napadne, že ti někdo celou dobu lže do očí. Jak to doopravdy bylo, si musíš udělat obrázek sám*sama. Tenhle dokument ti dá dost prostoru rozjet vlastní detektivní skills.