Nenechám se ovlivňovat hudebními preferencemi přátel. Pokud chci jít, jdu a jako bonus si najdu nové.
Na koncerty jsem sice začala chodit až později (když mi bylo asi 20 let), ale vždycky jsem šla sama. Jsem členkou generace, kterou covid zasáhl právě v době, kdy jsem už teoreticky mohla jít na koncert, aniž by měla moje matka výhrady spojené s věkem. Jelikož však kulturní akce, na kterých se schází velké množství lidí, nebylo možné realizovat, k užívání si živé hudby jsem se dostala až o pár měsíců či dokonce let později.
Můj první koncert se konal 24. března 2022 v ASAF Live v Amsterdamu, kde vystupoval britský rapper Dave. Naštěstí, moje kamarádka v té době bydlela v Amsterdamu, takže jsem měla kde přespat zdarma a zároveň mě měl kdo doprovodit tam i zpět.
Příprava na koncert
Před koncertem jsem zjišťovala, jestli je v hale také balkon, a pokud ano, zda na něj mám přístup. Pro někoho, kdo často mívá úzkosti z davů lidí, mi balkon přišel jako jediná vhodná volba.
Můj stres je o to menší, čím více jsem připravená. Vždy si s sebou beru tašku, do které se mi vejdou základní věci a láhev vody. Nesmí mi chybět peněženka, klíče, mobil, kapesníky a špunty do uší, pokud by byla hudba příliš hlasitá. Věci do šatny dávám jen zřídka. Pokud je to možné, obléknu se tak, abych si mohla věci nechat u sebe, nebo si je jednoduše přehodím přes tašku, abych se vyhnula dlouhým frontám v šatně.
Další nezbytností je nabitý mobilní telefon. Ať už jde o prokázání se vstupenkou při vstupu nebo o platbu na baru, telefon je vždy výhodou. Kromě toho je v případě nouze klíčový – ať už na zalarmování blízkých, nebo kontaktování policie.
Navázat konverzaci je snadné
Ačkoliv jsem se této nové zkušenosti nejprve bála, strach ze mě velmi rychle opadl, když jsem si uvědomila, že všichni jsme tam přišli se stejným záměrem – užít si koncert interpreta, kterého máme rádi. S tímto nastavením jsem pak začala sama chodit na každý další koncert.
Na prvním koncertu jsem si hned při čekání ve frontě našla skupinku dívek. Jen jsem se jich zeptala, jestli bych se k nim mohla přidat, když tu jsem sama – s nadšením odpověděly, že jasně – a byly jsme spolu celý večer. Zpívaly jsme spolu a po vystoupení, jelikož obvykle na koncertech moc nenatáčím, jsem je poprosila o videa, která si natočily. S radostí se se mnou o ně podělily.
Díky tomu, že se nacházíš v davu lidí, kteří s tebou mají na 100 procent alespoň jednu věc společnou – lásku k hudbě a interpretovi – je navázat konverzaci většinou snadné. Lidé kolem mě na koncertech mluví o tom, co očekávají, ptají se kamarádů, kdy přesně umělec vystoupí, nebo které skladby by si rádi poslechli.
Tím, že jste tak blízko u sebe, je prakticky nemožné neslyšet cizí konverzaci. Pokud znáš odpověď na nějakou otázku, nebo máš co doplnit k rozhovoru, který se týká koncertu nebo hudby, klidně se přihlas – určitě jim to nebude vadit.
Alkohol a obezřetnost
Osobně alkohol nepiju, ale určitě se už i tobě stalo, že jsi na koncertě viděl*a lidi, kteří to s alkoholem přehnali. Pokud jsi na akci sám*sama, je důležité si dávat pozor na to, kolik toho vypiješ.
Královič na to taktéž upozorňuje: „Nepřeháněj to s alkoholem. Hlavně když jsi sám*sama – nemá na tebe kdo dávat pozor a můžeš se snáze stát obětí nevhodného nebo kriminálního chování.“
Dávat si pozor na svůj nápoj je stejně důležité. Je třeba si hlídat sklenici od chvíle, kdy sis drink objednal*a, a po celou dobu zůstat obezřetný*á. Martin dodává, že ve střední Evropě neevidují případy, kdy by člen personálu někomu něco nasypal do nápoje – ale od okamžiku, kdy se ti sklenice dostane do rukou, je už její bezpečnost jen na tobě.
Navigace davem
Najít si skupinku je pro dívky určitě prospěšné i z hlediska bezpečnosti. Ale pokud nikomu neřekneš nebo si nenajdeš někoho, s kým budeš tento zážitek sdílet, je dobré se alespoň rozhlédnout a všímat si, kdo je v tvém okolí.
Kromě rozhlížení se, abys zjistil*a, kdo je kolem tebe, je dobré si v předstihu prohlédnout i to, kde se nacházejí toalety, kde se dá koupit voda či jiné nápoje a odkud se dá nejlépe vyjít ven, pokud bys to potřeboval*a. Samozřejmě, pokud se necítíš dobře v davu a chceš změnit místo, určitě se neboj přesunout na pohodlnější místo.
Záchytné body ve velkém davu jsou něco, co by si měl každý návštěvník koncertu po příchodu zmapovat. Martin Královič upozorňuje, že lidé mají tendenci odcházet tím samým vchodem, kterým přišli – jednoduše proto, že ho znají. Ale často existuje v sále mnohem více možností na odchod.
Tyto alternativní únikové východy běžně organizátoři otevírají buď v případě pohotovosti, nebo při velkém počtu lidí. Je proto výhodou vědět, že i na tvé straně mohou být dveře, kterými se dá vyjít – pokud jsou přístupné. Díky tomu se můžeš vyhnout velkému davu a bezpečně opustit prostor.
Kde se postavit?
Na posledním koncertě jsem si našla opravdu dobré místo – byla jsem v centru dění a perfektně jsem viděla na celé pódium. Ale protože jsem den předtím zkoušela rozchodit nové boty, moje nohy ještě stále nebyly úplně fit.
A i když jsem si na koncert obula ty, které jsou obvykle pohodlné, nepomohlo to. Asi půl hodiny před koncem jsem se musela přesunout ke stěně, kde bylo minimum lidí, zout se a užívat si atmosféru dál – tentokrát bez bolesti. Těch pár sekund, co jsem se prodírala davem, za to určitě stálo.
Hlavně nemysli na to, že bys někoho rušil*a tím, že se v davu posouváš. Dělají to všichni – a často i mnohem bezohledněji.
Noční cestování
Po skončení koncertu pro mě obvykle přijede máma. Většinou se o mě bojí – jít sama nocí v hlavním městě není vždy bezpečné, takže jí úplně rozumím. Pokud se ani ty necítíš komfortně cestovat v noci autobusem nebo dokonce vlakem, určitě bych doporučila objednat si taxi, případně poprosit někoho blízkého, aby pro tebe přijel.
Martin mi také řekl, že je určitě lepší objednávat si taxi přes aplikaci. Historie tvé cesty je v takovém případě zaznamenána a řidič není anonymní. I když cestuješ sám*a taxíkem, je stále důležité dát vědět rodičům nebo kamarádům, že jsi na cestě domů. Ideální je, pokud s někým, komu důvěřuješ, sdílíš svou aktuální polohu.
Ačkoliv může být náročné pohybovat se v neznámých prostorech a být obklopen*a neznámými lidmi, klíčové je být připravený*á a otevřený*á novým zážitkům a poznávání nových lidí. Nezapomeň, že tyto momenty ti už nikdo nikdy nevezme.