Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Např.:
Lístok ZDARMA na linke Bratislava – Viedeň/Schwechat
, 15 % zľava na nákup výživových doplnkov VOXBERG
nebo 30-dňová výzva s ChatGPT od Jazykového mentoringu ZDARMA
Nedávno se na Instagramu objevil příspěvek, který tvrdil, že nejlepší doba pro menstruaci jsou právě prázdniny. Tedy doba, kdy jsou tělo i mysl uvolněné, odpočaté a mají prostor lépe zvládnout vše, co menstruace přináší.
Komentáře žen však byly většinou nesouhlasné. Menstruace je utrpení, kterým si rozhodně nechtějí kazit dovolené, psaly. Pochopitelně. Koneckonců mnohé z nás nemají učebnicový příklad menstruace. Na vině může být řada faktorů a zdravotních problémů. Ať tak či onak, shodneme se na tom, že si těch pár dní v roce chceme všichni užít naplno.
Když se menstruace dostaví právě v době prázdnin, některé ženy zkoušejí babské rady, aby ji oddálily nebo trochu zmírnily. Jiné se spoléhají na léky, které jim pomáhají regulovat cyklus. Jsou ale i takové, které to prostě vydrží a snaží se užít si svátky naplno i přes nepříjemné pocity.
Anketa:
Máš zkušenosti se zpožděním menstruace kvůli letní dovolené?
Ano, užívala jsem léky.
Vyzkoušela jsem babské rady.
Ne, jen jsem to vydržela.
Menstruace na dovolené pro mě není problém.
Neměla jsem potřebu se tím zabývat.
Ano, užívala jsem léky.
25 %
Vyzkoušela jsem babské rady.
75 %
Ne, jen jsem to vydržela.
0 %
Menstruace na dovolené pro mě není problém.
0 %
Neměla jsem potřebu se tím zabývat.
0 %
Zdroj: Unsplash/Angelina Litvin
Baví tě naše práce? Přidej se do klubu Refresher+. Díky tvé podpoře můžeme přinášet kvalitní články. Kromě mnoha výhod, které na tebe čekají, získáš neomezený přístup k prémiovému obsahu.
Přestože menstruace je pro většinu zdravých žen v reprodukčním věku přirozenou součástí života, může během prázdnin pořádně zkomplikovat plány. Zvláště pokud si léto spojujeme s odpočinkem na pláži, koupáním a sluněním. Buďme upřímní, cákat se v horku, nosit plavky a do toho řešit všechny nepříjemné vedlejší účinky „našich dnů“ rozhodně není to nejpohodlnější trávení času, jaké si dovedeme představit.
Menstruace na dovolené může být nepříjemná nejen kvůli horku a koupání, ale také kvůli zdravotním nástrahám, které s sebou přináší. Omezený přístup k čistým toaletám, komplikovaná výměna menstruačních potřeb nebo nutnost častější výměny mokrých plavek, to vše může způsobit nepříjemnosti.
Nedostatečná hygiena, jako je zřídkavé mytí rukou nebo omezený přístup ke sprchám, situaci dále komplikuje. Navíc stres a spěch při plánování a balení mohou cyklus dokonce rozhodit tak, že se menstruace buď vůbec nedostaví, nebo tě naopak překvapí zcela nepřipravenou.
Jasně, menstruace na dovolené není žádná tragédie, ale existují způsoby, jak si tu kombinaci přece jen ulehčit a svůj čas si tak zpříjemnit. Podle gynekoložky MUDr. Petry Strakové z bratislavské gynekologie patří mezi nejčastější způsoby, jak si cyklus oddálit, pokračování v užívání hormonální antikoncepce bez přestávky, ať už jde o pilulky, náplasti nebo vaginální kroužek.
MUDr. Petra Straková Zdroj: archív respondentky
Ženy, které běžně antikoncepci neužívají, mohou sáhnout po gestagenních tabletách, které se užívají několik dní před očekávaným začátkem krvácení a mohou ho tak dočasně oddálit.
Jak hormonální antikoncepce, tak gestagenní pilulky jsou léky, jejichž výdej je vázán na lékařský předpis. Vždy by ses měla poradit se svým lékařem*lékařkou, který*která posoudí vhodnost léků s ohledem na tvůj stav a možná rizika.
Ženy se rozhodují odložit menstruaci z různých důvodů, nejčastěji kvůli dovolené, sportovním událostem nebo jiným zvláštním příležitostem, jako je svatba. Podle odbornice je tento zásah do cyklu bezpečný, i když se pravidelně opakuje.
Krvácení při užívání hormonální antikoncepce není skutečná menstruace, ale umělé krvácení, které vzniká v důsledku přerušení užívání hormonů. Z lékařského hlediska není nutné, aby k tomuto krvácení docházelo pravidelně, takže je možné menstruaci oddálit bez zdravotních rizik.
Ilustrační foto. Zdroj: Flickr/alobos life/volně k užití
„Oddálení menstruace pomocí hormonálních přípravků je bezpečné i opakovaně, pokud je správně indikováno a kontrolováno. Pravidelné oddalování (např. více cyklů bez přestávky) se používá také při léčbě endometriózy nebo silné menstruace. U zdravých žen není důvod k obavám – při jakémkoli opakovaném zásahu je však vhodné poradit se s gynekologem,“ vysvětluje Petra Straková a dodává, že při dlouhodobém užívání bez přestávky může být problémem špinění nebo hormonální intolerance.
Jak funguje oddálení menstruace pomocí hormonální antikoncepce a gestagenů?
Gynekoložka vysvětluje, že u kombinované hormonální antikoncepce ženy jednoduše pokračují v užívání tablet bez obvyklé sedmidenní přestávky, čímž zabrání poklesu hormonů, který by jinak spustil krvácení.
Pokud žena běžně antikoncepci neužívá, může jí lékař*lékařka předepsat gestagenní tablety, například s účinnou látkou norethisteron, které krvácení oddálí. Ty udržují děložní sliznici stabilní a zabraňují jejímu vylučování, krvácení se dostaví až po jejich vysazení. „Jedná se o syntetické gestageny, které napodobují účinek progesteronu. Udržují stabilní hladinu hormonů a tím zabraňují nástupu menstruace,“ upřesňuje lékařka.
Zdroj: Pexels/cottonbro
Kdy je třeba léky nasadit a na jak dlouho lze menstruaci oddálit?
Léky, jako jsou gestageny (např. Norethisteron), by měly pacientky začít užívat dva až tři dny před očekávanou menstruací. Po vysazení léku se menstruace obvykle dostaví během dvou až čtyř dnů.
„Počítejte s tím, že krvácení může být silnější než obvykle, a pokud máte plány dlouho dopředu, doporučuji cyklus odložit dříve, abyste na dovolené nemusela užívat léky, které mají také své nežádoucí účinky a jejich užívání vám také může znepříjemnit dovolenou,“ varuje Petra Straková.
U hormonální antikoncepce je možné menstruaci oddálit na delší dobu, asi o tři měsíce, u Norethisteronu asi o 10 dní.
Výhody a nevýhody medikamentózního oddálení menstruace
Podle odborníce jsou výhodami výše uvedených léků vysoká spolehlivost, rychlý nástup účinku, předvídatelnost menstruačního cyklu a snížení bolesti nebo silného krvácení.
Nevýhodou těchto léků jsou možné nežádoucí účinky, jako je napětí v prsou, změny nálad nebo slabé krvácení, tzv. špinění. Gynekoložka upozorňuje, že užívání gestagenních tablet by se nemělo kombinovat s nadměrnou konzumací alkoholu. Kromě toho by jejich užívání mělo být vždy konzultováno s lékařem*lékařkou a správně načasováno.
Pozor na načasování
Nesprávné nebo pozdní užívání tablet na oddálení menstruace může vést k neúčinnosti léku a neplánovanému nástupu krvácení. „Pokud se začnou užívat příliš pozdě (např. den před očekávanou menstruací), lék nemusí účinkovat. Může se objevit průlomové krvácení nebo nepravidelné špinění. Při nesprávném dávkování se snižuje spolehlivost oddálení,“ říká odbornice.
Lékaři*lékařky však běžně nedoporučují oddálení menstruace, pokud k tomu není zdravotní důvod, např. silné krvácení, které způsobuje anémii (chudokrevnost). Podle gynekoložky je však v praxi běžné, že ženy žádají o oddálení menstruace i z praktických důvodů.
„Pokud má žena bolestivou nebo velmi silnou menstruaci a čeká ji dovolená, svatba nebo sportovní akce, kde by jí menstruace výrazně ztížila fungování, lék jí samozřejmě předepíšu. Odklad může být řešením jak pro zdravé ženy bez rizikových faktorů, tak pro ty, které mají problematický cyklus nebo vedou aktivní životní styl,“ říká.
Zdůrazňuje také, že léky na oddálení menstruace nejsou vhodné pro ženy s trombofilií, tedy zvýšeným rizikem vzniku krevních sraženin, ani pro ženy s migrénou s aurou, která je doprovázena například poruchami zraku před samotnou bolestí hlavy. Odložení menstruace se rovněž nedoporučuje ženám s těžkou hypertenzí, kuřačkám starším 35 let nebo pacientkám s hormonálně závislými nádory.
Zdroj: Flickr/Département des Yvelines
Riziko pro plodnost nebo hormonální rovnováhu?
Petra Straková vysvětluje, že správné a kontrolované oddálení menstruace by nemělo mít negativní vliv na plodnost nebo hormonální rovnováhu.
„Po vysazení hormonálních léků se ovulace a cyklus ve většině případů rychle obnoví. Plodnost je dlouhodobě ovlivněna jen velmi zřídka a většinou v souvislosti s již existujícími poruchami. Pokud žena začne užívat antikoncepci z konkrétního zdravotního důvodu, nepravidelnosti cyklu, endometriózy apod. Po vysazení hormonální antikoncepce se mohou objevit problémy s otěhotněním, ale kvůli primárnímu onemocnění, a ne kvůli antikoncepci,“ upřesňuje gynekoložka.
Co dělat, když se menstruaci na dovolené nevyhnete?
Pokud jste zdravá a cítíte se dobře, nemusíte se na dovolené kvůli menstruaci příliš omezovat. Je však důležité dodržovat několik zásad, které vám pomohou vyhnout se nepříjemným zdravotním komplikacím.
Podle lékařky je nezbytné používat menstruační tampony, menstruační plavky nebo jiné hygienické pomůcky, které zabrání úniku krve při vstupu do vody. Vzhledem k riziku infekce je důležité tampon po koupání vždy vyměnit.
Zdroj: Lspace/propagační materiál
Důraz je třeba klást také na hygienu. Vyměňte si mokré plavky za suché a nenechávejte je na těle příliš dlouho. Pokud máte silné krvácení, je vhodné zvážit odložení menstruace předem nebo alespoň omezit dlouhé koupání v nejsilnějších dnech.
A co rady pro ženy?
Internet je plný dívčích receptů, které slibují oddálení menstruace. Za jejich vyzkoušení nic nedáte a neměly by vám uškodit. Gynekoložka Petra Straková však vysvětluje, že metody jako užívání vitaminu C nebo pití citronové šťávy nejsou podloženy vědeckými důkazy a nejsou spolehlivé.
"Tyto 'přírodní' metody nemají žádný vědecký důkaz o účinnosti. Mohou náhodně ovlivnit cyklus (např. stresem nebo změnou příjmu potravy), ale nejsou spolehlivým způsobem, jak menstruaci oddálit. Jejich účinek je spíše placebo nebo čistě náhodný," uzavírá.