Minimálně jedny nové kecky si v uplynulém roce koupil snad každý z nás, a tak jsme pro tebe připravili výběr těch největších klenotů, které se dostaly do prodeje.
Po rekapitulaci pěti nejvýznamnějších událostí a momentů pro Slovenskou módu za rok 2015 je čas se podívat i na mnohem lákavější téma. Tím jsou samozřejmě nejlepší boty a tenisky za stejné období. Za dvanáct měsíců se toho událo i v tomto odvětví mnoho a přední značky se opět předháněly v tom, která z nich si ukousne z koláče největší porci. Není to vždy jen o prodejích. Níže jsme tak vybrali top 10 bot, které si to ze všech pohledů, ať už designových nebo kvalitativních zasloužily nejvíce. Neboj se, ani zdaleka nedominuje jen Nike nebo adidas, protože v našem výběru najdeš kousky od různých populárních, ale i méně známých brandů. Bez dalších zbytečných popisů se na to tedy pojďme společně podívat.
!!! SEZNAM JE BEZ POŘADÍ !!!
Story Et Fall
O značce Story Et Fall jsme už něco málo napsali tady. Ve Stockholmu sídlící brand se rozšířil do světa skrz různá internetová módní fóra a i když nemá ani pořádně dokončenou webovou stránku, jejich produkty zaujaly nejednoho potenciálního zákazníka. Může za to zejména příjemný poměr vzhledu, kvality a ceny. V repertoáru SEF vynikají hlavně jodhpur boots či kozačky na zip, ale najdeme tam i uhlazené chelsea boots, kterými člověk nikdy nic nezkazí. Designově jsou velmi podobné botám od Saint Laurent, nicméně, jak jsem již zmiňoval, koupíš je za mnohem příjemnější cenu, ale stále ve vysoké kvalitě s použitím prvotřídních materiálů z Francie, respektive Anglie. Podobný kousek by měl mít doma snad každý, kdo si jede trochu slušnější styl oblékání.
OVO Air Jordan 10
Kdo jiný než Drake mohl zaujmout Kanyeho místo v Nike poté, co odešel k Adidasu. Torontský hudební velikán, kterému se nejen v poslední době daří vše, čeho se dotkne, se stal historicky druhým nesportovcem upsaným pod Jordan Brand (S/O to Spike Lee) a jak říká v songu Facts Yeezus: If Nike ain't have Drizzy, man they wouldn't have nothin', woo! If Nike ain't have Don C, man they wouldn't have nothin', ooh! Gave LeBron a billi' not to run away (Yo!)". Po několika měsících natahování se však letos konečně dostal do prodeje i výsledek jejich spolupráce, model OVO Jordan 10. Ten se tak stal nejpovedenějším releasem americké značky za posledních 12 měsíců a předčil dokonce i nádherné Public School Air Jordan 12. Někteří prodejci chtěli u OVO Jays 10 zabránit resellingu, a tak prodali pár pouze lidem, kteří v nich pak odešli z obchodu. A co je vlastně tak zajímavé na těchto teniskách kromě toho, že vzešly z velmi prominentní kolaborace? OVO AJ10 jsou prvním kouskem z Drizzyho divize, která by se mohla zanedlouho rozrůst i o trojky, šestky, osmičky nebo dvanáctky a s podobně vyladěnou kombinací barev a zlatými prvky tak jednoznačně nemá Drake co zkazit. To, zda se z jeho tenisek stanou kvůli dostupnosti další Yeezy se však uvidí až časem.
Converse Chuck Taylor 2
Vynechat oživenou legendu z žebříčku nejlepších bot tohoto roku by byla velká chyba. Ikonická silueta Chuck Taylors, která byla poprvé představena v roce 1917 (a od té doby se vůbec nezměnila) odhaluje téměř po 100 letech svého následovníka ve formě Chuck Taylor II. Ty zvenku vypadají téměř stejně jako jejich předchůdce, ale rozdíly najdeš zejména v rámci zpracování, technologií nebo materiálů. Conversky se tak už díky pevnějšímu lemování, lepší podrážce nebo výstelce Lunarlon nerozpadnou tak snadno a jako detail potěší jistě všechny i logo na kotníku, které je vyšívané přesně tak, jak tomu bývalo kdysi. Samotný upgrade proběhl bez sebemenších problémů, všichni fanoušci jsou spokojeni a Chucks II již koupíš ve vysokém i nízkém provedení s téměř tradiční cenovku.
Nike Huarache Carnivore
Přívlastek hybrid sice znamená ve většině teniskových případů spíše urážku než pochvalu, avšak divize NikeLab nám opět potvrzuje, že se špetkou designérského umění a odkazem na historické dědictví značky se dají dělat opravdová kouzla. Začátkem roku tak upoutala pozornost kromě OG klasiky i trojice Huarache Utility, Natural Motion nebo Light, no s přívlastkem Carnivore dokázal Nike zabodovat na plné čáře. Futuristické Huarache Carnivore, které kombinují porážku Free 5.0 s prvky tenisek Air Carnivore z roku 1989 si svoji premiéru odbyly na přehlídce Cottweiler S/S16 během londýnských Collections Men, do prodeje se dostaly ještě před létem ve dvojici základních colorways, ale všichni fanoušci už čekají na to, kdy se konečně dočkají nové Carnivorky dalších barevných provedení, resp. nějaké zajímavé spolupráce.
adidas Ultra Boost
O historických kvalitách tří pruhů určitě nepochybuje nikdo z nás, ale upřímně, v porovnání s konkurencí měl adidas dlouhá léta stále co dohánět. Rok 2015 se tak nesl ve znamení velkých změn, které odstartoval příchod Kanyeho, následná vlna tenisek Tubular nebo mánie v podobě Pharrellových Superstars. Možná i díky nim tak adidas konečně našel recept na tenisky, kvůli kterým se vyplatí čekat před obchodem i několik dní. Model Ultra Boost je bez pochyb jedním z jejich nejlepších letošních výtvorů a kromě samotného designu nebo zpracování tak stojí za zmínku zejména fakt, že jde o jedny z prvních běžeckých tenisek od Adidasu, které se vyprodaly během pár vteřin. Do příštího roku tak adidas plánuje množství nových colorways, release jejich vylepšené verze ST a dokonce i chuťovku s přívlastkem Futurecraft, která stojí na podrážce z 3D tiskárny.
adidas Futurecraft
Ultra Boosty od Stelly McCartney
FEIT
Většina výrobců ponožek a bot je v dnešní době pohlcena honbou za nejnižšími výrobními náklady a málokdo tak ještě dokáže ocenit kvalitní práci ševce. Newyorský neoluxury label Feit vznikl v roce 2005 díky myšlence bratrů Priceových, kteří posbírali 30 let výrobních zkušeností a momentálně vedou jednu z unikátních továren, ve které se ručně vyrábějí jejich modely v limitovaném množství, s důrazem na ty nejkvalitnější materiály, perfektní zpracování a stejně i dopad na životní prostředí. Ostatní značky vyrábějí tisíce tenisek, které se v mnoha případech ani nedostanou do prodeje, ale FEIT se snaží spíše přinést jedinečné nadčasové boty, které jsou vyrobeny z jednoho kusu kůže bez dodatečných švů nebo panelů, čímž může noha volně formovat botu při nošení. Většina modelů FEIT se doporučuje nosit bez ponožky, protože materiály a samotné zpracování zaručují, že bota dýchá a nezachytává tak žádné pachy ani nadměrnou vlhkost.
Vans Sk8-Hi Moc
Které tenistky jsou v Česku a na Slovensku vidět snad v největším množství? Ano, správná odpověď je Vans Sk8 Hi. V černobílém provedení je zpopularizovali zejména HaHáči, ale kromě dobře známé klasiky se do prodeje dostalo letos i pár vyhotovení, hodných naší pozornosti. Tím myslím zejména Fringe Moc, které jsou vyrobeny ze semiše a oproti tradičním Sk8 Hi je jejich pata zdobena lemováním z třásní, které se objevuje již dlouho na botách od Visvim či Saint Laurent. V šedé, černé, baby růžové a hnědé byly tyto kecky horkým artiklem u téměř každého prodejce a všichni, kteří po nich sáhli toho určitě nelitují. Sk8 Hi Moc totiž vypadají opravdu skvěle.
Safa Şahin
Safa Şahin je turecký umělec a návrhář bot, který využívá při výrobě 3D tiskárnu a jeho produkty jsou vystavovány po galeriích napříč celým světem. Ačkoli se jeho výtvory ještě nedostaly do běžného prodeje, rozhodli jsme se mu udělit v tomto žebříčku zaslouženou příčku, protože svou prací vyvolal velký rozruch a zároveň ukazuje, jak by mohl vypadat a zejména fungovat sneaker průmysl za pár let. Na kontě má mnoho konceptů bot, některé více nositelné než jiné, ale u všech je cítit jeho vkus a značný futurismus, který je doplněn střídajícím se minimalismem a extravagancí. Safa navrhuje tenisky, ale i boty na podpatku, přičemž předělává (a bere si velkou inspiraci) z již existujících modelů známých značek, jako například Y-3, Rick Owens či Nike. Jeho kousky tak můžeš sledovat například na Instagramu.
Hender Scheme
High fashion není H&M, a pokud se podaří některému z designérů vytvořit úspěšnou siluetu tenisek, je více než pravděpodobné, že se tyto tenisky stanou na pár let součástí nabídky daného brandu a po půl roce je tak nevystřídá další chvilkový trend. Ve světě luxusních návrhářů se však bohužel letos jaksi šetřilo a většina značek tak představovala jen nové colorways již známých modelů. Snad největší úspěch však zažily tenisky a boty na styl značky Hender Scheme, které se do našeho výběru dostávají docela často. Tentokrát však nemluvíme o samotných botách, ale spíše o jejich barevné kombinaci, která zachvátila celou sneaker game. Béžové/Tan/Horween/Vegetable a všechny podobné odstíny žlutohnědé kůže se totiž staly rozeznávacím znakem Hender Scheme a na něco podobného tak v roce 2015 vsadilo několik známých brandů.
Valentino Open
Ronnie Fieg x Buscemi 100mm Veg Tan/Rose Gold
Air Jordan 1 Pinnacle
Air Jordan CP9 Vachetta
ASICS Gel Lyte III Vegetable
adidas Originals Stan Smith Horween
Gum Bottoms
Sneaker game má množství nepsaných pravidel a různých pouček, které rozlišují běžné spotřebitele od opravdových sběratelů. Air Force 1, Superstars nebo Chuck Taylors jsou například nestárnoucí klasika (kterou neurazíš, ale ani nijak extra neoslníš), Jordany s logem Nike na patě mají větší hodnotu než ty s Jumpmanem a tenisky s gumovou podrážkou jsou pokaždé více, než všechny ostatní podrážky. Většina z vás se sice s podobnými teniskami setkala naposledy tak v tělocvičně během hodiny tělesné výchovy, ale gum bottoms jsou přitom již od 90. let silným prvkem pouliční kultury a basketbalu, který se odráží na teniskách různého druhu. Kromě Hender Scheme svršků tak béžová ovládla v roce 2015 i všechny podrážky a pár modelů níže tě doufám přesvědčí o tom, že gum soles a všechny off-white odstíny jsou prostě Crème de la Crème.
Common Projects
Maison Martin Margiela Future
Nike Lunar Force 1 Duckboot
Kendrick Lamar x Reebok Ventilator
Nike Air Foamposite Gucci
Rihanna x Puma Suede Creeper
Nike Kobe X Mid
Čokoládové YZY Boost 750 pro rok 2016
Pro více informací ze světa módy sleduj Restyler