Kickstarter jako nekonečná studnice skvělých nápadů.
3D tiskárny se nám už sice ukázaly v různých formách, velikostech a cenových relacích, ovšem v mnoha případech šlo jen o braky s podprůměrnými vlastnostmi. Tentokrát máme na ruce kompaktní gadget jako skvělé řešení pro všechny ty, kteří by si rádi vytiskli na první pohled nepatrné předměty různých tvarů a typů, avšak neplánují utratit za přístroj svůj měsíční plat. Opět jde o jeden z úspěšných projektů na Kickstarteru od inženýrů ze San Francisca. Jak funguje tato magická krabička?
Možná vás to překvapí, ale tiskárna OLO využívá displej vašeho zařízení, konkrétně jeho jas, na formování předmětu požadovaného tvaru. Jediné, co stačí, je vložit smartphone do dostatečně izolovaného obalu, který překryje váš displej ochrannou fólií. Následně se do nádoby, tedy tiskárny, vylije speciální tekutina a pohybem plošky získáte za relativně krátkou dobu navržený výrobek. Jeho maximální rozměry mohou být 76 x 128 x 52 mm, což dokonale postačí na předměty menších rozměrů. Chtěli byste si natisknout předlohu na razítko? A co takhle vytisknout něco ohebného? Díky různým typům náplní nebudete mít problém jak s pevným materiálem, tak ani flexibilním. Na výběr jsou rovnou 4 druhy náplní ve více barvách (šedá, červená, modrá, stříbrná, žlutá, hnědá) a různých provedeních (matné, lesklé). Po dokončení výrobku jej odlepíte od podstavy jemným pohybem. Podle vývojářů jde o průlomovou technologii v 3D tisku, přičemž už jen čekají na potvrzení patentu.
Tisk probíhá prostřednictvím bezplatné aplikace, která mimo jiné obsahuje vlastní systém zpráv. Pokud se dostanete k zajímavému objektu k vytištění, jednoduše jej odešlete vašemu známému, případně mu doručíte virtuální dárek, tedy výrobek, který poprvé uvidí až po dokončení tisku. Bylo by však zbytečné vyrábět 3D tiskárnu pro smartphony, kdyby byla odkázána na elektrickou zásuvku. O napájení se tím pádem starají 4 standardní AA baterie. Zařízení by mělo přijít na trh již koncem roku za přijatelnou částku 99 dolarů.