Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 12. 8. 2020 svátek má Klára

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Osobnosti
15
Dominik Vetrák
Jakub Hvozdovič
8. květen 2016, 15:14
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Úspěšný mladý Čech Pavel Kacerle vytváří efekty pro největší hollywoodské filmy a spolupracuje s Marvelem (Rozhovor)

Pavel Kacerle nám věnoval svůj drahocenný čas a prozradil mnohé zajímavosti ze zákulisí přípravy hollywoodských filmů.

Dominik Vetrák
Jakub Hvozdovič
8. květen 2016, 15:14
Úspěšný mladý Čech Pavel Kacerle vytváří efekty pro největší hollywoodské filmy a spolupracuje s Marvelem (Rozhovor)
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
15
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Ahoj, Pavel, tak hned na začátek, jak se máš a kde se právě nacházíš?

Ahoj, píšu vám z Atlanty, kam jsem před několika dny dorazil podívat na set Guardians of the Galaxy Vol. 2, dále budu pokračovat do LA.
 
Můžeš se naším čtenářům představit, popsat, co vlastně děláš, kolik máš let a tak dále?
V posledních pěti letech jsem měl možnost pracoval jako visual effects artist na několika zajímavých projektech pod vedením firem jako je Marvel, Warner Bros, Lucasfilm nebo Universal Pictures. V září minulého roku jsem tuhle specializaci opustil a teď bych rád s Marvelem pracoval jako Creative Director/Editor. Zasáhnout více do samotného příběhu. Je mi 27 let.
 
Někteří si tvé jméno vybaví díky rozhovoru s tvým kamarádem Jaroslavem Beckem (tímto ho zdravíme). Kdy jste spolu byli naposledy, respektive, připravujete nějaké společné projekty?
My se s Jardou známe dlouhá léta a v podstatě spolupracujeme neustále. Teď nám na dveře ťuká jeden hodně velký a zajímavý projekt právě od Marvelu, který ještě bohužel nemůžu specifikovat. Vše je o to zajímavější, že si vybrali právě nás, díky videu, které jsme před dvěma lety publikovali na našich YouTube kanálech.
 
Pavel Kacerle a Jaroslav Beck (rozhovor s Jaroslavem najdete zde)
Úspěšný mladý Čech Pavel Kacerle vytváří efekty pro největší hollywoodské filmy a spolupracuje s Marvelem (Rozhovor)

Když už víme, co je tvou náplní práce, můžeš nám prozradit, jak ses k tomu dostal? Kdy jsi poprvé začal seriózně uvažovat o tomto povolání, kdy tě začaly zajímat filmové efekty?
Tohle je nejčastěji pokládaná otázka, která má odpověď na několik stran. Byl jsem velmi špatným studentem, který se rozhodl utéct ze střední v Plzni, půjčit si peníze a bez angličtiny začít studovat animaci v New Yorku. Jaké to klišé. Tenkrát to ještě šlo. Co jsem slyšel, dnes už jsou povinné zkoušky na jazyk. Ta podobnost s Jardovým příběhem je čistě náhodná, znali jsme se už předtím, ale rozhodnutí dělali nezávisle na sobě. Nejsem zdaleka jediný, koho by špatná životní situace dohnala k nerozumným rozhodnutím. Někteří z nás měli z pekla štěstí a podařilo se. Druhé to stálo hodně. Jediný důvod, proč si tu dnes o tom můžeme psát, je, že jsem jeden z těch, při kterých stáli všichni svatí.

Víme, že jsi kvůli studiu práce s vizuálními efekty odešel ze střední školy. Kde jsi na to vzal peníze, jak to vnímalo okolí a byla tvá snaha úspěšná hned, nebo ses musel protloukat?
S rodinou to byl velký boj. Pamatuji si, jak jsem seděl s taťkou u stolu a on se mě ptal na to, co vidím z okna. Nechápavě jsem odpověděl, že les. Zrak evidentně problémem nebyl. Řekl: „Ano, les. Žádný Hollywood, tak mazej zpátky do práce.“ To mi bylo devatenáct, zapřel jsem se a rozhodl dokázat, že to přece jen jde. Tohle je moment, který opakuji pokaždé, když se mě někdo na vztah s rodiči z té doby zeptá. Skvěle reprezentuje tehdejší rodinné rozpoložení. Dneska se na to s odstupem dívám jinak. On měl pravdu, sám bych reagoval stejně. Pokud vás mají rodiče opravdu rádi. Nebudou vás chtít pustit samotného do New Yorku na několik měsíců, zvláště když ještě nejste ani podle amerického zákoníku plnoletí. Dneska mi to všechno dává smysl.
 
Úspěšný mladý Čech Pavel Kacerle vytváří efekty pro největší hollywoodské filmy a spolupracuje s Marvelem (Rozhovor)
 
Po kolika letech (respektive, po jaké době studování digitálních triků) jsi dostal svou první velkou nabídku, o jaký film šlo a na základě čeho si tě daná společnost vybrala?
První film z hollywoodské produkce byl za pouhé dva roky studia. Šlo o Johna Cartera. Když máte nějaké grafické cítění a tunu štěstí, dá se prosadit u filmu docela rychle. Musím ale říct, že to takhle nechodí normálně. Kolegové z Čech, které jsem potkával ve světě, většinou z ČR odcházeli třeba až po 5 až 8 letech. 

Mohl bys nám blíže specifikovat jednotlivé oblasti tohoto povolání? Kdo se konkrétně stará o jaké efekty, kdo začíná, u koho práce s daným záběrem končí, jaká je přesně tvá role a co všechno už dokážeš?
Když přeskočím všechnu tu tvorbu filmu, která probíhá pouze na papíře, tak všechno začíná u konceptu, potom modelu, textur, kamer, animace, layoutu. Tohle se pak všechno sešlo u mě. Já jsem se staral o render, shadery a kvalitu výstupu. Těch oddělení je tam několik. Pro úplného laika: já jsem ten, kdo poprvé vdechne třeba Iron Manovi život, neboli světlo a barvu. Spojím 3D model s natočeným prostředím.

Co je podle tebe v tomto odvětví nejnáročnější? Konkrétně, jaké efekty děláš nejméně rád?
Nejnáročnější byl určitě Asgard u Thora 2. Obrovské množství budov, plavidel, lidí, destrukcí, simulací, nebo třeba i stromů. Při takových počtech vám i ten nejschopnější hardware na trhu padá a nezvládá. Vy se potom točíte v kruhu technických problémů a přestáváte mít čas na ty estetické.
 
Úspěšný mladý Čech Pavel Kacerle vytváří efekty pro největší hollywoodské filmy a spolupracuje s Marvelem (Rozhovor)

Jak tedy vypadá tvůj běžný den a jak probíhá komunikace se studiem?
Jako VFX artist sedíte za počítačem. Jako Creative Director a speciálně u Marvelu se už dostanete i na set, což je, z mého pohledu, daleko zajímavější práce.
 
Mohl bys nám popsat, jak vypadá technika, se kterou pracuješ a v jaké cenové relaci se přibližně pohybujeme?
V těch největších firmách už hardware ani pořádně nevidíte. Kabely vedou do zdi a tím to končí. Všude, kde jsem dělal, měli to nejlepší možné vybavení na trhu. Od 128 GB RAM po nejsilnější procesory nebo Quadro grafické karty.

V tvé branži je známo, že se častokrát vyhodí i několikadenní či týdenní práce. Který takový záběr, či rovnou celou sekvenci ti už studio zrušilo poté, co ses na ní nadřel?
Já bohužel nemůžu mluvit o ničem, co studio oficiálně neschválilo, takže nebudu konkrétní. Nicméně se to stává docela často, několika měsíční práce, kterou nikdo nikdy neuvidí, je běžnou rutinou.
 
Úspěšný mladý Čech Pavel Kacerle vytváří efekty pro největší hollywoodské filmy a spolupracuje s Marvelem (Rozhovor)

Nyní trochu konkrétněji, na kterých známých filmech jsi pracoval a o co přesně šlo?
Osobně si nejvíce vážím možnosti podílet se na filmu Avengers: Age of Ultron, Iron Man 3 a Jurský svět.

Víme, že jsi se svým týmem byl nominován na Oscara za efekty k třetímu Iron Manovi či za Winter Soldier. Tam ale spolupráce se studiem Marvel/Disney neskončila. Co jsi pro ně ještě dělal a jak spolupráci s nimi vnímáš?
Kreativita těchto týmů je dechberoucí. Užívám si každý den, který mám možnost s nimi strávit. Na Iron Man 3 jsem byl ještě s jedním kolegou zodpovědný za celou úvodní sekvenci, kde si Tony v garáži na začátku filmu zkouší poprvé svoji „nalétávací“ zbroj. Dále potom za útěk z mandarinského vězení, kam mu přiletí pouze jedna bota a rukavice. 

Jak dlouho přibližně trvá výroba všech 3D efektů a postprodukce z hlediska vytváření CGI? Víte o nějakých záběrech i před natáčením či během něj, nebo dostanete hrubý sestřih filmu a je vám řečeno, co s ním máte udělat?
Záleží na projektu. Ty postupy se mění adekvátně podle toho, co je třeba. Výroba VFX do jednoho filmu trvá v průměru od 6 měsíců do jednoho roku. Ale zase – záleží na tom, co je to za film. Na Avataru nejspíš strávíte několik let, když bude pan Cameron chtít.
 
Úspěšný mladý Čech Pavel Kacerle vytváří efekty pro největší hollywoodské filmy a spolupracuje s Marvelem (Rozhovor)

Stalo se ti už někdy, že jsi nestihl deadline? Co se dělá v případě, že se efekty prostě nestihnou doladit včas? Přichází k posunutí data premiéry, nebo to má většina studií pojištěné tím, že filmy jsou vlastně hotové dávno před premiérou, a tak mají vždy časovou rezervu?
Opět záleží na tom, jak velký problém nastane. Velká studia jsou nějakým zázrakem ve většině případů schopná zvládat projekty na čas, i když to tak ještě 24 hodin před deadlinem nevypadá.

V tvém odvětví figuruje mnoho hvězd. Setkal ses/povídal sis s nějakým významným tvůrcem či hercem/herečkou? 
Byl jsem pozvaný na premiéru Avengers: Age of Ultron v LA, kde jsem měl možnost potkat a prohodit pár slov s celým Marvel týmem včetně herců. To, že potkáte ve studiu Christophera Nolana nebo George Lucase, taky není neobvyklé. Tyhle lidi jsou týmu daleko blíže než herci, pracujete s nimi fyzicky přímo ve studiu. V Atlantě jsem měl teď možnost pozorovat Chrise Pratta a Zoe Saldana při práci, což bylo také neuvěřitelně inspirativní.
 
Úspěšný mladý Čech Pavel Kacerle vytváří efekty pro největší hollywoodské filmy a spolupracuje s Marvelem (Rozhovor)Úspěšný mladý Čech Pavel Kacerle vytváří efekty pro největší hollywoodské filmy a spolupracuje s Marvelem (Rozhovor)

O kolik si člověk na tvém postu, respektive začínající zaměstnanec u práce s efekty může přilepšit? Určitě vyděláváš mnohem víc, než když jsi začínal, že?
Tady bych taky nechtěl být konkrétní, navíc mi to ani smlouva nedovoluje. Omlouvám se. Nicméně na velice slušný život v zahraničí vám to snadno vydělá, pokud se vám podaří dostat do nějakého top studia.

Jak vnímáš ty jako filmový fanoušek relevanci a potřebu digitálních efektů ve filmech? Jak vidíš budoucnost VFX a CGI?
Efekty jsou dneska všude. Hlavně u filmů, kde byste je nečekali. Natáčení na Manhattanu, uzavření celého bloku, přeprava herců, problémy s dopravou atd. To raději studio natočí herce na green screenu a Manhattan dodělá počítačově. Stejně tak jsem několikrát z čistě politických důvodů třeba měnil vlajky z jednoho státu na druhý a podobně. Takových efektů si téměř není šance všimnout a přece jsou využívány všude.

Myslíš, že postupem času, kdy se budou závratně navyšovat rozpočty filmů (což se vlastně již děje), začnou studia a tvůrci být tak líní, že se budou filmy natáčet už jen ve studiích a před barevnými plátny?
Já si osobně myslím, že ne. Christopher Nolan je třeba odpůrcem VFX a všechno, co je možné, se snaží natáčet pomocí praktických efektů na setu. A dle mého názoru díky tomu vzniká to nejlepší vybalancování mezi počítačem a realitou. Je to o schopnostech režiséra.
 
Úspěšný mladý Čech Pavel Kacerle vytváří efekty pro největší hollywoodské filmy a spolupracuje s Marvelem (Rozhovor)
 

Který film tě v poslední době svými efekty fakt pozitivně překvapil a u kterého jsi naopak jen nechápavě kroutil hlavou?

Mě celkově překvapil a pobavil Deadpool. Od tohoto projektu se moc nečekalo a boom. Pecka! Osobně jsem letos přál Oscara za VFX Star Wars, Lucasfilm by si to už po letech zasloužil. Na co se teď neuvěřitelně těším, je Civil War! Kus rozpracovaného filmu už jsem viděl ve studiu, ale nemůžu se dočkat na finále.

 
Dostalo se ke nám, že jsi pracoval i na novém Star Wars. Pokud je to pravda, dokázali bychom o tom diskutovat v samostatném článku, takže nám zkus alespoň sám přiblížit, jaké to bylo.
Já jsem nakonec nebyl součásti Star Wars A týmu. Tím pádem mi o tom asi nepřísluší mluvit.
 
Úspěšný mladý Čech Pavel Kacerle vytváří efekty pro největší hollywoodské filmy a spolupracuje s Marvelem (Rozhovor)
 
Viděl jsi celý film, nebo byly daným lidem dodány jednotlivé scény, na kterých měli pracovat?
My vždycky známe souvislosti a vidíme práci zbytku týmu. Všechno musí být propojené.

 

Je jasné, že v Disney jsou s tebou spokojeni. Připravuješ pro ně i další filmy, respektive, na čem pracuješ nyní a v dohledné budoucnosti?
Zkuste se mě zeptat za měsíc, jak jsem odpovídal výše. Něco velkého se rýsuje a my jsme v obrovském očekávání.

Víme, že jsi už něco málo procestoval. Které destinace se ti líbily nejvíce a kam se určitě rád vrátíš?
Pro mě osobně je nejlepším městem pro život Singapur. Nejbezpečnější, nejmodernější a nejčistější město, které jsem kdy viděl a ve kterém jsem kdy žil. Na druhou stranu třeba Maledivy, které jsou zázrakem přírody, ničí lidé. Jdete si zaplavat a potkáte plastové lahve na každé desáté vlně. Lidstvo, styď se.
 
Úspěšný mladý Čech Pavel Kacerle vytváří efekty pro největší hollywoodské filmy a spolupracuje s Marvelem (Rozhovor)

Kromě sledování filmů a jejich vytváření, co děláš ve volném čase? Nějaké hry, knihy, jiné druhy umění, sport či relax?
Mám rád hokej ve všech jeho verzích od florbalu po hokejbal. Když je čas, snažím se najít lidi, se kterýma si v tělocvičně můžu zahrát. Přidáte se?

Břicháčci z redakce asi zůstanou za počítači, ale pár z nás tu nabídku určitě neodmítne :)
 
 
Jaké cíle máš do budoucna? Myslíš, že při tomto povolání zůstaneš už navždy?
Cílem do budoucna je svojí práci spojit s Marvelem a jeho kreativou, snažit se zasáhnout do samotného příběhu je více než lákavé. Jsem obrovským fanouškem filmu. Nemám prozatím žádný důvod tuhle industry opouštět.

Na závěr ti chceme poděkovat za tvůj čas a přejeme hodně úspěchů. Přenecháváme ti prostor na vzkazy fanouškům, známým či naším čtenářům.

Děkuji za váš čas a nabídku k rozhovoru. 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
6
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.