Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
6. listopadu 2016 v 11:30
Čas čtení 0:00
Tamara S.

Jackie Kennedy měla dvě tváře. Byla ukázkovou první dámou, ale i údajnou milenkou bratrů vlastního manžela

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Žena s přirozenou inteligencí a dokonalou sebekontrolou, se kterou se život rozhodně nemazlil.

Jackie Kennedy Onassis měla dvě tváře - tu veřejnou, kterou měl a především chtěl vidět americký lid a tu soukromou, kterou znali jen její nejbližší. Na jedné straně poslušná manželka 35. prezidenta Spojených států amerických toleruje nejeden přešlap v podobě partnerovy nevěry, ukázková první dáma, bojovnice za lidská práva a záchranu historických památek, starostlivá máma, obdivovaná módní ikona, šikovná reportérka a editorka znalá několika světových jazyků a žena, před jejímaž očima se odehrál jeden z nejznámějších atentátů 20. století. Na straně druhé slečna z bohaté rodiny, která měsíčně utrácela více než průměrná americká rodina za jeden rok, žena toužící vdát se ve smyslu svých zažitých finančních standardů, milenka mnoha hollywoodských herců a dokonce bratrů vlastního manžela a podle mnohých i zrádkyně amerického lidu, který se po jejím odchodu do Řecka probral z oparu plného přehnaně zveličených ideálů.

Jackie Kennedy měla dvě tváře. Byla ukázkovou první dámou, ale i údajnou milenkou bratrů vlastního manžela
Zdroj: milk.xyz/Jacques Lowe

Jacqueline Lee Bouvier, známá i jako Jackie K nebo Jackie O, se narodila 28. července 1929 v New Yorku bohatému makléři z Wall Street a ženě v domácnosti, která pokud neřídila chod domu, profesionálně se věnovala jezdectví. Její otec John Vernou „Black Jack“ Bouvier III. měl francouzsko-anglický původ a její matka Janet Norton Lee irský. Jackie a její o čtyři roky mladší sestra Caroline, později známá pod jménem Lee, již od útlého dětství vyrůstaly obklopené luxusem zahrnujícím přepychové bydlení, služebnictvo, hodiny baletu a jízdy na koni, výuku cizích jazyků a to nejlepší vzdělání, jaké bylo možné mladým dívkám nabídnout. „Jackie je rozkošné dítě, nejkrásnější holčička, je velmi šikovná a umělecky nadaná, ale je plná ďábla,“ se na adresu malé školačky vyjádřila učitelka ze soukromé Chapin School v Manhattanu.
 
Navzdory naoko pohádkovému životu se manželství jejích rodičů z důvodu alkoholismu a opakované nevěry pana Bouviera rozpadlo, když bylo Jackie jedenáct let. Budoucí první dáma se po tomto zážitku stáhla do sebe, ale zálibu našla v psaní básní, baletu a v jízdě na koni stejně jako její matka. V tomto sportu dokonce vyhrála několik národních šampionátů a vychválena byla i na stránkách The New York Times.

Malá Jackie s rodiči, 1934 a jako šestiletá o rok později

Jackie Kennedy měla dvě tváře. Byla ukázkovou první dámou, ale i údajnou milenkou bratrů vlastního manžela
Zdroj: www.express.co.uk
Jackie Kennedy měla dvě tváře. Byla ukázkovou první dámou, ale i údajnou milenkou bratrů vlastního manžela
Zdroj: en.wikipedia.org/David Berne

V roce 1942 se její matka provdala za podnikatele a dědice ropného impéria Hugha Auchinclosse, který měl z předchozích manželství dva syny a dceru, ale rodina se rozrostla ještě víc, když se jim narodily i dvě společné dcery - Janet Jennings a James Lee. Jackie a její sestra tak získaly pět dalších sourozenců, přičemž nejbližší si byla se svým nevlastním bratrem Yushou, kterého označila za jejího „nejdůvěryhodnějšího důvěrníka“. Po studiích na dalších prestižních školách a zápisu v ročence, že její životní ambicí není stát se paní domácí, odešla studovat do Francie, konkrétně na univerzitu v Grenoble a poté vystudovala Sorbonnu, přičemž tento rok označila za nejkrásnější rok svého života. Do Evropy se ještě vrátila, a to na letní prázdniny se svou sestrou Caroline, pro níž měly být odměnou za promoce na George Washington University.
 
Po návratu do Ameriky získala zaměstnání jako reportérka a fotografka pro Washington Times-Herald a v náročné soutěži získala místo ve Vogue. To však vyžadovalo šest měsíců strávených v New Yorku a dalších šest v Paříži a protože její matka byla proti dlouhodobějšímu odchodu ze země, vysněné pozice ve Vogue se musela vzdát. Jackie se v tomto období poprvé zasnoubila a jejím vyvoleným se stal mladý makléř John Husted Junior. Po třech měsících zásnuby zrušila s odůvodněním, že její snoubenec je nudný a nezralý.

Jackie, Yusha, Nina, Caroline Lee, Tommy, matka Janet s malou Janet a pan Auchincloss, 1945

Jackie Kennedy měla dvě tváře. Byla ukázkovou první dámou, ale i údajnou milenkou bratrů vlastního manžela
Zdroj: www.jfklibrary.org

John však nebyl prvním chlapcem v jejím životě a jak prozradil její přítel, spisovatel Truman Capote: Panenství bylo něco, čeho se Jackie chtěla zbavit co nejdříve. Pokud jsou mé výpočty správné, šla do postele nejméně s pěti chlapy, než to dovolila Kennedymu.“ O zmíněné panenství měla přijít v zaseknutém výtahu s Johnem Marquandem, synem spisovatele a nositele Pulitzerovy ceny stejného jména i příjmení. „Nemohla vydržet než dojdeme do mého bytu, a tak jsem zastavil výtah, zdvihl jí sukni a opřel ji o stěnu. Řekl jsem si, že do toho musím jít dříve, než si to rozmyslí.“
 
Rok 1952 byl pro Jackie přelomový, protože jak sama uvedla, ten rok potkala lásku svého života a nebyl jí nikdo jiný než příští prezident Spojených států amerických John Fitzgerald Kennedy. K setkání úspěšné reportérky a senátora z Massachusetts došlo na večeři organizované jejich společnými známými z vyšší společenské vrstvy. Mladý politik neváhal a ženu, která ho okouzlila fyzickou krásou, šarmem, smyslem pro humor a podobnými zájmy pozval na rande. Jejich randění však v žádném případě nelze nazvat strojeným nebo nudným tak, jak tomu bylo v případě jejího předchozího snoubence. „V noci se kolem dvoudveřového Plymouthu z roku 1950 procházel hlídkující policista a po rozsvícení baterkou do auta uviděl, jak Kennedy rozepnul Jackie podprsenku a hrál si s jejími prsy. Když muž zákona poznal mladého politika, rychle se omluvil a řekl: Pokračujte, senátore.“

O rok později Jackie odstoupila ze své pozice v novinách a přijala Johnovu žádost o ruku. Jejich zásnuby se staly oficiálními 25. června 1953 a 12. září téhož roku se konala velkolepá svatba s přibližně 700 hosty na obřadu a 1200 na večírku. První roky jejich manželství však nebyly nejlehčí. Kennedy byl v důsledku válečných zranění nucen podstoupit dvě operace páteře, navíc mu byla zjištěna Addisonova choroba (primární nedostatečnost nadledvin) a Jackie se nedařilo donosit jejich vytoužené potomky. Její první těhotenství skončilo potratem a druhé předčasným porodem, během kterého přivedla na svět jejich mrtvou dceru Arabellu. Zajímavostí je, že John se v té době nacházel na Francouzské riviéře a domů za nešťastnou ženou se mu moc nechtělo. „Pokud chceš kandidovat za prezidenta, okamžitě se vrať, protože každá vdaná žena v zemi tě bude nesnášet,“ poradil mu kamarád.

Svatba, 1953 a J.F.K. po operaci, 1954

Jackie Kennedy měla dvě tváře. Byla ukázkovou první dámou, ale i údajnou milenkou bratrů vlastního manžela
Zdroj: en.wikipedia.org
Jackie Kennedy měla dvě tváře. Byla ukázkovou první dámou, ale i údajnou milenkou bratrů vlastního manžela
Zdroj: en.wikipedia.org/Dick DeMarisco

Už o rok později se všechno změnilo a Jackie porodila zdravou holčičku Caroline. V lednu 1960 J.F.K. oznámil prezidentskou kandidaturu s celonárodní kampaní a rodinné štěstí se na ně usmálo i podruhé - budoucí první dáma byla opět těhotná. Navenek harmonická a šťastná rodina vytvořila úsměvy nabitou americkou idylku, která skončila úspěchem ve volbách, narozením syna Johna Fitzgeralda Juniora a stahováním se do Bílého domu, který se stal jejich novým domovem.
 
Jackie se ve věku 31 let stala třetí nejmladší první dámou v dějinách Spojených států amerických a do konvencemi svázaného prostředí přinesla mládí a nevídanou noblesu. Díky vybíravému vkusu a drahým šatům od těch nejlepších designérů se stala módní ikonou, kompletně zrekonstruovala Bílý dům, zřídila v něm školku, provedla jeho první veřejné akce prostřednictvím CBS, vysadila zahradu, organizovala večírky plné politiků, diplomatů a umělců, angažovala se ve veřejném životě a doprovázela svého manžela na cestách. Byla s ním i ve Francii, kde shromážděný dav oslnila plynulou francouzštinou. „Já jsem jen člověk, který doprovázel Jacqueline Kennedy do Paříže,“ zavtipkoval si tehdy americký prezident. Kromě těchto vcelku příjemných záležitostí bez zábran podváděla svého manžela, který zase bez zábran podváděl ji.

Marlon Brando, Warren Beatty, Paul Newman, William Holden, Gregory Peck, Frank Sinatra a oba švagři byli jen zlomkem ze seznamu jejích milenců. „Stále čekala, že ji budu chtít dostat do postele. Když jsem se neměl k činu, vzala věci do vlastních rukama a položila mi kouzelnou otázku: Chceš se mnou strávit noc? A já jsem jí odpověděl: Myslel jsem si, že se na to nikdy nezeptáš,“ zavzpomínal si Brando, se kterým si Jackie užila na pohovce. „Vždycky jsem ji miloval, od samého začátku,“ přiznal se její švagr Ted, na kterém prý byla závislá. „Zpočátku byla velmi neochotná, ale jakmile se dostala do rytmu, nemohla se nabažit,“ vyjádřil se herec William Holden, který ji měl naučit orální sex a na noc s Paulem Newmanem si zavzpomínala i samotná Jackie: „Byla to ta nejúžasnější věc na světě ! Paul a John mají stejný penis. Cítila jsem se, jako bych svedla svého manžela. Děsivé.“

Seznam Kennedyho milenek byl doslova nekonečný a zahrnoval například Marilyn Monroe, Sophii Loren, Marlen Dietrich a jiné dámy, které jeho švagrová nazývala lízátka. „Vzpomínám si na jednu párty v Bílém domě. John tančil s nějakou ženou asi pět minut, pak se za nimi zavřel výtah a na 20 minut se ztratili. Byla jsem ohromena a Jackie tomu nevěnovala žádnou pozornost. Nechápu ty ženy, protože musely vědět, že jsou jen lízátkem na jeden den. A kdo chce být lízátkem?“ zamyslela se Caroline Lee. Milenky si prezident pašoval i v kufru auta a nejednou s ním zažily svůj první sexuální zážitek.“ Vím, že ho ty ženy nepovažovaly za dobrého milence. Nebyl jím. Stačila mu rychlovka a poté se vrátil k telefonu a diskutoval s nějakým hloupým politikem,“ shrnula Jackie.

Jackie Kennedy měla dvě tváře. Byla ukázkovou první dámou, ale i údajnou milenkou bratrů vlastního manžela
Zdroj: en.wikipedia.org/Abbie Rowe

Po bouřlivých letech plných nevázané zábavy však přišel rok 1963 a s ním i úmrtí jejich čerstvě narozeného syna Patricka a atentát v Dallasu, který Johna Kennedyho připravil o život, 34letou Jackie o manžela a Caroline a Johna Juniora o otce. Jackie se stáhla do ústraní, s dětmi se z Bílého domu přestěhovala do New Yorku, otevřela Kennedyho knihovnu a muzeum a podporovala prezidentskou kandidaturu svého švagra Roberta, ale po atentátu, při kterém přišel o život i druhý z bratrů Kennedyová odešla s obrovským zklamáním amerického lidu do Řecka. Tam se provdala za svého dlouholetého přítele, řeckého lodního magnáta Aristotela Onassise. „Jackie byla pro Američany světicí, ikonou. Onassis sundal ikonu ze stěny a hodil ji na postel,“ vyjádřil se k tehdejší situaci řecký novinář. V roce 1975 Jackie ovdověla podruhé, v boji o dědictví získala 26 milionů dolarů a zaměstnala se jako zástupkyně šéfredaktorky ve vydavatelství Doubleday. Lásku však potkala i potřetí a našla ji v belgickém obchodníkovi s diamanty Maurice Tempelsmanovi.

V roce 1994 byla Jackie zjištěna rakovina lymfatických uzlin, která se jí ve věku 64 let stala osudnou. Poslední dny svého života trávila doma se svými dětmi, zajistila si silné léky proti bolesti a na svou poslední cestu si zvolila gregoriánský chorál. Když už cítila, že přicházejí poslední hodiny jejího života, oblékla si růžové šaty od Givenchy, hlavu si zakryla hedvábným šátkem a svým dětem řekla: „Je pozdě, jděte domů a vyspěte se.“ Pohřbená je na Arlingtonském hřbitově vedle manžela Johna, dcery Arabelle a syna Patricka.

Jackie Kennedy měla dvě tváře. Byla ukázkovou první dámou, ale i údajnou milenkou bratrů vlastního manžela
Zdroj: www.jenniferpickens.com
Domů
Sdílet
Diskuse