Země, kam proudí až 70 procent světové slonoviny, tento obchod zakázala.
Populace slonů se v posledních desetiletích snížila o přibližně 100 tisíc zvířat a velkou část z tohoto počtu mají na svědomí pytláci. Slonovina totiž dodnes v některých částech světa slouží jako symbol sociálního postavení a lidé jsou za ni ochotni platit obrovské částky, i když je obchod s ní mezinárodně zakázán již od roku 1989. Na druhé straně, například v Číně a částečně i ve Spojeném království stále existují trhy, kde se se slonovinou dalo obchodovat. Čína se však podle nejnovějších oficiálních zpráv rozhodla do března tohoto roku zcela skoncovat se všemi možnostmi obchodování se slonovinou a podle odborníků z mezinárodních organizací zabývajících se ochranou zvířat tím výrazně přispěje k zachování populace slonů afrických.
Jelikož větsina zemí světa obchodování se slonovinou zakázala, více než polovina z ní proudila přímo do Číny, kde za ni lidé platili téměř 30 000 Kč za jediný kilogram a radovali se z toho, že vše probíhá legálně. Naštěstí, další měsíce přinesou požadovanou změnu a pašeráci to budou mít zase mnohem obtížnější v případě, že se jim slonovinu podaří do země propašovat a kupce budou muset hledat na černém trhu. Co se týče Spojeného království, to stále umožňuje obchod s předměty ze slonoviny vyrobenými před rokem 1947, ale zdá se, že po aktuálním rozhodnutí Číny se ledy pohnou i na ostrovech.
China will ban ivory trade by end of 2017, a move that could save African elephants from extinction https://t.co/cMH0hHEZKk pic.twitter.com/IGXzhcYih6
— CNN (@CNN) 2. ledna 2017