Sex má výhody i nevýhody, ale i přesto nás udržuje naživu.
Někteří lidé mají prostě potřebu všechno zjišťovat a rozebírat až do detailů, ale to je jen dobře. Množství z těchto lidí jsou právě vědci a jedna výzkumnická skupina z australské univerzity v Adelaide si položila otázku, proč se vlastně lidé rozmnožují sexem. A nejen lidé. U větších tvorů je pohlavní rozmnožování mnohem běžnější než pro ty menší, a přitom, když se to vezme z čistě populačního hlediska, najít si druha na oplodnění je práce navíc, tedy alespoň oproti rostlinám či živočichům, jež mají možnost nepohlavního rozmnožování. A vypadá to tak, že australští vědci již mají k dispozici i odpověď na otázku, proč se reprodukuje sexem.
Skupina vědců tvrdí, že sex má oproti nepohlavnímu rozmnožování jeden významný benefit, a tím je efektivní kombinování genů při tvoření potomka. Rekombinovaná DNA by tak teoreticky měla být lepší než jednotlivé DNA obou rodičů, což mimo jiné znamená miniaturní posun v evoluci nebo především, kombinace informací užitečných v boji proti nemocem, které oba rodiče nabyli. Geny potomstva tak nabudou zajímavé mutace, které mají potenciál pořádně zamíchat karty v boji proti různým neduhům.
Taková flexibilita však u nepohlavního rozmnožování, jakým disponují například rostliny či drobní živočichové, neexistuje. Výměna informací a mutace probíhají, pokud vůbec, mimořádně pomalu, což může mít za následek jednoduchou věc. Existuje totiž šance, že dokud se dítě stihne něco naučit od rodičů, celý jejich rodokmen může dávno vyhynout. Viry, bakterie, paraziti či jiné patogeny se podle vedoucího výzkumu neustále vyvíjejí, a právě proto je důležité být vždy připraven. A navíc, rozmnožovat se pohlavním způsobem je docela zábava.